Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L40-14H awaria po poprawnym wgraniu oficjalnego BIOSu.

spp 13 Lis 2011 19:08 4066 8
  • #1 13 Lis 2011 19:08
    spp
    Poziom 11  

Witam,
    dostałem od koleżanki laptop Toshiba Satellite L40-14H.
    Miałem zrobić kopię dysku i przeinstalować Windowsa.

Okazało się, że na dysku są badsectory. Pomyślałem więc, że zrobię obraz dysku, wsadzę nowy dysk i przywrócę system.

Okazało się jednak, że program którym się posługiwałem nie widzi dysku zewnętrznego podpiętego przez USB, na który był wgrany obraz.

Przyszło mi do głowy, że może wgram do laptopa nowy BIOS...

I TU KLOPS!

BIOS pobrałem właściwy, ze strony Toshiby, przed pobraniem dwa razy uważnie sprawdziłem model i wersję , zaktualizował się. Ponownie uruchomił się laptop. Wszedłem do biosu, zobaczyłem, że jest nowa wersja 2.0, a wcześniej było 1.5. Wychodząc z BIOSu dałem zapisz zmiany i tyle go widziałem....

Laptop przestał się uruchamiać. Po włączeniu diody świeciły, ale ekran był czarny.... Okazuje się, że to nie tylko mój problem. Znalazłem coś takiego:

http://forums.computers.toshiba-europe.com/forums/thread.jspa?threadID=35325

oraz

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1382754.html

Ale nie znalazłem rozwiązania.

Pomyślałem, że może w ustawieniach coś się pokrzaczyło, bo problem u mnie wystąpił przy próbie zapisania ustawień.... Postanowiłem więc wyciągnąć bateryjkę od CMOS. Rozkręciłem laptopa na czynniki pierwsze, aby się do tej baterii dogrzebać, a tu znowu KLOPS... bateria jest przymocowana do płyty głównej na stałe.

:cry:

A miałem jutro laptopa już oddawać...

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć:
    - czy odczepienie tej bateryjki i reset ustawień biosu może pomóc i jak ją odczepić?
    - jeśli to nie pomoże to czy da się to naprawić za cenę niższą niż wymiana płyty głównej
    - czy ktoś wie gdzie parkuje samochód osoba odpowiedzialna za BIOSY umieszczone na stronie Toshiby? :D

0 8
  • #2 13 Lis 2011 20:28
    mariuszspa
    Poziom 20  

Niepoprawny "Short Model No" czyli bios nie do tej wersji L40. Na stronie supportu BIOS są trzy wersje BIOS do tego modelu. A poza tym do BIOS w wersji 2.0 dla tego modelu jest kompatybilny tylko z windows Vista.

0
  • #3 13 Lis 2011 20:45
    spp
    Poziom 11  

BIOS poprawny.

Ściągany stąd:
    http://ce.computers.toshiba-europe.com/innovation/download_drivers_bios.jsp?LNG=20&service=CE

Dla modelu: L40
    Short Model No: PSL48E

Dokładnie takie same oznaczenia jak na nalepce!!!

Oczywiście wersja 2.0 dla Vista.

Plik o nazwie: bios-20080617131309

Jestem z natury ostrożny i upewniłem się.

Błąd leży po stronie Toshiby, niestety sprzęt już dawno nie jest na gwarancji.

=======================

Czy ktoś zna niemiecki? Znalazłem ciekawy wątek na jakimś forum: http://www.amilo-forum.de/topic,29881,-Toshiba-L40-Bios-kaputt.html

Ostatni post w temacie. Poprosiłbym o przetłumaczenie.

0
  • #5 13 Lis 2011 22:00
    spp
    Poziom 11  

Niestety albo coś źle robię albo ta metoda nie działa.

Szukałem na dysku laptopa pliku BAK czy aby nie zachował się poprzedni bios... ale nic z tego.

No więc próbowałem z tym samym. Zmieniłem nazwę biosu na AMIBOOT.ROM i nagrałem na płytę, włączam laptop i jest tak samo jakbym go włączył i bez tego pliku. Nagrywałem też na pendriva, wciskałem Ctrl + Home, Fn + F i inne kombinacje. Bez rezultatu...

Włączenie laptopa wygląda tak:

Zaświecają się na chwilę wszystkie trzy diody na klawiaturze i gasną. Jeśli jest w napędzie jakaś płyta to zaczyna się kręcić, a po jakimś czasie przestaje. Klawiatura nie reaguje. Wciskanie np. Capslocka lub Numlocka nie zapala diod. Ekran cały czas jest czarny. Świeci się jedynie kontrolka zasilania. Jeśli się potrzyma dłużej przycisk włączania to laptop gaśnie. I tyle.

Teraz planuję spróbować z tą baterią od biosu.... Ale to chyba zaniosę już do kogoś kto zna się na elektronice, bo jest przylutowana.

=====================

Coś znalazłem. Widzę, że ktoś miał identyczny problem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1382813.html

Ale twierdzi, że uruchomił laptopa dokonując zwarcia baterii CMOS 8-O Czy takie coś jest bezpieczne? Chyba jednak wolę ją dać komuś do odlutowania....

0
  • Pomocny post
    #6 13 Lis 2011 22:19
    Vogelek23
    Poziom 34  

spp napisał:
    Ale twierdzi, że uruchomił laptopa dokonując zwarcia baterii CMOS
    Zwyczajnie zresetował tym pamięć CMOS - metoda taka nie jest zalecana, bo bateria może wystrzelić.
    Do resetu CMOS służy w tym modelu pole JRST1 zlokalizowane w sąsiedztwie slotów pamięci RAM.

1
  • #7 13 Lis 2011 22:44
    spp
    Poziom 11  

Wieeeeeelkie dzięki! O to dokładnie chodziło. Po zwarciu przez 30 sekund i ponownym uruchomieniu laptop ożył :D

Co ciekawe, pokazuje, że wersja BIOSu to 1.5, a nie jak poprzednio 2.0. Czyżby ta procedura przywróciła nie same ustawienia ale zawartość pamięci CMOS? A może poprzednia próba aktualizacji po prostu się nie powiodła?

Nie ważne. Już nic tam nie ruszam. Jeszcze raz wielkie dzięki!

0
  • #8 13 Lis 2011 22:51
    Vogelek23
    Poziom 34  

Rozwiązany temat warto zamknąć przyciskiem "Rozwiązano".

0
  • #9 13 Lis 2011 22:57
    spp
    Poziom 11  

OK to zamykam. jakby ktoś chciał aktualizować BIOS w tym modelu to przestrzegam przed możliwymi komplikacjami. Ja wiem, że wgrałem właściwy BIOS, zatem wina leży po stronie Toshiby.

0
  Szukaj w 5mln produktów