Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt PCB - ścieżki. Płytka jednostronna i duża ilość połączeń.

18 Lis 2011 13:17 3535 8
 • Poziom 9  
  Projektuje układ i właśnie dotarłem do etapu projektu płytki PCB i mam z tym duży problem. Mianowicie, mam płytke jednostronną i dużą ilość połączeń. Nie jestem w stanie wszystkiego tak połączyć aby ścieżki się nie przecinały. Czy można zrobić połączenia na drugiej (górnej) warstwie, a następnie połączyć je za pomocą kabla ? (chodzi głównie o połączenia zasilania poszczególnych elementów). Projektuje w programie Kicad.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Specjalista - oświetlenie sceniczne
  Oczywiście, takie połączenia nazywają się zworkami. Jak możesz to zamieść to swój projekt, może uda się zminimalizować ilość tych zworek. Czasem wystarczy tylko przemieścić kilka elementów na płytce i daje się całkowicie uniknąć połączeń od strony elementów.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 9  
  Niestety nie wiem, jak można projekt z kicada wyeksportować do innego czytelnego dla wszystkich formatu. Jeżeli ktoś wie jak to zrobić w programie PCBnew to byłbym wdzięczny za pomoc. W załączniku przesyłam projekt w formacie .brd z kicada. Wiem, że jest chaotyczny, pozatym brakuje tutaj jeszcze gniazda zasilającego. Dodatkowo chciałbym się zapytać czy można podłączyć linie SCK (wejście zegarowe 32768kHz z modułu HP02s - barometr) bezpośrednio do kwarcu podłączonego pod linie TOSC1 i TOSC2 mikrokontrolera czy należy podłączyć ją do wyjścia SCK mikrokontrolera.

  LuckyDj dzięki za pomoc :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Udało mi się, na tyle ile było to możliwe poprawić wymienione błędy. Pogrubiłem ścieżki, co jednak wiąże się z tym, że teraz nie moge ich prowadzić między otworami lutowniczymi. W związku z czym pozostało kilka lini do podłączenia na górnej warstwie (ale myśle że to nie jest problem). Dodałem także zarys płytki, jednak nie widać go na wydruku (pdf), tylko w pliku brd. Próbowałem także poprzesuwać elementy tak, aby pokrywały sie z liniami siatki, jednak nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale zawsze przysuwa mi tak, że nie mogę tego ustawić wzdłóż linii. Nie wiem jeszcze:
  1. Czy przycisk sw1 (ten najbardziej na lewo) może być podłączony w taki sposób jak jest teraz, czy dwa punkty "1" powinny być z sobą połączone ?
  2. Czy na schemacie brakuje jakiś elementów ?
  3. Czy pola lutownicze o średnicy 0,8 mm nie są za duże bądź za małe (jak na pierwszy raz) ?
  4. Czy do "kwadratowych pól" w kicadzie można podłączyć linie danych ?
  5. Co powinienem poprawić :) ?

  W załączniku przesyłam plik pdf i brd.

  Bardzo dziękuje za każdą pomoc.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Jeżeli chodzi o piny A0 na złączu P3 to, źle nazwałem linie danych (zamiast D0-D7 jest A0-A7), a linia A0 (ta niżej) to linia strerująca, w związku z czym nie łącze ich na schemacie (zmieniłbym nazwy pinów ale na tym etapie chyba nie jest to już możliwe). Jeżeli chodzi o linie SCK to nie podłączyłem jej dotychczas, ponieważ nadal nie jestem piewien czy nie można jej podłączyć bezpośrednio do kwarcu (co w przypadku, troche uprościłoby schemat). Natomiast jeżeli chodzi o ATmege i piny GND, to wg dokumentacji PIN 32 to AREF a 31 to AGND. W źródłach z których się uczyłem było podane, aby pin AREF podłączyć przez kondensator do masy. Nie wiem dlaczego kicad rozpoznaje ten pin jako GND. W każdym razie wydaje mi się, że piny 31 i 32 nie powinny być bezpośrednio połączone. Linie +5V i GND zamierzam podłączyć do gniazda zasilania (5.5 , 2.1). W związku z tym miałbym jeszcze jedno pytanie, czy istnieje możliwość na tym etapie tworzenia projektu dodania nowego elementu i podłączenia go do już istniejących ?

  Czy biorąc pod uwagę, powyższe założenia, schemat podany w załączniku jest poprawny ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Poprawiłem wszystkie błędy na schemacie i dodałem gniazdo zasilania i (moim zdaniem) poprawny obrys płytki. Starałem się zachować odpowiednie odległości między ścieżkami. Chciałem się jeszcze zapytać tylko czy 0,5mm to wystarczająca szerokość dla ścieżek czy lepiej zrobić większą (0,8-1mm) i to samo z pinami, wystarczą takiej (0,8 otwór - 1,5 całość) wielkości czy powinny być większe ? Jeżeli posiadam zasilacz z + na bolcu to czy wybrałem dobre gniazdo i czy dobrze je podłączyłem (wydaje mi się że piny(pady) w tym gnieździe powinny być obrócone o 90 stopni, żeby pasowały do samego gniazda, myle się ?). Pozatym myśle, że z resztą nie powinno być problemów, jeżeli okaże się że jest w porządku to pojutrze "robie" płytke :)

  Christophorus dziękuje za wskazówki i bardzo cenną dla mnie pomoc ;)