Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bateria do HP550 - jak zresetować układ

25 Nov 2011 08:42 18294 43
  • Level 23  
    Witam
    Bateria padła więc wymieniłem ogniwa i teraz trzyma 2 godziny 10 minut, ale wskaźnik zużycia baterii pokazuje głupoty. W baterii siedzi układ bq20Z70 i tutaj mam pytanie do kolegów - jak go zresetować lub jeżeli kupię nowy układ to jak go zaprogramować ? Przeczytałem trochę postów na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie.
    Jak próbuję ustawić typ układu w programie be2works to w ogóle nie chce mi odczytać pamięci, próbowałem też sbw ale dioda A świeci na zielono B mruga na czerwono a dioda C cały czas świeci na czerwono.
    Pomyślałem więc że można by scalaka wymienić tylko jakim programem go zaprogramować ?

• Level 31  
    Ile cykli już zrobiłeś? Może nie zdążył się jeszcze skalibrować.
    BQ20Z70 wymaga resetowania tylko jak w ogóle nie działa (włączone bity STATE3 i STATE0 w odpowiedzi na Manufacturer Status). Wtedy mu wysyłasz kolejno:
    0x14 0x04
    0x72 0x36 (unseal)
    0xff 0xff
    0xff 0xff (full access)
    0x73 0x26
    0x12 0x17 (Permanent Fail Clear)
    metodą Write Word do polecenia Manufacturer Access (0x00) na smbus. Adres baterii to 0x16. Polecam użyć jakiegoś własnego układu na mikrokontrolerze - ta przejściówka na LPT jest jakaś wybredna i działa tylko na jednym z trzech laptopów.
    Jeśli producent zostawił standardowe hasła to się odblokuje.
    Nie próbowałem wymieniać na nowy, ale zapewnie wystarczy ze starego odczytać przez smbus wszystkie parametry ustawień, i do nowego wpisać takie same.
  • Level 23  
    W programie HP Battery check pokazuje "kalibracja 20".
    Wyżej dołożyłem jeszcze zrzut ekranu z be2works.
  • Level 31  
    Jak prostokącik A nie zrobi się czerwony po odłączeniu przejściówki od LPT, to nie będzie ona działać na twoim komputerze.
    Kalibruj przez całkowite rozładowanie (np wejść do ustawień BIOS i poczekać aż się wyłączy) i następnie ładowanie do pełnia.
  • Level 12  
    ziguś wrote:
    Witam
    Bateria padła więc wymieniłem ogniwa i teraz trzyma 2 godziny 10 minut, ale wskaźnik zużycia baterii pokazuje głupoty. W baterii siedzi układ bq20Z70 i tutaj mam pytanie do kolegów - jak go zresetować lub jeżeli kupię nowy układ to jak go zaprogramować ? Przeczytałem trochę postów na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie.
    Jak próbuję ustawić typ układu w programie be2works to w ogóle nie chce mi odczytać pamięci, próbowałem też sbw ale dioda A świeci na zielono B mruga na czerwono a dioda C cały czas świeci na czerwono.
    Pomyślałem więc że można by scalaka wymienić tylko jakim programem go zaprogramować ?

Your I2C adapter doesn't work.
    Or probably SDA and SCL lines are not properly connected.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Zgadzam się z tym co napisali koledzy. Dopowiem tylko, że BQ20z70 pojemność ogniw sam wylicza podczas kalibracji w oparciu między innymi o opór wewnętrzny ogniw. Nie ustawia się FCC podczas resetu.
  • Level 12  
    Yes. Batteries based on this chip must be calibrated in a special manner:

1. Fully charge. Relax 2 hours,
    2. Fully discharge. Relax 5 hours.

You can control the result watching MaxErrors value.
    After success calibration this value will drop to 1-2%
  • Level 23  
    Spróbuję tak ja pisze Hauer. Tylko co on ma na myśli pisząc "relax 2 hours"

Naładować do pełna i trzymać na zasilaczu 2 godziny czy naładować do pełna i wyłączyć laptop na 2 godziny. O co chodzi z tym relaxem - bo samo ładowanie i rozładowywanie do pełna nie przynosi rezultatu - robiłem tak już 5 razy i nic.
    Relax znaczy odpoczynek. Czyli ładujesz do pełna, po czym odłączasz od zasilania na 2 godziny. Laptopa nie musisz wyłączać, bo on sam po naładowaniu wyłączy ładowanie. Chodzi o to by odczekać 2 godziny po naładowaniu i dopiero potem rozładowywać. Po rozładowaniu do wyłączenia komputera należy odczekać 5 godzin i dopiero po tym czaie podłązyć zasilacz i ładować.
  • Level 23  
    jarob wrote:
    Relax znaczy odpoczynek. Czyli ładujesz do pełna, po czym odłączasz od zasilania na 2 godziny. Laptopa nie musisz wyłączać, bo on sam po naładowaniu wyłączy ładowanie. Chodzi o to by odczekać 2 godziny po naładowaniu i dopiero potem rozładowywać. Po rozładowaniu do wyłączenia komputera należy odczekać 5 godzin i dopiero po tym czaie podłązyć zasilacz i ładować.

czyli po naładowaniu zostawiam załączony laptop na 2 godziny ? czy dobrze zrozumiałem ?
  • Level 12  
    Fully charge and remove battery.
    Wait 2 hours.
    Insert battery and go to BIOS.
    Wait until laptop shutdown.
    Don't connect power and wait for 5 hours.

Dodano po 2 [minuty]:

Better remove battery after discharge for you to be able to use laptop.
  • Level 23  
    I zrobiłem tak jak mówił Huaer
    - Naładowałem baterię
    - wyciągnąłem ją na 2 godziny
    - wsadziłem baterię, włączyłem laptop i zostawiłem go w biosie
    - po wyłączeniu laptopa odczekałem 5 godzin i podłączyłem ładowanie

Dalej jest tak samo

albo ja coś źle robię albo ten bq jest niereformowalny
  • Level 12  
    If you use cheap Chinese cells with different discharge characteristics then you can't get better result.
  • Level 23  
    Problemem nie jest to że ja uzyskałem lepszy czy gorszy wynik. Problemem jest to że pomimo kilku operacji ładowania i rozładowywania baterii komputer nadal wyświetla to samo, czyli laptop pracuje 2godz. 10 min. a komputer pokazuje że zostało 25 min.
  • Level 12  
    Install BatteryMon an upload here discharge curve of your battery.

Dodano po 1 [minuty]:

BQ20Z70 is very accurate in capacity measuring.
  • Level 31  
    Masz niesprawne ogniwa (pojemność to nie wszystko).
  • Level 12  
    Yes.
    It looks like a cells imbalance.
    Open battery case.
    Load it with a 30-40 Watts car lamp and check each cell voltage.
    But better solution is to make your I2C adapter working and read battery data via SMBus.
  • Level 23  
    k4be - możesz jaśniej ? bo nie za bardzo rozumiem co chciałeś mi powiedzieć
    Ogniwa mają jednakową pojemność - jednakowo się rozładowują i ładują.
  • Level 10  
    Temat dotyczy takze mojego problemu (zle odczyty stanu baterii od HP550) wiec sie podepne. Scalak w mojej baterii jest taki sam jak Zigusia: bg20z70

Chce wymienic ogniwa w swoim laptopie, bo stare trzymaja ok 10 min.
    Otworzylem obudowe baterii, i zostawilem tak na 4 dni (brak czasu). Po tym czasie okazalo sie ze bateria wogole nie dziala, laptop jej nie widzi. Przyczyna znaleziona: kabel od masy ogniw został urwany. Przylutowalem spowrotem.

Uzyskany efekt jest podobny do problemu Zigusia: bateria ze starymi ogniwami dziala, ale pokazuje zle odczyty (100% naladowania, 0 min szacowanego czasu użytkowania).

Chyba zastosuje sie do porad kolegi Hauera:
    Quote:
    Fully charge and remove battery.
    Wait 2 hours.
    Insert battery and go to BIOS.
    Wait until laptop shutdown.
    Don't connect power and wait for 5 hours.

Jak sterownik ponownie zacznie dzialac na starych ogniwach to wymienie na nowe.
    Chyba ze ktos ma inny pomysl lub uwagi?

PS. Baterie do HP550 są takie same jak w laptopach:
    - hp6720, hp6820, hp6730, hp6735,
    - hp6720s, hp6820s, hp6730s, hp6735s,
  • Level 10  
    Zrobilem wszystko zgodnie z tym co napisalem post wyzej...

Niestety, komputer nadal pokazywal zle odczyty stanu baterii (na starych ogniwach): 100% stanu naladowania i szacowany czas pracy: 1 min.
    Laptop, pomimo powyzszych bzdur, potrafil dzialac 15-20 min.

Zrobilem wiec interfejs I2C z tego tematu:
    Link

Okazalo sie ze sam sterownik (odpiety od laptopa) podaje prawidlowe wartosci napiecia i odczyt temperatury.
    W zwiazku z powyzszym skusilem sie aby poprostu odlutowac stare ogniwa i przylutowac nowe.

Osiagniety efekt (taki sam zarowno tuz po wymianie jak i po dwukrotnej kalibracji):
    - bateria laduje sie w ok. 30 min do napiecia 11,4 V
    - bateria trzyma 30 min na biosie, potem raptownie sie wylacza
    - po powyzszym rozladowaniu jej napiecie wynosi ok 9,1 V.
    - komputer pokazuje w windowsie 100% naladowania baterii (nawet w trakcie ladowania) i 0 min szacowanego czasu pracy. Takie same odczyty uzyskuję za pomoca programu BatteryMon v2.1

Odrazu dodam:
    - pojemnosc ogniw zostala przetestowana i wynosi ok 7Ah (3 szeregowo po 3 rownolegle) czyli tak jak ma byc,
    - roznica napiecia pomiedzy poszczegolnymi ogniwami nie przekracza 10mV,
    - batteryMon twierdzi ze pojemnosc ogniw wynosi ok 77 Ah (!!!).

Czy ktos ma jakies pomysly, skoro kalibracja nie pomaga?
    Jeżeli bateria ładuje się tylko 30 min i nie do pełnego napięcia, to nie jest ona naładowana na 100%. Pewnie nie wystawia flagi Full Charge. Dlatego też nie działa kalibracja.
    Interfejsem i programem SBW_demo możesz sprawdzić flagi w drugiej zakładce. Ładuj ją tak długo aż sterownik wystawi tą flagę. Musi się ładować ok 3-4 godziny.
  • Level 23  
    Ja ładuję ją cały czas w ten sposób i nie daje to żadnych rezultatów.
    No niestety niekiedy kalibracja jest niemożliwa z innych powodów. Jednym z nich może być za mała wartość FCC. Gdy FCC jest mniejsze od wartości RemainingCapacityAlarm, to kalibrować się sterownik nie będzie. Trzeba by też sprawdzić kilka innych parametrów we wsadzie, a do tego przydatny jest interfejs EV2300.
  • Level 31  
    Dziwny problem z tym HP550 (ten sam egzemplarz o którym pisał zzzloty) - i chyba nie bateria jest winna, bo po podmianie na sprawną zachowanie jest identyczne.
    W BatMon widać DC i FCC 11mWh (0mAh), podczas ładowania 'Current Capacity' stopniowo rosła (prawidłowo), a wskaźnik pokazywał kilkadziesiąt tysięcy %. Po naładowaniu i zmiany stanu na 'Full' 'Current Capacity' spadł również do 11mWh, a wskaźnik podczas rozładowania pokazuje bez przerwy 100%.
    Dane odczytane z smbus (bateria z układem bq29312):
    remaining 64904mAh
    FCC 65478mAh
    DC 5100mAh
    Dane wyglądają na błędne, ale bateria chyba jest sprawna (pewności już nie mam co do niczego).
    Dla oryginalnej baterii (bq20z70) podobnie:
    remaining 65456mAh (co ciekawe, nie zmniejsza się podczas rozładowywania żarówkami, chociaż jest podawany prawidłowy prąd)
    FCC 65456mAh
    DC 4400mAh
    Pakiet ogniw ma 7Ah.
    Faktycznie wygląda to dziwnie, a tą sprawną baterię podłączałeś do innego laptopa?

Trzeba by było podłączyć tą baterię do EV2300 i sprawdzić programem od TI, czy wszystkie parametry są dobrze poustawiane i skalibrowane.
  • Level 31  
    ASUS z jednakowym objawem. Ładowanie przebiegało prawidłowo do osiągnięcia 100% - wtedy aktualna pojemność skoczyła do wartości FCC, która od początku była dziwnie wysoka. Zrzut po około 15 minutach pracy - stan naładowania przez ten czas nie spadł ani trochę.
    Niekiedy z jakiegoś powodu przestawiają się we wsadzie wartości FCC i są one właśnie tak niebotycznie wysokie. Trzeba wtedy resetować wsad - ustawić prawidłową wartość.
    Niekiedy też inne parametry potrafią się tak poustawiać. Czasem do tego potrzebny jest specjalny program lub zagłębienie się w datasheet i ręczne grzebane w hex edytorze.
  • Level 10  
    Witam!

problem, jaki opisywalem wczesniej, zostal rozwiazany poprzez wykorzystanie kolejnego sterownika z innej baterii do tego modelu.
    Ten "nowy" sterownik niby jest ok- rozpoznal ze jest nowa pojemnosc, ale niestety nauczyl sie tylko ze to jest 2Ah (a powinno byc 7Ah). Kilkukrotne (5-6 razy) ładowanie i rozładowanie zgodnie z instrukcja kolegi Hauera nie pomoglo.

Co ciekawe: po naladowaniu laptop dziala przez ok 1,5h. Jego napiecie spada do 11,6V i laptop przechodzi w stan uspienia (bo sterownik uwaza ze "poziom krytyczny baterii" zostal osiagniety- czyli kilka %). Nastepnie: kiedy wybudze go (bez zadnego ladowania), to moge na windowsie pracowac az do rozladowania sie baterii... czyli przez jeszcze jakies 3-4 h. Potem laptop sie nagle wylacza bo napiecie baterii wynosi juz tylko 9,6V.

Mam wstepny pomysl ktory mi umozliwi tymczasowe korzystanie z mozliwosci baterii: musze wylaczyc zabezpieczenia ktore usypiaja laptopa przy kilku % baterii. Aczkolwiek:
    - zmiana planu zasilania i akcji na "poziom krytyczny baterii" nic nie daje.
    - nie moge ustawic aby laptop "nic nie robil" w trakcie gdy jest na baterii a jej poziom rozładowania osiagnal "poziom krytyczny".

Potrzebuje dowiedziec sie, co zrobic aby wylaczyc ww zabezpieczenie. Stopien rozladowania sam bym ustalal na podstawie napiecia ogniw odczytanego jakims programem.
    Pewnie masz win7. Z tego co się orientuję w nim nie idzie całkowicie wyłączyć alarmów. Można jedynie zmienić ich próg.
    Podczas kalibracji rozładowywałeś baterie w biosie, czy pod win. Jeśli pod win, to może dlatego się bardziej nie odkalibrowała.