Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenia urządzeń 15kW i 18kW

wyciag 30 Lis 2011 20:09 13093 15
  • #1 30 Lis 2011 20:09
    wyciag
    Poziom 7  

Witam.Mam zabezpieczenie przedlicznikowe 63A, (moc przyłączeniowa 38kW, moc umowna 33kW w umowie). Podłączam silnik pompy 15kW przez bezpiecznik C25 i drugą maszynę 18kW (silniki 4kw, 12kW i grzałka 1,5kW) przez C40.
    Pytania:
    1. Układ będzie działał poprawnie? Nie będzie wybijać któryś?
    2. Czy teoretycznie i praktycznie jestem jeszcze w stanie uruchomić inne urządzenia i o jakiej mocy?

1 15
  • #2 30 Lis 2011 20:30
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Cytat:
    1. Układ będzie działał poprawnie? Nie będzie wybijać któryś?
    2. Czy teoretycznie i praktycznie jestem jeszcze w stanie uruchomić inne urządzenia i o jakiej mocy?

Ad. 1 pompa 15KW nie „pójdzie” na C25 – potrzeba 63A. Poza tym, aby reszta pracowała, trzeba unikać jednoczesnego załączenia.

Ad. 2 w przypadku mocy umownej będzie zapewne zainstalowany wskaźnik mocy chwilowej, czyli w przypadku przekroczenia mocy umownej trzeba będzie płacić kary za jej przekroczenie

-1
  • #3 30 Lis 2011 20:30
    Akrzy74
    Specjalista Elektroenergetyk

1. Układ nie będzie wybijał, bo wybijać to można np piłkę na aut.
    2. Należy określić współczynnik jednoczesności, prąd jaki może przepływać przez zabezpieczenie nadmiarowe 63A, sumaryczny prąd znamionowy odbiorników, uwzględnić aby sumaryczna moc odbiorników nie przekraczała 80% mocy znamionowej - zapotrzebowanej, uwzględnić obciążalność długotrwałą zastosowanego przewodu i prawidłowo dobranych zabezpieczeń zwarciowych.
    3. Zabezpieczenia o których piszesz nie zabezpieczają tych silników - zabezpieczą je wyzwalacze termiczne (termiki) odpowiednio ustawione.

0
  • #4 30 Lis 2011 21:52
    wyciag
    Poziom 7  

Czemu 18 kW podłączone pod 40A ma szanse działać, a pompa( nie napisałem że trójkąt/gwiazda) 15kW potrzebuje aż 63A?
    Oki co do urządzeń- faktycznie fabrycznie są zabezpieczone przez "termiki".
    Ja pytam tylko, czy zabezpieczenia 63A "w pionie"
    oraz
    C25 i C40 w mojej skrzynce mają szansę obsłużyć oba urządzenia jednocześnie.
    Dodam jeszcze,że pompa 15kW ma wyłącznik nastawny "tarifshalter 16-30A" ustawiony na 23A.

0
  • #5 30 Lis 2011 22:08
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Wyobraź sobie kolego, że prąd rozruchowy Twojego silnika zawiera się w przedziale 3,5 - 8 krotności prądu pracy.
    I teraz pomnóż sobie te 23A przez te wartości i wyciągnij wnioski.

0
  • #6 30 Lis 2011 23:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 30 Lis 2011 23:26
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Proctor napisał:
    U mnie pracuje sprężarka tłokowa z silnikiem 15kW, z rozruchem gwiazda-trójkąt na wyłączniku C32A

Sprężarka uruchamiana w układzie gwiazda/trójkąt ???
    Toż to prawie cuda.
    Ale uruchomienie silnika 15KW w „gwieździe” na C32, to już zupełna normalka.
    Tyle, że nie dla pompy.
    Chyba, że gdzieś widziałeś pompę załączaną w Y/D.
    Proctor napisał:
    Prąd znamionowy silnika 15kW to ~26-30A.

Teoria, kolego. Czysta teoria.
    Pisałem nie dawno o takim właśnie silniku przy pompie, który pobierał zaledwie 21A.
    Jak myślisz, dlaczego tylko tyle?

-1
  • #8 01 Gru 2011 00:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 01 Gru 2011 08:23
    Adam1988
    Poziom 25  

wyciag: dla tej pompy to zabezpieczenie minimum C32 z tym 63A to troche przesada...
    Co ta pompa ma pompowac ?
    jarecki 86: sprezarki uruchamiane Y/D istnieja, startuja 'na pusto'

Pozdrawiam.

0
  • #10 01 Gru 2011 09:22
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Odnośnie sprężarek z rozruchem Y/D, to sytuacja wygląda tak, że taki silnik musi być na tyle przewymiarowany, aby w gwieździe mógł osiągnąć max obroty.
    Inaczej „normalne” zabezpieczenia prądowe nie mają prawa przetrzymać momentu przełączenia w trójkąt.
    I to w zasadzie wyjaśnia dlaczego w tego typu rządzeniach należy stosować rozruch bezpośredni.

Natomiast w omawianej sytuacji z pompą należy przede wszystkim pamiętać, że żadne bezpieczniki, czy wyłączniki nadprądowe nie stanowią zabezpieczenia dla silnika.
    Do tych celów służą „termiki” lub wyłączniki silnikowe, które posiadają również wyzwalacze elektromagnetyczne zwłoczne i nie potrzebne są wtedy dodatkowe zabezpieczenia.
    Wyzwalacze termiczne dla pomp ustawia się na prądy rzeczywiste - tym samym zabezpiecza się napędzane przez nie urządzenia, czyli pompy.
    Posługiwanie się w tym wypadku „widełkami” zaczerpniętymi z podręczników może okazać się zgubne, bowiem do określania rzeczywistych wielkości prądu pracy takiego silnika służą mierniki cęgowe.
    Więc zamiast pisać o zabezpieczeniach C32 dla tej pompy, zastanówcie się koledzy nad tym co napisał autor wątku:

Cytat:
    Dodam jeszcze,że pompa 15kW ma wyłącznik nastawny "tarifshalter 16-30A" ustawiony na 23A.

Dla teoretyków, piszących coś o „pełnych obciążeniach” taka wiadomość może okazać się nie do „przełknięcia”.

0
  • #11 01 Gru 2011 09:33
    Adam1988
    Poziom 25  

Oczywiście że silnik musi posiadać zabezpieczenie termiczne. Co do tego C32 to raczej chodziło mi o zabezpieczenie instalacji DO tego zabezpieczenia (gniazda, wtyczki itp. nie wiem jak autor ma to rozwiązane).
    Tak poza tematem co do przełączenia na D jeśli silnik nie osiągnie znamionowych obrotów to nie zawsze wywali bezpiecznik. Posiadam silnik 7,5kW który napędza wentylator i osiąga obroty znamionowe dopiero po przełączeniu w D. Zabezpieczony jest wkładkami topikowymi 20A + PKZMO.

Pozdrawiam.

0
  • #12 01 Gru 2011 10:12
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Adamie, zastosowane w Twoim przypadku dodatkowe zabezpieczenie w postaci wkładek topikowych stanowi zbędny gadżet, tu wystarczyłby sam PKZMO-16.
    A o sukcesie przełączenia w Δ może decydować wielkość oporu na wale.
    Spróbuj te same czynności wykonać z obciążeniem znamionowym.

0
  • #13 01 Gru 2011 10:35
    Adam1988
    Poziom 25  

Wkładki zabezpieczają gniazdo. Przy silniku jest PKZMO. Raczej trudno mówić o obciążeniu znamionowym w przypadku nie osiągnięcia obrotów znamionowych w przypadku wentylatora czy pompy ;) Dobra koniec OT ;) Chciałem tylko powiedzieć ze nie zawsze do pomyślnego przełączenia na D wymagane jest aby silnik osiągnoł obroty znamionowe, wszystko zależy od obciążenia a w przypadku pompy czy wentylatora nie jest ono krytyczne.

0
  • #14 01 Gru 2011 14:13
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Wracając do tematu zasadniczego, to podtrzymuję propozycję dot. rezygnacji z zabezpieczenia zwarciowego dla silnika 15KW.
    Oczywiście zakładając, że istnieje taka możliwość.

Gdyby jednak zachodziła konieczność zastosowania tego zabezpieczenia, to trzymajmy się przyjętych reguł do wyznaczania jego wartości.
    I tak, dla silnika o mocy 15KW (rozruch bezpośredni) i znamionowym prądzie ok. 29A należy przyjąć prąd rozruchu 5*29 = 145A.
    Prąd wkładki uwzględniającej rozruch = 145/2 = 72,5A
    Najbliższa wartość (w dół) wynikająca z typoszeregu wynosi 63A.
    Gdyby ktoś uważał, że to jest przesada, to może sobie dokonać porównań, korzystając z pomocy SUWAK-a Moellera.

A jeżeli pojawi się propozycja rozruchu tej pompy Y/D, to wtedy należy tylko życzyć szczęścia.

0
  • #15 24 Kwi 2015 15:56
    narsiliouz
    Poziom 10  

jarecki 86 napisał:
    Proctor napisał:
    U mnie pracuje sprężarka tłokowa z silnikiem 15kW, z rozruchem gwiazda-trójkąt na wyłączniku C32A

Sprężarka uruchamiana w układzie gwiazda/trójkąt ???
    Toż to prawie cuda.
    Ale uruchomienie silnika 15KW w „gwieździe” na C32, to już zupełna normalka.
    Tyle, że nie dla pompy.
    Chyba, że gdzieś widziałeś pompę załączaną w Y/D.
    ...

Tak się składa że pracuję jako specjalista do spraw testów, i testuję wydajność pomp wirowych odśrodkowych, i tak, widziałem (nie jedną) pompy pracujące z przełącznikami trójkąt-gwiazda. Mało tego, silniki te miały zasilanie trójfazowe 660V w TRÓJKĄCIE! Także, mało jeszcze widziałeś kolego ;)
    To akurat zamówienie szło dla BP na jakąś platformę wiertniczą.

0
  • #16 24 Kwi 2015 21:07
    Akrzy74
    Specjalista Elektroenergetyk

narsiliouz napisał:
    Także, mało jeszcze widziałeś kolego

narsiliouz napisał:
    pompy pracujące z przełącznikami trójkąt-gwiazda

Coś pokręciłeś, bo rozruch jest z "gwiazdy" a nie z "trójkąta", więc wygląda na to, że to kolega mało widział...

0