Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizacja napięcia anodowego na lm78xx ?(??)

fluor70 11 Gru 2004 21:55 3449 10
  • #1 11 Gru 2004 21:55
    fluor70
    Poziom 10  

Witam!

Znalazłem w necie schemat stabilizatorów opartych o lm7805 (albo inny z tej rodziny) lub lm317. Układ w oparciu o 7815 już testowałem i działa udało mi się stabilizować w ten sposób 150V chociaż narazie bez obciążenia.

W opisach lm317 na stronach producentów pojawia się pojęcie stabilizacji wysokich napięć przez "floating operation" ale nie znalazłem jak to się realizuje w praktyce. Czy to ten sposób przedstawiony na rysunku?

Czy ktoś ma doświadczenia z taką stabilizacją?
    Jakie są efekty i jakie napięcia można w ten sposób stabilizować?

Jeżeli naruszam czyjeś prawa autorskie to przepraszam ale zaciekawiło mnie to i bardzo chciałbym się dowiedzieć więcej na ten temat :)
    (??)- ozdobnik?[h]

• #2 12 Gru 2004 01:03
    kuba989898
    Poziom 19  

Taka stabilizacja jak na drugim (tym niżej) rysunku może zadziała, bo np. w niektórych programatorach przesuwa sie przy stabilizatorze potencjał masy (chyba tak sie pisze) i np ze stabilizatora 7812 można zamiast 12 V uzyskać 13.5V wiec z większymi diodami zennera można by spróbować. Na schemacie zastosowano 2 diody krzemowe (spadek napięcia na diodzie Si - ok 0,7V/dioda)

• #3 01 Sty 2005 12:51
    leszek65
    Poziom 16  

Witam!
    Właśnie szukam czegos takiego.Chodzi mi o stabilizacje napięcia ujemnego z możliwościa regulacji w granicach -50 do -20V.
    Słyszałem i czytałem gdzieś,że stabilizatory regulowane typu LM317 (337) moą stabilizowac napięcia inne niz katalogowe.Wazna w nich jest róznica pomiedzy Uwe a Uwy , natomiast Uwe można zmieniac w dość szerokich granicach.Zakres regulacji pozostaje ten sam, zmienia się jednak przedzial napięć wyjściowych.
    Niestety nigdy czegoś takiego nie miałem okazji sprawdzić. Pozostaje poeksperymentować, chyba że ktoś ma takie doświadzczenia za sobą .
    Pozdrowienia w nowy roku !!!

• #5 01 Sty 2005 13:28
    leszek65
    Poziom 16  

to by było dobre i warto zapamietać ten układ, ale szukam czegoś na ujemne napięcia.Chyba zrobię jakis prosty stab. na tranzystorach.

• #6 01 Sty 2005 14:07
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Proszę zwrócić uwagę, że w temacie przewijają się dwa różne pojęcia: stabilizacja i regulacja. Monolityczne stabilizatory napięciowe są bardzo dobrze skompensowane temperaturowo, stąd współczynnik stabilizacji jest wysoki. Każdy element dołączony z zewnątrz w celu modyfikacji napięcia wyjściowego zdecydowanie pogarsza ten współczynnik, który teraz zależy już tylko od stabilności użytego (użytych) elementu (elementów). Z kolei przytoczony przez Pi-Vo TL783 to klasyczny regulator w szerokim zakresie napięć. Z noty katalogowej wynika, że parametry stabilizacyjne układu są już gorsze a uwzględniając elementy dołączane z zewnątrz można liczyc się z dalszym pogorszeniem współczynnika stabilizacji.
    Jednak w przypadku użycia takiego regulatora do zasilania lamp uzyskany poziom stabilizacji będzie na pewno zadowalający.

Ps. TL783 jest dobrym materiałem do budowy regulowanego zasilacza stanowiącego ekwiwalent napięcia systemowego w OTVC. Przy jego pomocy można badać jak zachowuje się trafopowielacz w stanie dynamicznym, podnosząc to napięcie od minimum do wartości nominalnej.
    Ale to już oddzielny temat.

• #7 01 Sty 2005 15:16
    leszek65
    Poziom 16  

Racja.Każdy z nas opisuje jakby inny przypadek a najlepiej odnieść sie do konkretnych zastososowań.Mnie np. interesuje stab. regulowany dający możliwość doświadczalnego okreslenia optymalnego dla mnie Uwy.I to jest dla mnie najwazniejsze. Jego parametry stabilizacyjne są sprawą drugorzędną ponieważ i tak jest on alternatywą dla zasilacza niestabilizowanego. Inną ważną dla mnie sprawą jest także prostota układu i dostepność podzespołów.
    Pozdrowienia

• #8 01 Sty 2005 15:35
    Jacu$
    Poziom 27  

Na ujemne napięcia to może LM337.
    Zakres napięć -1.2 do -37V
    Max nap. we-wy 35V (dla wersji LT337AT 40V)
    Prąd wyjściowy 1.5A

Możesz też popatrzeć na LT1033C lub LM2991.
    Oczywiście, analogicznie jak dla LM317.

• Pomocny post
    #11 01 Sty 2005 18:05
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

fluor70, "floating operation" polega na tym, że stabilizator nie "widzi" pełnego napięcia zasilania, a jedenie jego część. potocznie mówi się, że stabilizator "pływa" na potencjale wyższym (lub niższym), niż potencjał masy o jakąś ściśle określoną wartość.
    LM317 w standardowej konfiguracji zawsze "pływa" powyżej potencjału masy dzięki dzielnikowi rezystorowemu (pomiędzy jego końcówkami w żadnym miejscu nie ma różnicy potencjałów równej napięciu zasilania)

Natomiast stabilizatory z serii 78xx typowo nie pracują w konfiguracji "pływającej", bo pomiędzy wejściem a końcówką masy jest różnica potencjałów równa napięciu zasilania. Konfigurację "pływającą" można uzyskać tak, jak na załączonym przez Ciebie obrazku, tzn. włączając pomiędzy końcówkę masy stabilizatora, a masę zasilania diodę zenera (albo jakikolwiek inny element, na którym występuje stały spadek napięcia, może to być zwykła dioda prostownicz, albo LED włączona w kierunku przewodzenia). W takim wypadku stabilizator "pływa" na potencjale wyższym od potencjału masy o napięcie diody zenera.

Tak, jak napisał oldboy - każdy element włączony w obwód stabilizacji pogarsza jej parametry, na domiar złego, w przedstawionej przez Ciebie konfuiguracji (z 78xx) jakość stabilizacji będzie zawsze gorsza niż jakość, jaką zapewniają każde z elementów zastosowane osobno. W Twoim wypadku, uzyskasz gorsze parametry, niż sama dioda zenera. Napięcie diody zenera dodaje się do napięcia stabilizatora, a wraz z nim wszelkiej maści niedoskonałości elementów. Dla diody zenera najgorsze są zmiany napięcia spowodowane zmianami temperatury, oraz dość znaczny szum.

No ale i tak lepsz nawet najgorszy stabilizator niż jego brak :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME