Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płynna regulacja grzałki 2kW

madar50 12 Dec 2004 08:45 15920 10
  • #1
    madar50
    Level 11  
    Witam wszystkich na tym forum. Nazywam się adam i jestem zielony co do elektroniki. Trafiłem na to forum szukając jakiegoś dobrego rozwiązania na płynny regulator grzałki o mocy 2000W. Może dla Was jest to banalne, ale dla mnie stanowi problem. Czy ktoś na tym forum może mi pomóc?. Z góry wielkie dzięki. Pozdrawiam. Adam
  • Helpful post
    #2
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam nowego forumowicza.

    W zapytaniach proszę o podawanie możliwie jak największej ilości informacji. Na podstawie ogólników nie można dać sensownej odpowiedzi.

    Dobra,wracamy do sprawy.

    Regulacja temperatury jest zagadnieniem dość szerokim. Trzeba wziąć pod uwagę własności obiektu. Do regulacji mocy można zastosować sterowanie fazowe (tak jak ściemniacz żarówki) lub grupowe. Przy sterowaniu grupowym mamy moc średnią ,co zupełnie nie wpływa na komfort regulacji.
    W załączniku prosty regulator grupowy
  • #3
    madar50
    Level 11  
    Mariusz Ch. Dzięki za odzew i skan. Piszesz o podaniu większej ilości informacji. Oto one. Grzałka podgrzewa płyn w zasobniku a mierzone są opary tego płynu oddalone o około 1,5 m. Zwykły termostat nie spełnia wymogów gdyż bezwładność układu przy zastosowaniu termostatu wynosi 2,5*C. Chodzi o to, żeby była możliwość ustawienia mocy grzałki w taki sposób, aby układ działał bez przerw, co w rezultacie da stabilność układu. Czy ta informacja wystarczy?. Pozdrawiam. Adam
  • Helpful post
    #4
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

    Uważam,że to powinno załatwić sprawę. Jest to regulator grupowy załączany w zerze. Gdy temperatura zbliża się do zadanej, następuje płynne zmniejszanie współczynnika wypełnienia. W stanie stabilnym występują krótkie impulsy dogrzewające.
    Do kalibracji potrzebna jest dekada klasy0.05. W załączniku jest ch-ka PT 100.

    Powodzenia.

    Pzdr.
  • #5
    madar50
    Level 11  
    Za porady dziękuję i spróbuję to zrobić. Pozdrawiam Adam
  • #6
    szatanek
    Level 11  
    Witam tez jestem nowy i akurat tez interesuje mnie regulator mocy do grzałki elektrycznej. Chciałem sie dowiedziec czy tym regulatorem mozna zmniejszac moc grałki w zakresie 0- 100% czy w innym zakresie, czy dla grzałek o mocy 1,5 i 2 kW mozna zastosowac taki sam regulator??
    prosze o odpowiedz z góry dzięki
    pozdrawiam Tomek
  • #7
    jacobsek
    Level 22  
    Na triaku możesz regulować praktycznie od 0-100% . Jeśli zbudujesz regulator na 2kW, to możesz spokojnie regulować też 1,5kW.
  • #8
    szatanek
    Level 11  
    Witam
    A czy ktoś z Was mógłby mi narysować taki najprostszy układ regulatora na triaku do regulacji grzałki 2 kW z podaniem symboli wszystkich elementów, ewentualnie czy wiecie gdzie mozna coś takiego kupić, prosze o odpowiedz z góry dzieki
    pozdrawiam Tomek

    Dodano po 2 [minuty]:

    madar50 jeśli juz zrobiłeś swój regulator to podaj mi dokładny jego schemat i wszystki elementy ok?
  • #9
    pawelradomsko
    Automation specialist
    Witam!
    Nie jestem pewien czy takie coś trzeba wykonywać samemu.
    Dzisiaj kupiłem regulatory 1kW po 24zł. Bardzo fajny bloczek z tworzywa (wystarczy dołączyć potencjometr). Mają i 2kW.
    Niestety adres mogę podać dopiero 04.05.06 czyli w czwartek. Jeżeli to będzie potrzebne to proszę o PW.
    Pozdrawiam!
  • #11
    toonek
    Level 12  
    Mam takie pytanko do tego schematu podanego w pdf - czy tam jest błąd na płytce? Tez jestem początkujący i widzę, że ze schematu kondensator C1 powinien mieć "-" (gruba czarna kreska) w masie na schemacie "0" a "+" (pusty kwadracik) podpięty do 5 nóżki układu i kondensator C2 podobnie "+" (pusty kwadrat do nóżki 1 ) a "-" do zera . Natomiast na płytce układu jest to zaznaczone na odwrót chyba, "+" C2 podpięty do "0" czyli masy a "-" do 1 nóżki układu. Na zdjęciu zmontowanej płytki tez jest "+" kondensatora wlutowany w "0" czyli masę. Jest to błąd? Jak powinno być naprawdę ?

    Dodatkowo "0" ( z wyprowadzania na płytce ) podpinamy bezpośrednio do gniazda 220V obojętnie jak, czy mam szukać zera roboczego w gniazdku ??