Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie urządzenia wybrać do poprawy wokalu?

05 Gru 2011 21:16 3329 15
  • Poziom 8  
    Mam mały problem z wokalem. Chodzi mi tu o to , że wokal nie jest mocno mięsisty i w głośnikach słychać szumy i różne sprzężenia. Gram na Zestawie aktywny Firmy reloop PA 1600, mam także mixer berhinger 1832 i mikrofony sekaku. Potrzebuje jakiego kompresora lub limitera albo kilka w jednym, Nie moze to być drogi sprzęt, zastanawiam się pomiędzy ANALOGOWY 2KANAŁOWY

KOMPRESOR/LIMITER ALTO ACL2, a Eliminator sprzezen Behringer FBQ1000 FEEDBACK DESTROYER, a może jeszcze cos innego. Prosze o konkrety, dopiero zaczynam z wokalem i naprawde nie wiem jak złożyć dobry zestaw. Co wybrać?????
  • Poziom 25  
    Zacząłbym od wymiany kolumn, na coś bardziej estradowego, LDM ewentualnie STX PA 600 lub PA 1000, Hanbox, Elestra... A jeśli nie umiesz zestawu ustawić i zrealizować to będziesz miał sprzęgi. Napiszesz, że dźwięk nie jest mięsisty, na odległość nikt nie jest w stanie nic zrobić, trzeba posłuchać i wydać werdykt. Zastanów się nad wymianą mikrofonu, na jakiegoś AKG, !oryginalnego! Shure'a, miksery Behingera same w sobie złe nie są, w połączeniu z dobrymi paczkami i mikrofonami brzmią zadowalająca. Do tego jeszcze sprawna i dobra jakościowa końcówka mocy. Jeśli powyższe zabiegi nie pomogą, to albo dokupić sprzęt, albo doszkolić się w emisji głosu.
  • Poziom 26  
    Jeśli nagłośnienie jest do bani ,to nie pomogą żadne cudeńka.Szkoda kasy.W pierwszym rzędzie kolumny.
  • Poziom 8  
    Chyba się do końca nie zrozumieliśmy. Chodzi mi o to które urządzenie będzie lepsze do tego aby wyeliminować szumy z mikrofonu. Czy potrzebny mi jest kompresor?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Skoro mikrofon wprowadza szumy, to może lepiej będzie przeznaczyć pieniądze na lepszy mikrofon bo sekaku to jednak badziewie, tanie mikrofony z reguły trzeszczą, mają słabe odwzorowanie pasma akustycznego no i się sprzęgają, już lepsze są Azusa. AKG i oczywiście Shure SM58 :)(ok 600zł a sprzęt zawodowy)
    Limiter i kompresor na jakość mikrofonu nie wpłyną, limiter tylko pozbawi mix dźwięków o niedostatecznym natężeniu niż ustawiony próg, zaś kompresor wygładza tylko pasmo by nie było w mixie dużych różnic w głośności między np dźwiękami w wokalu. A więc polecam zmianę mikrofonu na lepszy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    To w takim razie czy AZUSA PLL-200 UHF, czy AZUSA LS 82 , czy LS-8888 Azusa , czy AZUSA 8229 ?????????
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Widzę przedział cenowy w granicach 700zł,
    polecam
    SHURE SM-58 UT-4 (podwójna baza, używam i są super trudno je sprzęgnąć i bardzo profesjonalne brzmienie w końcu to shure sm58) z ciekawości na allegro za 700 widziałem.
  • Poziom 25  
    Kolego vmaxtiger a co rozumiesz przez określenie różne sprzężenia? Bo nie wydaje mi się, byś prawidłowo odczytywał określenie zjawiska sprzężenia zwrotnego zachodzącego we wzmacniaczach mocy. A może po prostu kabel szumi, może mikser ma gdzieś jakieś szumy?
    Jeśli to jednak sprzężenie zwrotne to winą jest przede wszystkim realizacja dźwięku, a następnie można obwiniać sprzęt. Co jak co, ale ja już nie jeden sekaku przerabiałem i prędzej spodziewałbym się ubytków w paśmie niżeli jakiś szumów, w dodatku w górnych rejestrach.
  • Użytkownik obserwowany
    Jakich przewodów używasz? Również przewody, w szczególności niesymetryczne, na dużych dystansach mogą przynieść ze sobą jakieś śmieci...

W pierwszej kolejności, jeżeli zależy Ci na jakości dźwięku, proponował bym wymienić czym prędzej kolumny ;)

Mikrofony takie jak już polecono, w szczególności polecam tego Shure'a ale pamiętaj, że na rynku jest bardzo dużo podróbek i łatwo się nabrać, przez zachęcenie niską ceną.
  • Poziom 8  
    Tak jak kolega podpowiada na rynku, jest dużo podrubek, prawie jak Shure i w bardzo atrakcyjnych cenach, ale wiem , że to nie o to chodzi . Przewody mam wszystkie adam hall , a co do mikrofonów rozważam;.AZUSA-PLL 200, za duzo nie spiewamy, raczej do konferansjerki
  • Użytkownik obserwowany
    Co do samych podróbek, to robią je coraz lepsze... ;)

Przekonałem się o tym ostatnio, na moje szczęście nie na swojej osobie. Na pierwszy rzut oka, naprawdę ciężko wyczaić że to podróba. Z zewnątrz niemal że identyczna, nawet w środku, na wkładce postarali się aby zedrzeć nalepkę, charakterystyczną dla podrób. Siateczka ochronna, również miała frez na dolnym pierścieniu tak jak to jest w oryginale - naprawdę, bardzo dobrze wykonana podróba pod względem wizualnym.

Niestety, w środku już się różniła ;)

Ceny podróbek to zwykle od 300 do 400zł.
  • Poziom 18  
    Co racja to racja, chińczycy się jednak uczą od najlepszych.
    To trzeba przejść drogę od mikrofonu aż po głośniki, co wprowadza te szumy, ja osobiście używam kabli Proel i nie ma z nimi najmniejszych problemów, więc kable odpadają, jeśli szumią kolumny bez podłączonego miksera to jest winowajca, Kolumny do wymiany, a jeśli nie to, więc moze mikser trafiają się egzemplaże tej marki że porafią szumieć. Trzeba to sprawdzić, i nie ma znaczenia czy śpiew czy konferansjerka to jednak szum dla odbiorcy nie jest przyjemny.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    walus555 napisał:
    jeśli szumią kolumny bez podłączonego miksera to jest winowajca, Kolumny do wymiany

I tutaj kolega wprowadza w błąd. Kolumny nie mogą same od siebie szumieć, bo łamało by to prawa fizyki ;)

Jeżeli kolumny szumią, po samym podłączeniu do końca mocy (bez podania sygnału i odpiętych źródłach dźwięku) to wina leży po stronie końca mocy który generuje takie szumy. Jeżeli szum pojawia się dopiero po podłączeniu miksera w tor akustyczny i odkręcenie gain'ów na końcu mocy - świadczy to o tym, iż mikser wprowadza szumy. Jednak gdy szumy powstają dopiero po odkręceniu mikrofonów, to coś jest nie tak okablowaniu lub w samym mikrofonie.

Ale tak czy inaczej, same kolumny, SZUMIEĆ NIE MOGĄ ! ;)
  • Poziom 18  
    Kolumny są aktywne(więc tak napisałem że kolumna szumi, poprostu było to w domyśle),tego zestawu nie znam akurat. Więc same kolumny pod zasilaniem mogą szumieć, jeśli ich wbudowany wzmacniacz wprowadza je w jakiś sposób(np słaba filtracja zasilania)
  • Użytkownik obserwowany
    Tak, są aktywne ale trzeba zaznaczyć że zjawisko szumów może wystąpić tylko podczas gdy podpięte jest ich zasilanie - końcówka mocy ;)
  • Poziom 18  
    Poprawiłem powyższą swą wypowiedź.
    Owszem, po prostu źle sformułowałem swoje stwierdzenie :D
    Co nie zmienia faktu, że koledze należy pomóc w problemie, i znaleźć źródło w/w szumów.