Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Olympus E-500. Oryginalny obiektyw Olympus 14-45mm nie ustawia ostrości.

waco 08 Gru 2011 18:27 3454 2
 • #1 08 Gru 2011 18:27
  waco
  Poziom 28  

  Obiektyw nie ustawia ostrości AF i nie ma też regulacji MF.
  Co może być uszkodzone w obiektywie?

  Początkowo sądziłem, iż zwarte są styki obiektywu, gdyż od częstego zakładania obiektywu powstała między stykami wyraźna złota ścieżka. Jednakże jej usunięcie poprzez wyczyszczenie niczego nie zmieniło w ogniskowaniu. Może przywarcie styków uszkodziło obiektyw?


  Obiektyw był sprawdzany w innym aparacie i też nie ogniskuje, a do aparatu był założony inny obiektyw i ustawiał ostrość. Zatem uszkodzony jest na 100% obiektyw Olympus Digital 14-45mm 1:3.5-5.6.

  W aparacie z tym uszkodzonym obiektywem można wykonywać zdjęcia tylko MF, ale są nieostre, bo pierścień od ostrości nie reguluje.
  Przy ustawionej funkcji AF migawka się nie wyzwoli, gdyż brak jest ostrości.

  1 2
 • #2 08 Gru 2011 22:03
  bezum1
  Poziom 22  

  Witam !
  Najbardziej prawdopodobne uszkodzenie elektroniki w obiektywie, można jeszcze sprawdzić czy czasem mechanizm AF nie jest zacięty ( coś mogło dostać się w trybiki) choć w tym obiektywie to mało prawdopodobne.Jest jeszcze jedna możliwość , kiedyś miałem taki przypadek w obiektywie 40-150 do olympusa i winowajcą okazała się uszkodzona taśma (flex) łącząca moduł przysłony z reszta obiektywu. Obiektyw nie mógł ustawić parametrów przysłony nie ustawiał tez AF.Wymiana taśmy przywróciła obiektyw do pełnej sprawności.

  0
 • #3 28 Lut 2012 11:30
  waco
  Poziom 28  

  Obiektyw po drugim podejściu rozebrania i złożenia udało się naprawić.
  Wyskoczył tylko długi płaski bolec z prowadnicy połączonej z pierścieniem w przedniej części obiektywu, którego obrót przemieszcza soczewkę do tyłu i do przodu uzyskując ostrość.

  Wymieniony wyżej długi płaski bolec zaczepiony jest na stałe z pierścieniem tuż pod płytką elektroniki, a o wy pierścień jest obracany za pomocą silnika, którego kabelki (szary i czarny) są przylutowane na samym wierzchu płytki elektroniki.

  Konkluzja:

  Aby sprawdzić czy uszkodzony jest obiektyw mechanicznie czy elektronicznie wystarczy odłączyć owe przewody (szary i czarny) i podłączyć do nich na około 3V. Zmieniając polaryzację napięcia widoczne powinno być na przedzie obiektywu przemieszczanie się soczewki ogniskującej.

  W moim przypadku silnik obracał jedynie pierścień z bolcem, a soczewka na przedzie stała nieruchomo, gdyż trzpień wypadł z prowadnicy.

  Przyczyna wyskoczenie bolca z prowadnicy jest nie znana. Można domniemywać, że było to na wskutek upadku obiektywu lub silnego wstrząsu. Może też być przyczyną przytarcie się pierścienia z soczewką na prowadnicach ślimacznicy, ale póki co chodzi.

  1
  Szukaj w 5mln produktów