Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie przetwarzające dzwięk z HDMI na kabel optyczny

11 Gru 2011 07:50 14859 9
  • Poziom 14  
    Kupiłem zestaw głośników 5.1 Logitech Z5500 i podłączyłem je do mojego TV SAMSUNG LED UE40D5700. Do TV mam podłączone (przez kabel HDMI) następujące urządzenia:
    - Konsolę do gier
    - Dekoder Satelitarny HD
    - Laptop

Problem polega na tym, że nie da się uzyskać dźwięku 5.1 jak oglądam film z laptopa po kablu HDMI. Myślałem czy jest jakieś urządzenie do którego mógłbym podłączyć te 3 moje urządzenia po kablu HDMI (3 wejścia HDMI) i potem podłączyć to urządzenie z TV przez jeden kabel HDMI (wyjście HDMI) no i dźwięk byłby przetwarzany na głośniki po kablu optycznym (wyjście optyczne). Zna ktoś jakieś konkrety?
  • Poziom 35  
    Jakie wejścia dźwięku posiada ten Logitech Z5500 ?

Telewizor posiada więcej wejść HDMI. więc podłączyłbym do niego wszystkie urządzenia. TV posiada również cyfrowe wyjście audio optyczne.

Jeżeli ten Logitech posiadałby cyfrowe wejście optyczne to najlepszym rozwiązaniem byłoby podłączyć Logitecha z TV kablem optycznym, wtedy jest przesyłany dźwięk 5.1 z urządzeń HDMi na wyjście optyczne TV.

Jeżeli z laptopa nie jest przesyłany dźwięk 5.1 to poszukaj w opcjach karty dźwiękowej jakiś funkcji, aby aktywować dźwięk 5.1 na wyjściu HDMI, oczywiście na w laptopie musisz włączyć źródło sygnału 5.1 np. film DVD z dźwiękiem DD 5.1.
  • Poziom 14  
    romeok01 napisał:
    Jakie wejścia dźwięku posiada ten Logitech Z5500 ?

Telewizor posiada więcej wejść HDMI. więc podłączyłbym do niego wszystkie urządzenia. TV posiada również cyfrowe wyjście audio optyczne.

Jeżeli ten Logitech posiadałby cyfrowe wejście optyczne to najlepszym rozwiązaniem byłoby podłączyć Logitecha z TV kablem optycznym, wtedy jest przesyłany dźwięk 5.1 z urządzeń HDMi na wyjście optyczne TV.

Jeżeli z laptopa nie jest przesyłany dźwięk 5.1 to poszukaj w opcjach karty dźwiękowej jakiś funkcji, aby aktywować dźwięk 5.1 na wyjściu HDMI, oczywiście na w laptopie musisz włączyć źródło sygnału 5.1 np. film DVD z dźwiękiem DD 5.1.

Ten logitech ma takie wejscia:
    S/PDIF (tym jestem podlaczony z TV)
    Gdy włącze film z dysku usb podlaczonym do TV z dzwiekiem AC3 to zeby zadzialalo musze jeszcze wejsc w opcje TV i zmienic format dzwieku SPDIF na Dolby Digital lub DTS no i wtedy dziala 5.1
    Gdy puszczam film z kompa to nie mam takiej opcji wtedy na TV.
    Instalowałem kodeki K-Lite Codec Pack Full i tam podczas instalacji wybrałem 5.1 ale dalej po kablu HDMI nie jest wysylany sygnal AC3 5.1 lub DTS 5.1 (nawet gdy zmieniałem opcje w kodekach)
    Nie wiem co moze byc nie tak, w ustawieniach karty dziekowej nic nie moge znalezc odnosnie tych opcji.
  • Poziom 14  
    Twój TV, tak samo jak mój (LE32C650) nie przekazuje sygnału w formacie Dolby Digital i DTS z źródeł HDMI na wyjście optyczne. W moim przypadku pisało o tym w instrukcji obsługi, ale zapis ten znalazłem dopiero gdy już zakupiłem głośniki i zacząłem dokładnie szukać przyczyny bo nie chciało działać. Gdybym znalazł ten zapis wcześniej to kupiłbym z906 (mają dwa wejścia optyczne) i miałbym problem częściowo z głowy.

Znalazłem konwerter który wyciąga sygnał audio z HDMI, urządzenie Kramer FC-46, niestety cena tego cuda na ebay'u to ok 250$.
    Na chiński zamiennik niestety nie trafiłem do tej pory.
    Pozostają jeszcze konwertery HDMI na sygnały analogowe, ale to raczej nie rozwiązuje problemu.
  • Poziom 14  
    Gdyby ktoś się borykał z tym problemem to tutaj więcej info:

cytat z tej strony:

Cytat:
    Cytat:
    Czy reguła jest, ze strumień audio 5.1 idacy przez hdmi do TV jest
    przekazywany dalej przez wyjscie optyczne telewizora dalej? Wtedy
    wystarczy ze podłacze tv do ampli i z bańki :)

Nie, często tv wypuszcza przez optyka sygnał 2.0, wyjątkiem jest sytuacja, w której wypuszczany sygnał pochodzi z TV czyli z tunera albo wbudowanego odtwarzacza (np samsung) - wtedy jest 5.1

Czyli z zewnętrznych źródeł downmix do 2.0 z wewnętrznych 5.1 (lub inny w jakim nadawany jset film)

A jeśli chodzi o urządzenie to właśnie znalazłem świetne rozwiązanie problemu. Urządzenie posiada 4 wejścia HDMI i jedno wyjście HDMI. Potrafi wyciągnąć z HDMI dźwięk i osobno wypuścić przez 3 różne wyjścia:
    - TOSLINK (optyczny)
    - COAXIAL
    - MINIJACK (stereo)
    Dodatkowo na wyjściu HDMI, sygnał pozostaje w oryginalnej formie (takiej samej jak na wejściu - bez zmian).

Wiecej info tutaj: http://www.dealextreme.com/p/1080p-4-port-hdm...xial-audio-output-converter-100-240v-ac-16553
    lub tutaj: http://www.monoprice.com/products/product.asp...=10110&cs_id=1011002&p_id=5557&seq=1&format=2

lub droższa zabawka z wieksza iloscia wejsc audio:

Wiecej info tutaj: http://www.octavainc.com/HDMI%20switch%204port_toslink.htm
  • Poziom 13  
    A zna może ktoś urządzenie optical intup/hdmi output

che podłączyć samsung tv który ma wyjście optyczne do wzmacniacza który ma tylko wejścia hdmi i aux na chinchach
  • Poziom 42  
    DZWILU88 napisał:

Może byłoby lepiej podać model/producent wzmacniacza.
  • Poziom 13  
    co to da
    tv : ue40d6000tw ma tylko wyjście optyczne
    wzmacniacz : Amplituner AUNA 3xHDMI 1200W PILOT 5.1 nie ma wejścia optycznego
  • Poziom 42  
    DZWILU88 napisał:
    co to da

Chciałem się upewnić, co do gniazd wejściowych wzmacniacza.
    DZWILU88 napisał:

Obawiam się, że takowe urządzenie nie istnieje. Nie przypominam sobie, abym widział tego rodzaju konwerter.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć typowy konwerter DAC i wejścia analogowe w wzmacniaczu. Ale to będzie sygnał stereo.
    Tematów o tym jest mnóstwo na tym forum.