Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3-WAY Podłogowe, kilka pytań o głośniki i zwrotnice.

28 Gru 2011 20:25 2328 21
  • Poziom 8  
    Witam.

Przymierzam się do budowy kolumn 3-WAY podłogowych. Będą one dość wysokie bo aż 130cm plus jakaś podstawka z kołkami. Na front chcę dać dwa średnio tonowe(16-17cm) i wysoko tonowy głośnik, a z boku na dole nisko tonowy (25cm) z BR. Obudowy już mam prawie ostatecznie złożone, pozostały tylko przegrody i front. Wszystko z MDF, niestety tylko 16mm, ale wygląda solidnie.

Na głośniki i zwrotnice mam 600-700zł

Skłaniam się ku STX, ale jestem otwarty na wszelkie inne propozycje byleby zmieścić się w budżecie.

Co powiecie na te średnio tonowe link
    I wysoko tonowy Link

Mam problem z wyborem Nisko tonowego, co polecicie do reszty?
    Przegroda nie wstawiona więc litraż obudowy można jeszcze (prawie) dowolnie zmienić.
    Pozostaje jeszcze kwestia zwrotnicy... Ta podoła Link?

Pozdrawiam.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.

Na forum obowiązuje REGULAMIN i "przyklejone" do niego pytania wraz komentarzami.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php

+ REGULAMIN -->
    Pkt 3.1.13. (10.9) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA.
    Początek zdania? Zaczynamy wielką literą.
    Poza tym, o ile się nie mylę, to w polskiej pisowni stosujemy znaki przestankowe takie jak kropka, przecinek...

+ REGULAMIN -->
    Pkt 3.1.16. (14) Zabronione jest publikowanie wpisów zawierających pytanie lub zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi.
  • Poziom 30  
    Nie ta zwrotnica nie podoła.
    W ten sposób utopisz sporo kasy w projekt który będzie albo bardzo kosztowny albo w taniej wersji nigdy dobrze nie zagra.
    Mozliwości są dwie:
    Pierwsza to zwrotnica pasywna gdzie filtr dolnoprzepustowy dla tak ulokowanych gdn będzie zawierał cewkę wielkosci wiadra co tanie nie bedzie a będzie miało masę wad jak m. in. duże straty mocy oraz problemy z fazą - taki montaz przesuwa fazę o 90 stopni.
    Nie wyglądasz (bez urazy) mi na takiego który by sobie z tym poradził i zaprojektował tak drogą i skoplikowaną zwrotnicę.
    Radzę zapomnieć o takim projekcie.
    Jest jeszcze drugie rozwiązanie, kosztowne ale bedzie grało jak należy.
    To bi amping. Czyli budujesz kolumny w zasadzie 2 drożne z normalna pasywną zwrotnicą oraz aktywną osobno napędzaną sekcją niskotonową. W zasadzie taki projekt przypomina 2+1 z subwooferem tyle, ze Twój subwoofer a własciwie dwa będa nie w osobnej skrzyni ale wbudowane w kolumny. Czyli jeden napęd przez pasywna zwrotke dla 2 way a drugi dla obu gdn przez aktywny filtr - nejlepiej z korektorem fazy.
    W zasadzie lepiej zbudowac 2+1 bo efekt muzyczny taki sam a różnica tylko w designie ale... jak się uprzesz to jest do zrealizowania.
    Niestety tak wyszukane projekty lepiej realizowac na dobrych przetwornikach niż wywalać i tak nie małąkasę na stxy z najniższej półki.
    Mam dla Ciebie taka radę - zrób sobie na początek dobre 2 way na węglowych stxach a jak będzie mało to dorobisz suba albo taniej zrób sobie proste sztandarowe 3 way stxa z ich gdn 22 na spodzie.
    Tak będziesz najmniej rozczarowany i zmarnujesz najmniej kasy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie wiem czy wypada, ale czytając kolejny taki temat, gdzie ktoś zaczyna od "końca" (obudowy), zapytam wprost: czy kolega przeczytał cokolwiek na ten temat?
    Pytanie retoryczne. Odpowiedź oczywista.
    W samych pytaniach zawarte są bzdury.
    Jeśli kolega zechce brnąć w tą konstrukcję, to zakładam, że jeśli nawet zwrotnica zostanie poprawnie zaprojektowana, to koszt materiałów może dorównać połowie założonego budżetu.
  • Poziom 8  
    Rozumiem. Nie zdawałem sobie sprawy że to aż tak skomplikowane, czaso i pieniędzo-chłonne. Mam już obudowy ale jeszcze bez otworów i frezowań na głośniki. Front ma 22cm szerokości więc można jeszcze pokombinować. . .

Masz racje, z tego co mam lepiej będzie zrobić kolumnę 2WAY i osobny subwoofer. Znacznie prostsza konstrukcja.

Mówisz że te głośniki to najniższa półka więc odpadają.
    Polecisz mi coś innego? Chciałbym dwa głośniki na kolumnę plus wysoko tonowy.
    Tylko, że budowa subwoofera aktywnego to znów lwia część budżetu. ;)
    To co napisał Arkadyo potraktował bym jako luźne rozważania teoretyczne na temat zasadności budowy konstrukcji z pierwszej wypowiedzi. 800zł to kwota na budowę porządnego zestawu dwu-drożnego na jednym głośniku 7". Budowę subwoofera trzeba będzie odłożyć do uzbierania odpowiedniej kwoty.
  • Poziom 8  
    Ok, więc niech ta kwota 700zł będzie tylko na głośniki i zwrotnice do tych kolumn. Z Subem dam sobie jeszcze spokój. Myśle że w tej kwocie da już coś porządnego(nie audiofilskiego).

Obudowa ma 130wys x 22szer x 40 głęboka, zawsze można ją przyciąć.
  • Poziom 16  
    Fajnym rozwiązaniem byłaby kopia FX-300, ale i droższym także (ok.800zł na same głośniki + kasa na zwrotnice).
    Tańszym kopia FX-200, ale te mają gdn'a 22cm (nie wiem czy to byłby problem czy też nie).
    pzdr
  • Poziom 8  
    Chciałem coś co zagra lepiej niż JAMO S608. Które bardzo mi się podobają ale są zwyczajnie drogie.. Te FX o podobnej wartości rynkowej grają lepiej?
    W moim odczuciu bez porównania.
  • Poziom 8  
    Znalazłem taki temat

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic880676-0.html

Może podacie mi tylko jakieś nowsze zamienniki głośników których użył kolega przy budowie swoich kolumn. Btw. prawie dokładnie takich samych jak moje..

PS; Co myślicie o tych głośnikach?
    http://allegro.pl/.html

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 38  
    1. Projekt z powyższego linku jest delikatnie mówiąc "nie przemyślany". Można do kolumn wsadzić 10 głośników 30 cm i jeden wysokotonowy i też zagra. A chodzi o to żeby zagrało dobrze. jeśli ktoś pisze, ze nic lepszego nie słyszał, to być może niewiele w życiu słyszał.

2. Nie ma czegoś takiego jak zamiennik głośnika

3. Nie ma do tych soniaków żadnej sprawdzonej zwrotnicy. A "hi-endem" to ja mogę nazwać swoje głośniki wbudowane w telewizorze. Kto mi zabroni?

Albo robisz coś porządnie (jak radzą koledzy wyżej) albo lepiej daj sobie spokój.
  • Poziom 8  
    Pisałem przecież wyżej, że rezygnuje z tej konstrukcji.
    Chodzi mi tylko o frontowe głośniki, tego z boku nie będzie.

Wkładając dwa średnio tonowe i jeden wysoko tonowy głośnik uzyskam kolumnę 2,5Way tak?

Chcę tylko abyście mi polecili głośniki 16-17cm do tej konstrukcji. Te SONY z mojego linku kuszą ceną parametrami i wyglądem, ale nie chcę czasem zmarnować pieniędzy.

SONY parametry:
    Średnica zewnętrzna 173mm
    Rozstaw otworów mocujących 164mm
    Średnica otworu montażowego 142mm
    Głębokość montażowa 95mm
    Moc znamionowa 70W
    Moc maksymalna 140W
    Pasmo 30-4600Hz
    Skuteczność 88dB/W/m
    Impedancja 8om
    Xmax 15mm
    Fs 39Hz
    Qts 0,4
    Vas 35l

przemo-lukas gdybym miał 1800zł nie bawiłbym się w robienie kolumn, tylko kupił gotowy zestaw.
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Pisałem przecież wyżej, że rezygnuje z tej konstrukcji.
    Chodzi mi tylko o frontowe głośniki, tego z boku nie będzie.

To nie zmienia faktu, że cała konstrukcja jest nieprzemyślana, dobór tych głośników i zwrotnicy także.
    Cytat:

Wkładając dwa średnio tonowe i jeden wysoko tonowy głośnik uzyskam kolumnę 2,5Way tak?

Nie - ilość "dróg" w kolumnie zależy od elektrycznego podziału (tzn. od zwrotnicy). Jeśli są dwa midwoofery to mogą byc normalne kolumny dwudrożne (oba "grają to samo") albo może to być 2,5 way (jeden gra tylko niskie tony, drugi niskie i średnie).
    Cytat:

Chcę tylko abyście mi polecili głośniki 16-17cm do tej konstrukcji.

Przecież w poprzednim poście pisałem - wybierz coś sprawdzonego. Jeśli ktoś nie potrafi dobrać głośników to nie będzie także w stanie zaprojektować zwrotnicy. Trzeb mieć pojęcie o co w tym wszystkim chodzi, a nie tylko wiedzieć, że duże głośniki odtwarzają bas.

Cytat:

Te SONY z mojego linku kuszą ceną parametrami i wyglądem, ale nie chcę czasem zmarnować pieniędzy.

Oj, bądźmy szczerzy. Kuszą ceną? 40 zł za midwoofer? Kosz dobrego głośnika tyle nie kosztuje,a mowa o całym przetworniku. Kuszą parametrami? Jakimi? Powiedz mi co Cię skusiło w tych parametrach? Średnica otworu montażowego? Impedancja? Kuszą wyglądem? No tak...

Cytat:

przemo-lukas gdybym miał 1800zł nie bawiłbym się w robienie kolumn, tylko kupił gotowy zestaw.

I to jest złe podejście. Nie tylko Twoje, ale znacznej części forumowiczów. Myślicie, że DIY (samodzielne robienie kolumn) opłaci się jak ma się do wydania kilkaset zł. Prawda jest taka, że za te pieniądze lepiej kupić stare używane firmowe kolumny, a nie robić byle co. 1800 zł na diy to można myśleć o zrobieniu tanich 3 drożnych kolumn. Brutalne, ale szczere.
    Tomq napisał:
    ...1800 zł na diy to można myśleć o zrobieniu tanich 3 drożnych kolumn. Brutalne, ale szczere.

Lub bardzo przyzwoitej konstrukcji 2 drożnej. ;)
    Tu masz projekcik na GDN-17-140-8-SCX + PJ.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1433845.html

Chociaż jeśli masz obudowę to można pokusić się o konstrukcję na AWX stx'a.
    Tu masz dwa projekty na Visaton w170 + różne Seasy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1245680.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic470825.html

Jeszcze raz. Kup po jednym nisko-średnio-tonowym i wysoko-tonowym. Nie ty pierwszy to "rozkminiałeś". Ucz się na cudzych błędach. ;)
  • Poziom 8  
    Cóż.. Obydwaj macie racje. Zrobię coś z tego co mi polecił przemo-lukas, tyle tylko jako kolumnę podłogową.

Kuszą wyglądem? No tak.. - No tak.. przecież to ma się też prezentować :)

Mając 500zł można konkurować z zestawami za ~1000zł
    Mają 2000zł można konkurować z zestawami za nawet 10000zł

Im wyższa kwota tym (logicznie) większy sens budowy DIY, tyle że przeciętny człowiek nie wyczuje różnicy między takimi zestawami, a większości młodych ludzi chodzi o bas.

Ale teraz wiem, że to była błędna droga.
    Dzięki, za wybicie mi tego z głowy.
    No i dobrze. Teraz jak już Ciebie "naprostowaliśmy", to poczekaj jeszcze na inne propozycje forumowiczów. Przeczytaj to, co proponował Tomq: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1446841.html
    przemo-lukas napisał:

Chociaż jeśli masz obudowę to można pokusić się o konstrukcję na AWX stx'a.

A dokładnie nad GDN 18-140-8-awx + Seas 27tbfc/g
    Robisz odgrodę uzyskując odpowiedni litraż i po problemie. ;)
  • Poziom 8  
    GDN 18-140-8-awx + Seas 27tbfc/g ~ 700zł na dwie kolumny.
    Będę musiał jeszcze trochę grosza gdzieś urwać :)

Pod te głośniki dostanę gotowy schemat zwrotnicy?

Taki trochę offtop:
    Możecie mi powiedzieć ile są warte dość już stare kolumny Pionner CS-557? Mam okazje takie nabyć za (chyba) rozsądną kwotę.
  • Poziom 8  
    Dzięki.

Szczęśliwego Nowego Roku życzę!