Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zacina się w dowolnym momencie.

mattey94 28 Dec 2011 21:45 4470 36
    mattey94
    Level 9  
    Cześć, zmuszony jestem założyć nowy temat, bo reszta do którego pasuje mój problem jest już zamknięta.
    Z tego co czytałem w internecie to u mnie wygląda to trochę inczej i pewnie dlatego nie mogę rozwiązać mojego problemu.
    Komputer wiesza się na stałe lub wyskakuje do Blue Screena w dowolnym momencie np. podczas ekranu startowego Windows, podczas ładowania użytkownika, no w dowolnym. Do tego w 80% przypadkach zacięcia, wydaje takie dziwne dźwięki, z głośników które są podłączone do kompa (charczenie takie). Wszystko staje, obraz, myszka, nie da się nic zrobić. Diody na klawiaturze wygasają. Ekran, który mam na obudowie informuje o 4 rzeczach - o wiatraku, temperaturze, godzinie i o tym czy H.D.D pracuje. W momencie zacięcia, "wiatraczek" na ekranie który pokazuje że HDD pracuje zatrzymuje się. Temperatura komputera jest w normie. Temperatura poszczególnych rzeczy w komputerze też była w normie (mogę ją sprawdzić jeszcze raz jeżeli potrzeba, tylko prosiłbym o nazwę konkretnego programu). Sterowniki najnowsze, do wszystkiego czego się da po prostu. Na starych było tak samo. Również po formacie komputera ten sam problem. Komputer jest regularnie czyszczony CCleanerem, sprawdzany antywirusem AVG Anti-Virus Free Edition 2012 i defragmentowany programem Auslogics Disc Defrag. Komputer sprawdziłem jeszcze programem BurnInTest - nie wykazał żadnych błędów. Jeszcze dodam, że komputer raz potrafi się zacinać ciągle, kilka razy pod rząd, że nawet się Windows dobrze nie włączy i się zatnie, a czasami chodzi 2dni i 0 zacięcia. Procesor jest 4-rdzeniowy i czaasami jest tak, że jak zatnie się kilka razy pod rząd, to on automatycznie wyłącza rdzeń, i są tylko 3 włączone, a w ustawieniach biosu zmienia z automatycznego uruchamiania rdzeni na manualne. (może się przyda:zdjecie1,zdjecie2])
    Co ciekawe, Everest nie rozpoznaje mojej płyty głównej (sterowniki do niej są zainstalowane) i pokazuje też wersje DirectX 9.0c, więc próbowałem zainstalować wersje 11 ale było napisane że obecna wersja jest zgodna. Więc zainstalowałem z powodzeniem wersje 10, ale wciąż pokazuje wersje 9.0c... Parametry Komputera
    (Komputer od środka1,Komputer od środka2 - stwierdziłem że też się może przydać, nie wiem nie znam się)
    Co robić?Proszę o pomoc.

Zmień sposób wklejenia grafiki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    [jankolo]
  • Helpful post
    Kasek21
    Level 43  
    Zasilacz do wymiany.

Uruchom program OCCT -> CPU:OCCT test i wklej uzyskane wykresy.
    (przynajmniej jakieś 10-15 min, testu).

Podaj SMART dysku twardego: Program HD Tune -> zakładka HEALTH.

SPOSÓB WKLEJANIA GRAFIKI
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html

Test pamięci programem Memtest86.
    Ściągnij stąd:
    http://www.memtest86.com/download.html
    Rozpakuj, nagraj obraz na płytę i uruchom z niej komputer.
    (minimum dwa przejścia programu).
    bezczelny2002
    Level 13  
    Jaka płyta główna - jaki zasilacz do niej - jaka karta graficzna ???
    mattey94
    Level 9  
    W programie OCCT nie mogę dojść nawet do 10min pracy, ponieważ komputer zdąży się zaciąć do tego momentu. Ale może mi się uda to wrzucę wykresy jak szybko się da.

W programie HD Tune robiłem start w Benchmarku 2 razy, w Error Scan 1 raz, ale w zakładce Health nadal nic nie było:

W programie memtest86 było napisane, że nie znalazł żadnych błędów.
  • Helpful post
    Kasek21
    Level 43  
    Daj screen z OCCT np.: po 5min.

Co do SMART'u użyj CrystalDiskInfo.
  • Helpful post
    bodziom257
    Level 21  
    Czy gdy komputer się zawiesi to dioda dysku twardego na przedniej ściance obudowy mruga czy gaśnie?Kuzyn miał taki sam problem i u niego wina leżała po stronie dysku twardego. Zdejmij ściankę boczną obudowy i sprawdź podłączenie dysku twardego. Nie wykluczone że dysk jest uszkodzony.
    Kolejna kwestia to zasilacz ale najpierw podaj markę i model.
    mattey94
    Level 9  
    Co do zasilacza to ciężko mi powiedzieć, bo musiałbym przepłynać przez stos kartonów na strychu żeby znaleźć to w papierach. (Więc dzisiaj już tego nie mogę zrobić) Da się sprawdzić to jakoś przez komputer? (na samym zasilaczu nazwy nie widzę). Ta "dioda" to jest w rzeczywistości taki wiatraczek (bo to jest na tym ekranie z przodu komputera) i on się po prostu zatrzymuje. Jeżeli komputer chodzi normalnie to on się kręci. Dysk sprawdzałem, bo kable rozłączałem i włączałem i nic nie pomogło...

W programie Cristal Disc Info (zrobiłem screena, ale nie wiem czy o to chodziło):

W programie OCCT (wreszcie mi się udało ponad 12min):
    Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie. Zacina się w dowolnym momencie.
    mattey94
    Level 9  
    I jeszcze takie pytanie co do tego zasilacza - jest możliwość (i jeżeli jest to czy jest opłacalna) podłączenia dwóch słabszych zasilaczy? (piszę nowego posta żeby odświeżyć temat)
    Konrad Kl.
    Level 14  
    A ja mam pytanie. Dlaczego dysk w obudowie jest zamontowany odwrotnie "do góry nogami''??
    mattey94
    Level 9  
    Naprawdę tak jest? Nie miałem pojęcia, taki już dostałem przy kupnie, nie wyjmowałem go, jedynie kabel. W jakiś zły sposób to wpływa na prace kompa?
    mattey94
    Level 9  
    Sorki za doubla - zasilacz to 420W (nie wiem jakiej firmy, nawet nie pisze), jak myślicie, może być za słaby?
  • Helpful post
    perlit
    Level 39  
    Quote:
    I jeszcze takie pytanie co do tego zasilacza - jest możliwość (i jeżeli jest to czy jest opłacalna) podłączenia dwóch słabszych zasilaczy? (piszę nowego posta żeby odświeżyć temat

Nie.

Odkręć zasilacz od obudowy i sprawdź dokładnie.
    Podaj dane z naklejki zasilacza lub załącz zdjęcie.
  • Helpful post
    LysyOsw
    Level 26  
    mattey94 wrote:
    Naprawdę tak jest? Nie miałem pojęcia, taki już dostałem przy kupnie, nie wyjmowałem go, jedynie kabel. W jakiś zły sposób to wpływa na prace kompa?

Raczej nie, ale podlącz go normalnie.

mattey94 wrote:
    Sorki za doubla - zasilacz to 420W (nie wiem jakiej firmy, nawet nie pisze), jak myślicie, może być za słaby?

420W to moc wystarczająca, ale myślę, że to moc tylko na papierku.
    W rzeczywistości zasilacz tyle nie ma.
    Skoro nie ma naklejki, czuję, że to może być jakaś chińszczyzna...
    Na zasilaczu z żadnej strony nie ma jakiejkolwiek naklejki?
  • Helpful post
    artaa
    Level 43  
    Każdy PSU to chińszczyzna. ;-)
    Naklejka jest na 99%, daj foto.
  • Helpful post
    perlit
    Level 39  
    Wg. OCCT temperatury rdzeni procesora (72 st. Celsiusza )stanowczo za wysokie.
    Napięcie +12V już po 11 min. pracy spada do 11,27 - 11,34 V, co jest poniżej tolerancji (11,4 - 12,6 V).
    Podaj nazwę procesora. Odczytasz go w programie CPU-Z, z zakładki CPU.
    Link.
    Podepnij do góry kable w obudowie.
    Sprawdź, czy wentylator wyciągający powietrze z tyłu obudowy jest sprawny.
    mattey94
    Level 9  
    Jest tak, że nawet nie mogę się dostać do tego zasilacza, od strony zdjęcia, wgl nie ma śrubek, od drugiej strony są tylko plomby. Jedyny sposób to zdjęcie tej przedniej obudowy. Przez krateczkę na przedniej obudowie (jest na zdjęciu) widać że śrubki są właśnie od tej strony, tylko nie mam pojęcia jak tą obudowę z przodu zdjąć. A jedyne naklejki na zasilaczu które da się zobaczyć, to nazwa firmy z której jest komputer i naklejka gwarancyjna.
    Zacina się w dowolnym momencie.Zacina się w dowolnym momencie.
    Rozumiem że podpięcie kabli u góry chodziło o to, żeby nie wadziły i gdzieś się przypadkiem nie wkręciły. Tak, tylni wiatrak dobrze działa. I mam pytanie, lepiej go trzymać z otwartą obudową, czy zamknąć go. Bo wydaje mi się że otwartą będzie mu zimniej. I screen od procesora:
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    mattey94
    Level 9  
    faza12f wrote:

Przeciecz napisałem po wyżej co trzeba zrobić żeby dojąc do zasilacza.
    faza12f wrote:
    Żeby odkręcić zasilacz to musisz najpierw ściągnąć przedni panel.

Właśnie, dlatego piszę "no shit" bo mnie nie czytasz, więc napisze po raz 3ci, że nie wiem jak ściągnąć ten panel i dobrze wiem o tym że trzeba go ściągnąć najpierw - to również napisałem wcześniej.

Uszkodzone kondensatory są wypukłe racja? Moje nie wyglądają na takie. Jak jeszcze mogą wyglądać uszkodzone?
    artaa
    Level 43  
    Nie zawsze, czasem są tylko wylane u spodu, czasem wyschłe i wygladają normalnie.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    mattey94
    Level 9  
    Wreszcie! Udało mi się dostać do tego zasilacza! Nazwa obudowy to iBox LION 604b (przeczytałem że nie jest dobra btw.) a nazwa zasilacza to ATX AKYGA LPK12-23E 3*SATA 420W. Co sądzicie?

A co do tych kondensantorów ile taka wymiana może kosztować?
  • Helpful post
    artaa
    Level 43  
    Czyli nędzny PSU.
    Pożycz od kogoś dobry markowy zasialcz >= 400W i sprawdź.
    mattey94
    Level 9  
    Wybrałem sobie na allegro kilka zasilaczy, co sądzicie? Który kupić?

-CHIEFTEC iARENA GPA-450S8
    -Amacrox AX500-60GLN
    -FORTRON FSP500-60GLN
    -Modecom LOGIC PRO 500W
    -MODECOM FEEL PRO 500W PFC FV
    -TACENS RADIX V 450W
  • Helpful post
    artaa
    Level 43  
    Z tych to FORTRON FSP500-60GLN, byle był z gwarancją.
  • Helpful post
    jako022
    Level 13  
    CHIEFTEC iARENA GPA-450S8, ten będzie najlepszy.
    mattey94
    Level 9  
    Zasilacz wymieniony na Fortona, komp się zacina. FUCK. Nie moge powiedzieć że pieniądze w błoto, ale jak nie to, to co? Te kondensatory na płycie głównej? Bo już nie wiem. A mogłem sprawdzić na innym zasilaczu, no!