Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonra - radio lampowe. Chciałbym je uruchomić i odrestaurować.

29 Gru 2011 00:00 2110 5
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.

Od niedawna jestem posiadaczem radia lampowego Sonra Erfurt 4. W radiu działa tylko podświetlenie. Brak szumu w głośnikach. Zauważyłem, że brakuje dwóch lamp, niestety bez schematu nie umiem stwierdzić jakich. Dodatkowo, prawdopodobnie nie oryginalnie, dołożył ktoś drugi transformator. Moje jedyne doświadczenie to uruchomienie i przestrojenie dwóch amplitunerów Amatora 2b oraz Zodiaka wiec raczej skromne. Pomimo tego może z czyjaś pomocą i życzliwością udało by mi się sprawdzić poszczególne elementy radia i sprawdzić dlaczego nie działa.

Wolałbym nie zrobić sobie ani radiu krzywdy. Dlatego będę wdzięczny za sugestie i wskazówki pomocne przy uruchomieniu odbiornika.

Pozdrawiam blazej252
  • Poziom 2  
    Dokładnie o takie radio chodzi. Dziękuje za schemat. Niestety na chwilą obecną nie wiem jak go ściągnąć na dysk w całości. Postaram się zalogować. Może wtedy się uda. Dzięki za odpowiedź.
  • Poziom 37  
    Ale w radiomuseum są inne lampy (seria E)niż w podanych schematach (seria U) oraz na fonarze inny prostszy układ. Trzeba to sprawdzić.
  • Poziom 2  
    Witam w Nowym Roku.

Rzeczywiście oznaczenia lamp różnią się trochę (dwie pasują) od tych w schemacie. Dodatkowo jedna z lamp jest na stałe przylutowana do całego układu (brakuje cokola - tak się chyba nazywa ta podstawa lampy) Sprawdziłem napięcie na transformatorze, wydaję mi się, że jest prawidłowe. Podświetlenie skali jest. Martwi mi jednak kilka spraw: po pierwsze nie wiem po co ktoś dołożył do radia drugi transformator z dwiema dużymi cewkami skoro tej oryginalny pracuję, w dodatku pod boczną maskownicą gdzie wg. schematu powinien byc głośnik, ktoś dołożył w niezbyt elegancki sposób przełączniki suwakowe + dodatkowe wyjścia prawdopodobnie głośnikowe. Przez święta przeczytałem książkę pana J. Kowalskiego "Sami robimy radioodbiornik" kilka informacji wyjaśniło kilka spraw ale dalej nie jestem pewny czy samodzielnie uda uruchomic ten radioodbiornik.