Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator wentylatora 12cm 12V ale przy zasilaniu z 24V

Yadeitowy 29 Dec 2011 14:02 4349 5
 • #1
  Yadeitowy
  Level 2  
  Na wstępie chciałbym powitać wszystkich forumowiczów.
  Przepraszam za niezbyt fachowe słownictwo ale z elektroniką dopiero rozpoczynam zabawę - muszę "pogodzić się" z fizyką jeżeli chcę zrealizować pewien projekt domowy.

  Do takiego zasilacza 24V równolegle chciałbym podłączyć m.in taki wentylator 12cm 12V (szczegółowe parametry na zdjęciach w linku). Natrafiłem na dwa problemy:
  1. Jaki element wstawić "obok" tego wentylatora żeby moc zasilacza rozłożyła się/nie zrobiła krzywdy wiatrakowi?
  2. jakich parametrów rezystory umieścić w układzie z LM317 (schemat znalazłem już na Elektrodzie) żeby zrobić w pełni użyteczny regulator obrotów (z opcją startu z max obrotami na "dzień dobry").  Zasilacz musi chodzić w trybie 24V ponieważ inne zabawki w konstrukcji są na 24V, tylko wspomniany wentylator jest na 12V.


  PS. Nie wiedziałem do jakiego działu wrzucić wątek - zobaczyłem sporo tematów związanych z wentylatorami komputerowymi i stąd decyzja, przepraszam za ewentualne "fopa" ;)


  Dziękuję i pozdrawiam.
 • #2
  cyberdar
  Level 31  
  Witam

  Najprostsze rozwiązanie to dać szeregowo rezystor. Zakładając, że pobór prądu wynosi 120mA rezystor powinien mieć wartość 100Ω a moc nie mniejszą niż 2W.
  Co do LM317, jeśli chcesz uzyskać (około) 12V to daj rezystor 270Ω między wyjście a wyprowadzenie ADJ i rezystor 2.4kΩ między ADJ a masę. Napięcie wyjściowe wyniesie wtedy 12.3V. Przy takim napięciu nic się wentylatorowi nie stanie. Co do samego LMa to będzie konieczny radiator bo układ będzie się grzał - będzie się wydzielać około 1.4W mocy.
  Jeszcze innym rozwiązaniem jest zrobienie regulacji PWM na 555. Będziesz miał wtedy możliwość regulacji prędkości obrotowej wentylatora.

  --
  pozdrawiam
 • #3
  Lzep
  Level 39  
  Dziwny jakiś ten "Uniwerslany zasilacz samochodowy" -> "napięcie wejściowe - AC 110-240V".
  Pytanie - gdzie w samochodzie jest zasilanie AC 110-240V ?

  Twoje pytanie -> "Do takiego zasilacza 24V szeregowo chciałbym podłączyć m.in taki wentylator 12mm 12V" jest jeszcze dziwniejsze !
  Szeregowo to można podłączyć co najmniej 2 elementy (lub więcej), ale jeden wentylator szeregowo ?
  Żebyś nie musiał konstruować układów regulacyjnych, które chyba przerastają Twoje umiejętności, proponuję podłączyć rzeczywiście szeregowo 2 takie same wentylatory na 12V ! I problem regulacji masz z głowy :D .

  PS.
  Wentylatorów 12mm, to ja nie widziałem - przyglądnij się dokładnie temu co będziesz pisał w przyszłości, żeby się nie ośmieszać :cry: .
 • #4
  iron64
  Level 41  
  Jak kolega Lzep wyżej napisał, podłącz dwa wentylatory szeregowo i problem z głowy, lub kup wentylator na 24v, są takie wbrew pozorom.
 • #5
  Yadeitowy
  Level 2  
  Sorry za błędy - już poprawione. Oczywiście że urządzenia będą podłączone równolegle i oczywiście chodzi o wiatrak 120mm (12cm) - @cyberdar jakoś nie miał problemów ze zinterpretowaniem problemu laika.

  Wracając do tematu - zakup wentylatora 24V to dodatkowy wydatek, a ja mając fan 12V nie chciałbym generować kosztów. Oczywiście jeżeli okaże się że problem jest nie do rozwiązania dokonam odpowiedniego zakupu.

  @cyberdar
  czy po podłączeniu wspomnianego przez Ciebie rezystora 100Ω szeregowo z wentylatorem, który mam (12V) nadal mogę podłączyć zbudowany przeze mnie regulator na LM317 (nawiasem mówiąc podpieram się tym poradnikiem)?

  @iron64
  Za mało miejsca w obudowie na zamontowanie drugiego wiatraka.
 • #6
  cyberdar
  Level 31  
  Witam,

  Masz jeden zasilacz i chcesz podłączyć do niego równolegle kilka obciążeń. Nie ma problemu pod warunkiem, że nie przekroczysz dopuszczalnego prądu zasilacza. Raczej nie obawiałbym się wzajemnego wpływu urządzeń.

  --
  pozdrawiam