Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka testowa ATmega16. Wstęp i pomoc.

Matap 29 Gru 2011 20:27 1565 8
  • #1 29 Gru 2011 20:27
    Matap
    Poziom 10  

Posiadam bardzo podobną do tej (poniżej link) płytkę testową.
    http://allegro.pl/kurs-bascom-najpotezniejsza-evb-4-3-atmega644p-i2026246579.html
    Na procesorze Pisze ATmaga16.

Kompletnie nie wiem jak się za to zabrać.
    Jak to podłączyć co kliknąć.
    Wiem że można wgrać jakiś program itp ale nie wiem jak ;)
    Prosił bym o jakieś kursy jak mogę tę płytkę wykorzystać.
    Jest tam strasznie dozo tych chyba pinów i nie wiem jak to łączyć ;)

Proszę o jakieś zapoznanie, jakiś wstęp i pomoc;)
    Pozdrawiam.

0 8
  • Pomocny post
    #2 29 Gru 2011 20:36
    tadzik85
    Poziom 38  

Instrukcje masz? Lub chociaż schemat tej płytki? Na pewno.

Google : Kurs AVR BASCOM lub GCC.

0
  • #3 29 Gru 2011 20:44
    Matap
    Poziom 10  

No właśnie tata kiedyś kupił i jest sama płytka.
    Ale przed sekundką znalazłem instrukcję w pdf ;)
    Link

0
  • Pomocny post
    #4 29 Gru 2011 21:27
    atek000
    Poziom 17  

Twoja płytka jest taka sama, czy bardzo podobna? Jakie nosi oznaczenie?
    Mnie ostatnio wpadła w łapki właśnie taka. Aby zacząć się nią bawić nie potrzebujesz programatora a bootloader wgrywasz przepinając piny bezpośrednio z FT232. Całą instrukcję, opis i programy znajdziesz na www.and-tech.pl..
    Są też bardzo podobne zestawy startowe z www.atnel.pl,, nie wiem czy maja wyprowadzenia TS, SR, CO, RI, ale pewnie tak.
    Na początek polecam gorąco książkę forumowicza mirek36, a kupisz ją właśnie na stronie atnel-a Mikrokontrolery AVR Język C - podstawy programowania.
    Ja zaczynałem ponad 10 lat temu od 89C51 i assemblera, później Bascom ale polecam zacząć od języka C i już nie będziesz chciał zmieniać.
    Naukę C też zaczynałem szukając pomocy na internecie, jakieś kursy itp. Na pewno coś to dało i nie zginie ale książka jest naprawdę przystępnie napisana.
    Ale jeżeli nie chcesz to polecam http://hobby.abxyz.bplaced.net/index.php?pid=4&cid=1 na dobry początek.

0
  • Pomocny post
    #5 29 Gru 2011 21:36
    jasiek89
    Poziom 17  

No to i ja wtrącę swoje trzy grosze!

Widzę że jesteś raczej Świeżakiem więc proponuję moją pomoc. Otóż: Trzeba sobie odpowiedzieć w czym chcesz pisać. BasCOM to dobry jednak chyba komercyjny język, jeśli wiążesz przyszłość z programowaniem mikroprocesorów moim zdaniem: "NIE IDŹ TĄ DROGĄ" (ale to tylko moja subiektywna opinia)

Od czegoś trzeba zacząć! Jeśli nigdy nie programowałeś to polecenie ci ASEMBLERA nie jest najlepszym pomysłem bo tylko i wyłącznie przestraszysz się i powiesz "To jest nie do nauczenia", choć trzeba przyznać jedno, ASM uczy myśleć, jak żaden inny język. Zostawmy na chwilę asm i pomyślmy o tym co możemy szybko uruchomić.

Zdecydowanie mogę polecić najlepszy kurs w sieci znajdujący się pod tym adresem: Link

Warto wykonać wszystkie programy z kursu, bo każdy program to coś nowego choć np. wyświetlacz na twojej płycie jest inny niż prezentują autorzy kursu (ale skoro dopiero zaczynasz to do LCD jeszcze daleka droga)

Ale jak? Ale w czym?
    Na moim chomiku do którego zamieszczam link (poniżej) wrzucam ci CD dodawanego do poprzedniej wersji płytki, jednak została ona tylko zminimalizowana, wszystko inne pozostało takie samo.

Musisz zacząć od instalacji WinAVR a następnie AVRStudio, zachowując tą kolejność. Jeżeli korzystasz z windows 7 to nie będzie potrzeby instalowania sterownika, jeśli z XP to trzeba będzie zainstalować sterownik z paczki z chomika.
    Po otworzeniu projektu resetujesz płytę i wgrywasz projekt wybierasz Connect ->Stk500v2->Wyskakuje okno do programowania wybierasz odpowiedni plik hex i reset płyty (możliwe że reset działa tylko na zasadzie wyjmij włóż kabel.

Być może układ nie ma wgranego bootloadera też znajdziesz go w paczce.
    Skoro masz instrukcję to koniecznie musisz podłączyć atmęgę z układem symylującym port COM

Paczka dostępna pod tym linkiem:AVR.rar

W paczce jest również kilka(dziesiąt) programów, w asm bascomie, czy w C. Wiele przykładów wprost na twoją płytę.

Jeśli pomogłem choć trochę kliknij pomógł.

0
  • #6 29 Gru 2011 21:42
    Matap
    Poziom 10  

Jest taka jak w tym pdfie.
    EvR 4.1 (nadruk na płytce: and-tech.pl)
    Z pdfa wyczytałem że wszystko można wgrać przez usb.
    "Do kazdej płytki testowej fabrycznie wgrany jest bootloader umozliwiający programowanie
    pamięci flash oraz EEPROM za pomocą programu MegaLoad .NET przy pomocy złącza USB."
    To by było najprostsze rozwiązanie dlatego chcę się dopytać ;)

Już pomału ogarniam o co w tym wszystkim chodzi ;)
    Jeśli mi zacznie to wychodzić to na pewno zakupię książkę.

Jak przekierować informacje na ekran?
    To dla mnie jest jeszcze zagadką ;)

Czy istnieją jakieś przykładowe programy na te płytkę ;)

0
  • #7 29 Gru 2011 21:44
    jasiek89
    Poziom 17  

Matap napisał:

Jak przekierować informacje na ekran?
    To dla mnie jest jeszcze zagadką;)

Czy istnieją jakieś przykładowe programy na te płytkę ;)

Wszystko w Paczce AVR.zip na chomiku

btw. skróć tego linka powyżej , bo wszystko się rozjeżdża

0
  • #8 29 Gru 2011 21:45
    tadzik85
    Poziom 38  

Przykłady masz podane przez kolegę o ekranie zapomnij, zacznij od mrugania diodą.

"hello word" w tym przypadku jest trudniejsze niż przy programowaniu na PC.

0
  • #9 29 Gru 2011 21:46
    Matap
    Poziom 10  

Dzięki wielkie, będę się bawić jutro.
    Jak coś to jeszcze napiszę;)

0