Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy warto kupić do nauki programowania

lex00 02 Jun 2007 09:05 1894 10
    lex00
    Level 26  
    Witam chciałbym się nauczyć programować mikrokontrolery i właśnie nie wiem od czego zacząć mam na oku taką płytkę testową http://allegro.pl/item200468310_plytka_testowa_atmega_8_duzo_programow_gratis.html no i przydałaby mi się jakaś dodatkowa lektura do poczytania wieczorem o programowaniu . Jaką książkę polecacie, czy warto kupić tą płykę oraz jaki język jest najłatwiejszy i w miarę przystępny do zaprograowania Atmegi .
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    cackoarek
    Level 25  
    Do atmegi chyba najłatwiejszy jest język Bascom. Ściągasz do niego kompilator BASCOM AVR, robisz programator i tworzysz swoje własne projekty.

Gdzieś posiadam polskiego Help'a do tego programu i powiem szczerze, że z niego samego można się wiele nauczyć bo do każdego rozkazu jest jego przykład użycia...
    cassius17
    Level 17  
    Witam,
    Jakbyś mógł podeślij tu tego help'a. Byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    elektroziom
    Level 20  
    Według mnie płytka nia ma za wiele funkcji (obsługa wyświetlacza LCD, 3-przyciski, układ wykonawczy, złącze programujace, pare diodek) lecz na początek programowania powinna wystarczyć..ale z drugiej strony czy nie lepiej zainwestować w cos lepszego..np
    http://www.allegro.pl/item198249445_avt3500_plytka_testowa_do_kursu_bascom_avr.html
    Wprawdzie jest ona pod AT90S2313 (ATiny2313)..za to w EDW został napisany artykuł na temat jego programowania..polecam;)

Jak dla mnie ten zestaw okazał sie za mało funkcyjny więc zaprojektowałem własny..
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic717072.html
    ..na dzień dzisiejszy zmieniłem piny i wprowadziłem pare poprawek..pozdrawiam;)

Dodano po 1 [minuty]:

Ten kurs programowania w EDW jest w BACSOMIE..;)
  • Helpful post
    cackoarek
    Level 25  
    Nie odstraszajmy chłopaka takimi cenami :)
    Przecież tak naprawde wystarczy mu zwykła uniwersalna płytka, zasilanie 5V (np. z jakiegoś domowego urządzenia), programator (np. ten co dałem w załączniku - kilka części a działa jak należy).
    Na początek chłopak może sobie kupić pare diód, przycisków i zrobić proste programy, aby zobaczyć, że procesor "żyje" i wykonuje jego polecenia.
    Potem dokupić za kilkanaście złotych jakiś wyświetlacz LCD, potem może jakiś sprzęt pod I²C, 1-wire.....
    I tak powoli, powoli odkrywać świat mikrokontrolerów.....
  • Helpful post
    madart
    Level 26  
    Do nauki programowania to najlepiej kup sobie programator za 16zl i wyswietlacz lcd 2x16 za 14,5.
    A za koszt laminatu zrobisz sobie plytke testowa i zmieszcisz sie w 50zl z wszystkim. Projekty plytek sa na forum, poszukaj :)
    lex00
    Level 26  
    Dzięki cackorek podeślij tego helpa jak możesz bo mi sie nudzą wzmacniacze już a programowanei to coś nowego i ciekawego a co do tej płytki to 230zł za dużo . Madart możęsz dać linka do programatora ?
    cackoarek
    Level 25  
    madart wrote:
    http://www.allegro.pl/item199012803_programator_isp_stk200_300_rohs_avr_atmel_stk200_.html

Ten projekt co oferuje ten koleś to jest opracowany TUTAJ
    A tak na marginesie jest to nowsza wersja programu zamieszczonego w moim poprzednim poście.

Pozdrawiam i życzę owocnych "przygód" z mikrokontrolerami Panie :arrow:lex00 :)
    madart
    Level 26  
    Oczywiście że każdy może sobie sam taki zbudować, ale widząc przez co niektórzy przechodzą myślę, że te parenaście złotych może zaoszczędzić dużo nerwów i stracongo czasu :)
    No i ma się pewność, że przyczyna nie działania nie leży w programatorze :)
    lex00
    Level 26  
    Hehe dzięki muszę zacząć czytać i zbierać kasę :)