logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Płytka testowa ATmega8 - czy warto na start nauki mikrokontrolerów?

lex00 02 Cze 2007 09:05 2233 10
REKLAMA
  • #1 3944987
    lex00
    Poziom 26  
    Posty: 971
    Pomógł: 66
    Ocena: 30
    Witam chciałbym się nauczyć programować mikrokontrolery i właśnie nie wiem od czego zacząć mam na oku taką płytkę testową http://allegro.pl/item200468310_plytka_testowa_atmega_8_duzo_programow_gratis.html no i przydałaby mi się jakaś dodatkowa lektura do poczytania wieczorem o programowaniu . Jaką książkę polecacie, czy warto kupić tą płykę oraz jaki język jest najłatwiejszy i w miarę przystępny do zaprograowania Atmegi .
  • REKLAMA
  • #2 3945159
    cackoarek
    Poziom 26  
    Posty: 738
    Pomógł: 97
    Ocena: 59
    Do atmegi chyba najłatwiejszy jest język Bascom. Ściągasz do niego kompilator BASCOM AVR, robisz programator i tworzysz swoje własne projekty.

    Gdzieś posiadam polskiego Help'a do tego programu i powiem szczerze, że z niego samego można się wiele nauczyć bo do każdego rozkazu jest jego przykład użycia...
  • #3 3945208
    cassius17
    Poziom 17  
    Posty: 329
    Pomógł: 18
    Ocena: 34
    Witam,
    Jakbyś mógł podeślij tu tego help'a. Byłbym wdzięczny.


    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 3945237
    elektroziom
    Poziom 20  
    Posty: 337
    Pomógł: 40
    Ocena: 122
    Według mnie płytka nia ma za wiele funkcji (obsługa wyświetlacza LCD, 3-przyciski, układ wykonawczy, złącze programujace, pare diodek) lecz na początek programowania powinna wystarczyć..ale z drugiej strony czy nie lepiej zainwestować w cos lepszego..np
    http://www.allegro.pl/item198249445_avt3500_plytka_testowa_do_kursu_bascom_avr.html
    Wprawdzie jest ona pod AT90S2313 (ATiny2313)..za to w EDW został napisany artykuł na temat jego programowania..polecam;)

    Jak dla mnie ten zestaw okazał sie za mało funkcyjny więc zaprojektowałem własny..
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic717072.html
    ..na dzień dzisiejszy zmieniłem piny i wprowadziłem pare poprawek..pozdrawiam;)

    Dodano po 1 [minuty]:

    Ten kurs programowania w EDW jest w BACSOMIE..;)
  • Pomocny post
    #5 3945262
    cackoarek
    Poziom 26  
    Posty: 738
    Pomógł: 97
    Ocena: 59
    Nie odstraszajmy chłopaka takimi cenami :)
    Przecież tak naprawde wystarczy mu zwykła uniwersalna płytka, zasilanie 5V (np. z jakiegoś domowego urządzenia), programator (np. ten co dałem w załączniku - kilka części a działa jak należy).
    Na początek chłopak może sobie kupić pare diód, przycisków i zrobić proste programy, aby zobaczyć, że procesor "żyje" i wykonuje jego polecenia.
    Potem dokupić za kilkanaście złotych jakiś wyświetlacz LCD, potem może jakiś sprzęt pod I²C, 1-wire.....
    I tak powoli, powoli odkrywać świat mikrokontrolerów.....
    Załączniki:
    • Programator.rar (172.7 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 3945575
    madart
    Poziom 26  
    Posty: 892
    Pomógł: 79
    Ocena: 64
    Do nauki programowania to najlepiej kup sobie programator za 16zl i wyswietlacz lcd 2x16 za 14,5.
    A za koszt laminatu zrobisz sobie plytke testowa i zmieszcisz sie w 50zl z wszystkim. Projekty plytek sa na forum, poszukaj :)
  • REKLAMA
  • #7 3945902
    lex00
    Poziom 26  
    Posty: 971
    Pomógł: 66
    Ocena: 30
    Dzięki cackorek podeślij tego helpa jak możesz bo mi sie nudzą wzmacniacze już a programowanei to coś nowego i ciekawego a co do tej płytki to 230zł za dużo . Madart możęsz dać linka do programatora ?
  • #9 3948376
    cackoarek
    Poziom 26  
    Posty: 738
    Pomógł: 97
    Ocena: 59
    madart napisał:
    http://www.allegro.pl/item199012803_programator_isp_stk200_300_rohs_avr_atmel_stk200_.html


    Ten projekt co oferuje ten koleś to jest opracowany TUTAJ
    A tak na marginesie jest to nowsza wersja programu zamieszczonego w moim poprzednim poście.

    Pozdrawiam i życzę owocnych "przygód" z mikrokontrolerami Panie :arrow:lex00 :)
  • #10 3948551
    madart
    Poziom 26  
    Posty: 892
    Pomógł: 79
    Ocena: 64
    Oczywiście że każdy może sobie sam taki zbudować, ale widząc przez co niektórzy przechodzą myślę, że te parenaście złotych może zaoszczędzić dużo nerwów i stracongo czasu :)
    No i ma się pewność, że przyczyna nie działania nie leży w programatorze :)
  • #11 3948638
    lex00
    Poziom 26  
    Posty: 971
    Pomógł: 66
    Ocena: 30
    Hehe dzięki muszę zacząć czytać i zbierać kasę :)

Podsumowanie tematu

✨ Rozpoczynając naukę programowania mikrokontrolerów ATmega8, warto rozważyć zakup płytki testowej, choć podstawowa wersja oferuje ograniczoną funkcjonalność (LCD, 3 przyciski, diody, złącze programujące). Alternatywnie można zbudować własną płytkę testową, co jest ekonomiczne i pozwala na lepsze zrozumienie działania układu. Językiem polecanym na start jest Bascom AVR ze względu na prostotę i dostępność polskiego helpa, który zawiera liczne przykłady. Do programowania niezbędny jest programator ISP, który można kupić lub wykonać samodzielnie. Stopniowe rozszerzanie zestawu o elementy takie jak wyświetlacz LCD 2x16, przyciski, diody oraz interfejsy I²C czy 1-wire pozwala na praktyczne poznanie mikrokontrolerów. Warto korzystać z dostępnych kursów i artykułów, np. na forum elektroda.pl oraz w magazynie EDW, które omawiają programowanie i konstrukcję płytek testowych. Koszt podstawowego zestawu można utrzymać w granicach około 50 zł, co czyni naukę dostępną i efektywną.
REKLAMA