Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć i czy jest wogóle możliwość?

29 Gru 2011 20:40 4888 12
  • Poziom 8  
    Witam.
    Jeżdżę ciężarówką Mercedesem.
    Tam w zapalniczce jest 24V i mam taki problem, że nie mogę bezpośrednio podłączyć CB Radia ale mam taką przetwornicę.
    Pytanie jest takie, czy nadaje się na coś i jak tam to jak to podłączyć, aby było dobrze?
    Nie znam się aż tak na tym i proszę o pomoc.
    Wklejam fotki co posiadam i proszę jeszcze raz o pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To się nie nadaje - przetwornica podwyższająca z 12V np. do laptopów.
    Szukasz przetwornicy obniżającej 24V -> 12V
  • Moderator
    Najpierw sprawdź, czy nie ma już zainstalowanego reduktora napięcia. Jeśli masz w kabinie zwykły radioodbiornik, to musi być reduktor. Jeśli nie ma, to coś takiego potrzebujesz.

• Poziom 32  
    Jak sprawdzisz czy nie ma u Ciebie w samochodzie reduktora napiecia do radia samochodowego to jesli takowe urzadzenie będzie sprawdź czy ma odpowiedni prąd wyjscia .Dla radiotelefonu CB powinienes miec min 3A ale lepiej jesli takie urzadzenie będzie mogło dać z 5-7A lub więcej gdyż wiadomo jezdzisz zawodowo słuchasz radia a jak podepniesz do tego CB i zaczniesz nadawac to prąd Ci wzrośnie.Ni będziesz pamietał by wyłaczyć radio gdy chcesz nadawać (przy małym pradzie wyjściowym reduktora) to obniża komfort użytkowania.Lepiej dokupić oddzielny reduktor napięcia. Druga sprawa ja kiedyś komuż montowałem radio CB koles nie miał reduktora wiec poprowadziłem kabel z bezpiecznikiem od plusa pierwszego akumulatora .W samochodzie były dwa akumulatory 12V połaczone szeregowo co daje w sumie 24V , więc jeden jest minusem na masie pojazdu i tam gdzie sie łączy z drugim akumulatorem dałem kabelek zasilania z bezpiecznikiem 5A zaraz przy klemie.Drugi koniec podpiąłem do radiotelefonu do
    + zasilania minus z radia na mase tam będziesz miał napiecie 12V (pomiędzy masą (-) i tym kabelkiem (+). Radiotelefon działał bezproblemowo gostkowi przez kilka lat.
  • Poziom 8  
    Radio mam 24V a nawet zapalniczki nie mam 12V nie wiedziałem ze zapalniczka jest 24V i od razu podpiąłem CB no i poszła końcówka z dymem ;/ no i teraz kombinuje jak zrobić aby było dobrze... Ile mogę zapłacić za reduktor napięcia ? Może pokażecie konkretny przykład ?

Bez przesady. Wszystko znajdziesz w sieci net.
    Regulamin pkt 3.1.17 . [SP5ANJ]
  • Poziom 20  
    Kolega usunie zbędne pytajniki, jeden wystarczy. Za reduktor ile kolega zapłaci od jego jakości wykonania, Chiński który padnie po miesiącu nawet za 20zł.
  • Poziom 11  
    Uwaga do postu kolegi humka .Nie podłącza się z jednego akumulatora ,dlatego że niektóre samochody mają hebel na minusowej klemie i w przypadku jej odłączenia masa z jednego akumulatora zamknie się przez CB radio .A poza tym rozkład prądu ładowania w przypadku większych obciążeniach .
  • Poziom 15  
    Kolego napisz jaki to Mercedes?? ACTROS czy coś innego? Jeżeli Actros to przetwornicę masz pod bezpiecznikami od strony pasażera.Gdzie masz zamiar zamontować radio CB?,czy masz miejsce w półce nad kierownicą (takie coś co się wyciąga za pomocą karty) bo w tych wersjach napięcie 13,8V jest wyprowadzone.
    Natomiast jeżeli jest to STRALIS to napięcie albo ciągniesz z przetwornicy pod bezpiecznikami albo montujesz dodatkową małą przetwornicę w schowku nad kierownicą a 24V bierzesz z lampki oświetlającej schowek.Lub odwiedź serwis Cb np:
    Przy A2/A3 na 67 km. na pewno pomogę.
  • Poziom 8  
    Mercedes ATEGO
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Druga sprawa ja kiedyś komuż montowałem radio CB koles nie miał reduktora wiec poprowadziłem kabel z bezpiecznikiem od plusa pierwszego akumulatora .W samochodzie były dwa akumulatory 12V połaczone szer...
    Brońcie boże przed takim czymś :!: Nie będę nawet rozwijał dlaczego. W Atego powinien być reduktor 24/12V koło bezpieczników ( na aledrogim portalu są czasem "za grosze" orginały), nad drzwiami na wysokości głowy możesz mieć gniazdo jak również na środku kokpitu 30cm od podłogi, również "u góry" jeśli był w nim kiedyś Viabox. Oryginalne radio jest na 24V, prościej i taniej jest kupić jakieś CB na 24V (przetwornica, uszkodzone radio etc.). Ludziska dajcie zarobić "fachowcom" :D
  • Poziom 8  
    Dostałem takie coś i mogę sobie spokojnie podłączać?
  • Poziom 8  
    podłączone więc zamykam temat...