Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SATA3 IDE/AHCI i różne systemy operacyjne - płyta Gigabyte GA-PA65-UD3-B3

PirxIND 07 Sty 2012 04:04 6271 4
  • #1 07 Sty 2012 04:04
    PirxIND
    Poziom 2  

Posiadam komputer z płytą główną Gigabyte GA-PA65-UD3-B3 rev. 1.0 (specyfikacja) i dyskiem twardym SATA3 Seagate 1TB.
    W BIOS Setupie, w sekcji Integrated Peripherals, jest opcja "GSATA3 Ctrl Mode" z trzema możliwymi wartościami: IDE, AHCI, RAID.

Zamierzam zainstalować kilka systemów operacyjnych, w tym Windows XP Professional SP3 (32bit) oraz Linux Slackware 13.37 (64bit).

Gdy opcja GSATA3 jest ustawiona na wartość domyślną - IDE - Windows XP instaluje się i uruchamia bez problemu, jednak instalator Linuxa wyświetla komunikat o braku dysku twardego. Dodatkowo, programy do partycjonowania czy tworzenia obrazów dysku, które odpalane są z bootowalnych płyt, również nie wykrywają dysku. Kiedy zmienię IDE na AHCI, sytuacja się odwraca - Linux instaluje się i działa normalnie, ale przestaje funkcjonować Windows XP.

Na chwilę obecną mam zainstalowane oba systemy (Windows w IDE, Linux w AHCI), jednak gdy chcę przełączyć się z jednego na drugi, muszę za każdym razem przestawiać opcję w Setupie. Jak zmusić jeden z systemów do działania w trybie drugiego?
    Co do Linuxa - nie mam pojęcia. Co do Windowsa - szperając w necie widzę, iż problem jest powszechny, i rozwiązaniem jest dogranie sterowników AHCI. Niestety, po wypróbowaniu wskazówek z wielu forów i poradników, oraz po licznych kombinacjach, nie udaje mi się wyjść z kłopotu.

Pobrałem sterowniki "Intel SATA Preinstall driver (For AHCI / RAID Mode)" ze strony Gigabyte'a, oraz "Intel® Rapid Storage Technology F6 Driver Diskettes" ze strony Intela. Widzę, że to jest to samo, tylko w różnych wersjach (10.6.0.1002, 10.8.0.1003).
    Nie mam stacji dyskietek, więc programem nLite dograłem sterowniki do płyty instalacyjnej Windows XP, jednak przy ustawionym AHCI instalator nadal dysku nie widzi.

Po instalacji XP w trybie IDE, w Device Manager -> IDE ATA/ATAPI Controllers mam 9 pozycji: 3x Primary, 3x Secondary, 3x Standard Dual Channel. Próbuję zaktualizować sterowniki dla Standard Dual - po wskazaniu iaAHCI.inf dla pierwszego Standard Duala z listy urządzeń nie daje rady, ale dla dwóch pozostałych tak. Na liście sterowników mam dostępne:

PCI\VEN_8086&DEV_27C1&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) ICH7R/DH SATA AHCI Controller"
    PCI\VEN_8086&DEV_27C5&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) ICH7M/MDH SATA AHCI Controller"
    PCI\VEN_8086&DEV_2922&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) ICH9R/DO/DH SATA AHCI Controller"
    PCI\VEN_8086&DEV_2929&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) ICH9M-E/M SATA AHCI Controller"
    PCI\VEN_8086&DEV_3A02&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) ICH10D/DO SATA AHCI Controller"
    PCI\VEN_8086&DEV_3A22&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) ICH10R SATA AHCI Controller"
    PCI\VEN_8086&DEV_3B29&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) 5 Series 4 Port SATA AHCI Controller"
    PCI\VEN_8086&DEV_3B2F&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) 5 Series 6 Port SATA AHCI Controller"
    PCI\VEN_8086&DEV_3B22&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) 5 Series/3400 Series SATA AHCI Controller"
    PCI\VEN_8086&DEV_1C02&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) Desktop/Workstation/Server Express Chipset SATA AHCI Controller"
    PCI\VEN_8086&DEV_1C03&CC_0106.DeviceDesc = "Intel(R) Mobile Express Chipset SATA AHCI Controller"

Dla obu kontrolerów próbowałem instalować każdy z 11 sterowników i każda próba kończyła się natychmiast niebieskim ekranem i restartem komputera.
    Próbowałem również metod z ręcznym kopiowaniem pliku IaStor.sys do C:\Windows\System32\drivers\ i wprowadzaniem potrzebnych wpisów do rejestru - również bez skutku.

Dodam, że po instalacji standardowych sterowników Windows XP do płyty głównej, nazwy dwóch wspomnianych kontrolerów zmieniają się ze "Standard Dual Channel PCI IDE Controller" na:
    Intel® 6 Series/C200 Series Chipset Family 4 port Serial ATA Storage Controller - 1C00
    Intel® 6 Series/C200 Series Chipset Family 2 port Serial ATA Storage Controller - 1C09

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu problemu.

0 4
  • Pomocny post
    #2 07 Sty 2012 05:38
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli podłączyłeś dysk do gniazdka GSATA3_4 lub GSATA3_5 to wtedy podłączyłeś się do Marvella 88SE9172 i obowiązują sterowniki Marvella.

Sterownik intela pewnie by zadziałał przy podłączeniu się do SATA2_0 ... SATA2_3 (porty SATA chipsetu H61).

Można po przygotowaniu/zainstalowaniu sterowników przełożyć kabelek SATA do portu z H61 (bo możliwości SATA2 przy tym dysku i tak są na wyrost) lub powalczyć ze sterownikami do Marvella analogicznie jak tu (zainstalować sterownik AHCI pod XP i przy kolejnym restarcie zmienić tryb SATA w BIOSie):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10315094#10315094

Przydałoby się jeszcze znać DeviceID kontrolera AHCI i w tym może pomóc komenda lspci -nn spod konsoli Linuxa.

0
  • #3 08 Sty 2012 02:37
    PirxIND
    Poziom 2  

WojtasJD, dziękuję za użyteczne wskazówki.

Dysk podłączony jest do GSATA3_5 (gdyby był podłączony do SATA2, przełączanie opcji "GSATA3 Ctrl Mode" byłoby bezowocne).

Komenda lspci -nn | grep -i marvell wyświetla:
    04:00.0 SATA Controller [0106]: Marvell Technology Group Ltd. Device [1b4b:9172] (rev 11)

Widzę, iż jeden spośród Standard Dual Channel PCI IDE Controller - ten, dla którego nie szło zaktualizować sterowników Intela - ma we właściwościach VEN-1B4B&DEV-917A. Już wcześniej pobrałem ze strony Gigabyte'a "Marvell Preinstall Driver", jednak przy próbie ręcznej aktualizacji sterownika otrzymuję komunikat "The specified location does not contain information about your hardware." (używam angielskiej wersji systemu). Zintegrowałem więc programem nLite tenże sterownik Marvella z instalatorem Windows XP - tym razem instalator w trybie AHCI wykrył dysk twardy. Niestety, gdy pliki instalacyjne zostały skopiowane i doszło do restartu komputera, druga faza instalacji przywitała mnie niebieskim ekranem z błędem 0x0000007B.

Sterownik Marvella to następujące pliki:
    mv91cons.inf
    mv91cons.sys
    mv91xx.cat
    mv91xx.inf
    mv91xx.sys
    mv91xxm.dll
    mvnodrv.inf
    mvxxmm.sys
    txtsetup.oem

Po wskazaniu pliku inf, nLite wyświetlił dwa sterowniki:
    Marvell 91xx SATA Controller 32bit Driver
    Marvell shared library (install first)

Nie ważne czy zintegruję z instalatorem oba czy tylko pierwszy z nich - dysk jest wykrywany, ale dalsza instalacja zatrzymuje się na niebieskim ekranie. Znalazłem artykuł informujący, że taki problem może wystąpić, ponieważ instalator po przejściu w fazę instalacji w trybie graficznym nie ma dalszego dostępu do odpowiedniego sterownika. Jako iż przed Windowsem XP zainstalowałem Windows 7, użyłem go aby zobaczyć co zostało przygotowane przez instalator XP. Okazuje się, że w katalogu Windows\system32\drivers jest plik mvxxmm.sys, ale plików mv91cons.sys i mv91xx.sys nie ma. Skopiowałem te pliki ręcznie i to rozwiązało problem - dalsza instalacja XP przebiegła poprawnie i system działa w trybie AHCI. W Menedżerze Urządzeń pojawiła się gałąź "SCSI and Raid controllers" z urządzeniem "Marvell 91xx SATA 6G Controller".

Podczas walki z problemami z Marvellem przyszło mi na myśl, że trzeba będzie z niego zrezygnować, podpiąć dysk pod SATA2 i analogicznie pokombinować z Intelem. Pytanie tylko, czy podłączenie dysku SATA3 pod SATA2 nie wpłynęłoby choć trochę negatywnie na wydajność? Widzę w necie różne benchmarki i opinie, wielu pisze, iż SATA3 nie ma żadnej przewagi nad SATA2 jeśli chodzi o dysk HDD, a kontrolery Marvella potrafią spisywać się trochę gorzej niż kontrolery Intela - czy to jednak prawda? Pytam z ciekawości, gdyż po osiągnięciu zamierzonego celu (4 systemy operacyjne z niezależnym bootloaderem) raczej nie przewiduję dodatkowego kombinowania.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sty 2012 04:28
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

The specified location does not contain information about your hardware

- dostałeś dlatego bo próbowałeś aktualizować urządzenie sterownikiem innej klasy

Pierwotnie kontroler Marvella siedział w klasie hdc - IDE ATA/ATAPI controllers a sterownik, który podawałeś instalatorowi opisuje urządzenie o klasie SCSIAdapter -> SCSI and RAID controllers

Można było sobie z tym poradzić po prostu dodając nowe urządzenie/a:
    Control panel -> Add hardware -> ... -> SCSI and RAID controllers [Have disk] ... wcześniej komentując linijkę w *.inf i wskazując z listy Marvell 91xx SATA 6G Controller
    (osobno w tej paczce jest jeszcze Marvell 91xx Config Device i Marvell RAID Virtual Device)

No ale skoro od nowa O/S zainstalowałeś to po ptokach :wink:
    W przypadku sterowników intela jest łatwiej.

Możesz zrobić testy potem przełączyć się z dyskiem na H61 i sobie porównać; IMHO ten Marvell miałby sens przy szybkich SSD.

0
  • #5 10 Sty 2012 22:24
    PirxIND
    Poziom 2  

Przeprowadziłem testy porównawcze - okazuje się, że dysk Seagate ST31000524AS podłączony do SATA2 (ściślej: SATA2_0, tryb IDE, Intel) zdaje się pracować wydajniej niż przy podłączeniu do SATA3 (ściślej: GSATA3_5, tryb AHCI, Marvell). Testy zostały przeprowadzone na czystych systemach Windows XP i Windows 7, z zainstalowanymi tylko sterownikami. Wykonane zostały kilkukrotne i analogiczne, z restartem systemu za każdym razem.

Pierwszy rodzaj testu to benchmark z użyciem programu HD Tune. Średnie prędkości w obu trybach (SATA2 i SATA3) i obu systemach są porównywalne, i wahają się w granicach 90-100 MB/s. Jednak wartości dla SATA2 są zawsze trochę większe.

Drugi test polegał na kopiowaniu 3.5GB pliku z jednej partycji na drugą. W Windows 7 w obu trybach jest podobnie - kopiowanie startuje z prędkością ok. 100 MB/s, stopniowo zwalnia, po połowie pliku utrzymuje się na mniej więcej stałej prędkości w okolicach 40 MB/s. Jednak w SATA2 cała operacja trwa kilka sekund mniej (lepiej). W Windows XP prędkość jest bardziej ustabilizowana i wartość średnia jest niższa niż pod Windows 7. Tutaj natomiast SATA2 bije SATA3 aż o około pół minuty.

Będę zatem używał dysku podłączonego do SATA2, gdyż widzę, że w moim przypadku SATA3 i Marvell to szereg problemów i nic w zamian.

Temat można uznać za wyjaśniony. Dziękuję serdecznie za pomoc.

0