Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Samsung Side by Side nie działa rozmrażanie naprawa czujnik temperatury

11 Sty 2012 17:32 22480 13
  • Poziom 8  
    Witam
    Proszę życzliwych forumowiczow o pomoc - zepsula mi sie około 3 letnia lodówka Samsung - przestala mrozić oraz specyficznie buczała. Okazało sie po rozebraniu lodówki ze agregaty są dobre, (chodzi dokładnie o chłodziarkę) , buczy zamarznięty wentylator, po rozkuciu i usunięciu lodu lodówka działała OK . Wyświetlacz temp na lodowce wariował pokazywał np. -1 stopień a w smrodku bylo +10. Mysle ze nie dziada OK funkcja rozmarzania - wniosek nie działa grzałka albo sterowanie grzałki. Ponieważ jestem laikiem moje pytanie:
    a)gdzie mogę kupić taki czujnik? Czy to są jakieś specjalne czujniki? Może zewrzeć go?
    b) Grzałkę podłączyć na krotko z ominięciem czujnika?
    Dziękuje za pomoc i sugestie.
    Lodówka Samsung Side by Side nie działa rozmrażanie naprawa czujnik temperatury Lodówka Samsung Side by Side nie działa rozmrażanie naprawa czujnik temperatury
  • Poziom 10  
    Grzałkę śmiało podpinasz pod 220v i zobaczysz czy grzeje, jeśli nie kupisz taką na allegro za 189pln. (grzałka parownika). wymiany śmiało możesz dokonać sam. W niektórych serwisach powiedzą że grzałka nie występuje jako część serwisowa co jest bzdurą.( miałem takie przypadki.)
  • Poziom 1  
    witam

Mam dokładnie ten sam problem.

Dziwne jest to że jak zdejmę obudowę i zostawię ją w środku (wszystko podłączone) ale nie styka do "żeberek chłodzących" to jest OK.
    Widać że czasami mrożą a czasami nie (mój wniosek, że grzałka działa)

Po zmontowaniu wszystkiego po jakimś miesiącu zamarza wiatrak i wszystko pod obudową.(dużo lodu)

Jestem bardzo początkujący w sprawach lodówek :)

Od czego mam zacząć w sprawdzaniu, czy tylko ratuje mnie naprawa w serwisie. (Jest po gwarancji)
  • Poziom 13  
    Pierwsze co to trzeba sprawdzić czujnik temp parownika, bardzo często się zdarza w samsungu, że to właśnie on jest uszkodzony.
  • Poziom 2  
    Witajcie dobrzy ludzie!
    Fotki jak z mojego samsunga ;)
    A ten "czujnik temp parownika" to taki cienki pojedynczy, czy te dwa grube na jednym kablu z grzalka, ze tak spytam?
    Uklony dla pomocnych
    Tomas
  • Poziom 13  
    Cienki pojedynczy, do grzałki jest oddzielny czujnik.
  • Poziom 2  
    Gozdek bardzo Ci dziękuję.
    Po rozmrożeniu działa przez ok. trzy tygodnie ale chcę zastosować "ostateczne rozwiązanie".
    Panowie powyżej, jak Wasze efekty? Zdziałaliście coś, wymienialiście?
    Ja chyba jeszcze raz rozbiorę i sprawdzę grzałkę na krótko i wówczas wymiana grzały albo czujnika...
    Ukłony
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich posiadaczy SBS.
    Dopadł mnie ten sam problem ale po 6-ciu latach. Chłodziarka zamarza w lewym narożniku i po tylu latach w końcu było słychać terkotanie wentylatora. Grzałka widać że odmraża ale nie w pełni ponieważ występuje oblodzenie. Trudno powiedzieć co decyduje o tym czy sterownik czy czujnik. Może ktoś by napisał czy ten mały czujnik odpowiada za włączenie grzałki gdyż znalazłem w serwisie części, że jest to czujnik komory 0.
    Moja lodówka to Samsung RSH1KBRS.
  • Poziom 13  
    Jeżeli kostka czujnika pasuje pod czujnik z parownika to śmiało możesz go podmienić, pracą grzałki steruje zarówno sterownik jak i czujnik ;)

Dodano po 1 [minuty]:

patrykromanow napisał:
    Grzałkę śmiało podpinasz pod 220v i zobaczysz czy grzeje, jeśli nie kupisz taką na allegro za 189pln. (grzałka parownika). wymiany śmiało możesz dokonać sam. W niektórych serwisach powiedzą że grzałka nie występuje jako część serwisowa co jest bzdurą.( miałem takie przypadki.)

w serwisie taka grzałka kosztuje niecałe 100zł netto ;)
  • Poziom 15  
    Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną przyczynę tego oblodzenia.
    Jeśli czujnik temperatury i grzałka są sprawne to przyczyną może być ubytek czynnika chłodniczego lub niedrożny filtr odwadniacz i w efekcie obniżone zasilanie parownika.
    Wyjaśnię, skąd takie przypuszczenia.
    Jeśli do parownika (chłodnicy) nie dochodzi odpowiednia ilość ciekłego czynnika chłodniczego to pracuje on tylko częścią swojej powierzchni (obniżona temperatura parowania i efekt chłodzenia). Na górze parownika będzie wytwarzała się grubsza warstwa szronu, na dole dużo cieńsza. Po włączeniu grzałki w górnej części nie nastąpi całkowite stopienie szronu i po kilku takich procesach wytworzy się bryła lodu.
    Aby to dokładnie stwierdzić należałoby przeprowadzić dokładne pomiary temperatury w różnych punktach chłodnicy podczas procesu chłodzenia.
  • Poziom 2  
    Dzięki za wyjaśnienia.
    Prawdopodobna jest ta sytuacja z niedostatkiem płynu lub odwadniacz, gdyż tylko górna część parownika jest oblodzona co oznacza że układ czujnik-grzałka działa.
    W takim razie czeka mnie wymiana odwadniacza i napełnianie czynnikiem ponieważ trzeba rozszczelnić układ do wymiany odwadniacza.
    Proszę napisać czy dobrze myślę.

Dodano po 2 [minuty]:

Zapomniałem dodać swoje obrazy :)
    Lodówka Samsung Side by Side nie działa rozmrażanie naprawa czujnik temperatury Lodówka Samsung Side by Side nie działa rozmrażanie naprawa czujnik temperatury
  • Pomocny post
    Moderator AGD i automatyka
    jacuswoj napisał:
    Proszę napisać czy dobrze myślę.

Źle.
    W Twoim przypadku wystarczy przeniść czujnik ntc z prawej strony tam gdzie jest teraz na lewo tam gdzie jest ta bryła lodu i osadzić go na tej grubszej rurce poniżej tej czarnej "substancji".
    Usuń lód i przelej gorącą wodą odpływ skroplin by usunąć resztki lodu w kanale. Złóż i włącz i ciesz się chłodem.
  • Poziom 15  
    Bez dokładnych oględzin sprzętu nie jest możliwe określenie przyczyny usterki. Można tylko rozważać prawdopodobne.
    Odróżnienie ubytku czynnika od niedrożności filtra jest dość trudne.
    Fachowcy dysponują sporym doświadczeniem i sprzętem ułatwiającym to zadanie.
    W domowych warunkach można sprawdzić, czy nie ma różnicy temperatury na wejściu i wyjściu filtra odwadniacza. Jeśli ma jego wyjściu (miejsce wlutowanej kapilary) jest niższa temperatura niż na wejściu (wlutowana grubsza rurka), to oznaka jego niedrożności.
    Wyciek czynnika chłodniczego najlepiej określić za pomocą wykrywacza elektronicznego.
    Jak to naprawić? Fachowcy dobrze wiedzą. Napiszę jednak jak powinno się to zrobić.
    W obydwu tych przypadkach należy:
    - ewakuować z układu czynnik chłodniczy do utylizacji,
    - wlutować nową końcówkę lub zaworek serwisowy,
    - wymienić filtr,
    - wykonać odpowiednią próżnię w układzie,
    - napełnić odpowiednią dla danego sprzętu ilością czynnika chłodniczego,
    - zacisnąć i zalutować końcówkę serwisową lub nakręcić kaperkę na zaworek.
    W wypadku nieszczelności określić miejsce wycieku i uszczelnić je, gdyż w przeciwnym razie usterka po pewnym czasie ponownie się ujawni.

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam jeszcze, że uszczelnienie wycieku powinno nastąpić po ewakuacji czynnika chłodniczego.
  • Poziom 13  
    mrhari napisał poprawną odpowiedź ;) warto takze przy okazji wymienic ten czujnik, kosztuje grosze a bedziemy mieli juz pewnosc, ze wszystko pracuje ok