Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Samsung RSH-5ZLBG - Lodówka mrozi w części chłodniczej zamarza woda w filtrze

Norbert_lubin 29 Jan 2020 18:07 1590 12
IGE-XAO
 • #1
  Norbert_lubin
  Level 17  
  Witam kolegów.
  Koledzy mam problem z lodówką side by side, lodówka od jakiegoś czasu zaczyna zamrażać produkty w części chłodzącej do tego stopnia, że nawet filtr na wodę i cały układ z dystrybutorem zamarza. Objaw pojawia się coraz częściej, ale nie ciągle. Dodam że lodówka była odmrożona i odłączona na 24 godziny, myśląc że to może pomoże, ale nic to nie dało.

  Lodówka posiada kostkarkę i dystrybutor wody jeśli jest to istotne w pomocy naprawy. Lodówka nigdy nie była naprawiana jedynie co zrobiłem to z tyłu na dole jest za wiatrakiem taka mała chłodnica to ją odkurzyłem, więcej w lodówce nic nie było nigdy robione. Koledzy jeśli będziecie mi podsuwać pomysły to proszę też w przybliżeniu opisać gdzie w/w część się znajduje, którą mam sprawdzić i w jaki sposób. Dodam, że zamrażarka działa poprawnie.
  Model : Samsung RSH-5ZLBG

  Dziękuję za pomoc i zaangażowanie się w mój problem...
  Panowie ulitujcie się bo mnie żona głowę już suszy z tą lodówką hiiii :-)

  Kolego dodam, że lodówka nie pokazuje żadnych błędów oraz żadnych alarmów nie ma, a co do temp. już sprawdzam :-)

  Zrobiłem test o którym mi pisałeś wsadziłem termometr do części chłodzącej i po około 10 minutach temperaturę termometr pokazał minus 5°C wyłączyłem lodówkę na około 1 min. i włączyłem wyświetlacz po lewej stronie pokazał plus 6°C. Kolego gdzie znajduje się czujnik o którym pisałeś i jak go się demontuje? Czy jest może jeszcze jakiś sposób by sprawdzić ten czujnik temperatury komory ...
  Dzięki za dalsze informacje dosunąłem lodówkę i z tyłu nie ma żadnej naklejki jedyna naklejka to model i jakieś oznaczenia może to pomoże w identyfikacji.

  Koledzy wymieniłem czujnik temperatury, ale lodówka dalej zamraża, proszę o dalsze instrukcje...
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  ceger
  Level 22  
  Witaj.
  Przyczyn może być wiele.
  Najprawdopodobniej zawiesza się przepustnica powietrza zimnego.
  Aby się tam dostać trzeba otwierać wewnętrzne obudowy pleców.
  Prawdopodobnie sypie się mechanizm przekładni i jest do wymiany.
  W dwóch przypadkach miałem wysypane kilka ząbków trybu i poprostu się zacinała w położeniu otwartym.
  Jest tam również czujnik kontaktronowy pozycji przepustnicy który powinien spowodować wywołanie alarmu w razie nie wykrycia poprawnego ustawienia.
  Kolejny element to czujnik temperatury komory. Zazwyczaj aktualną temperaturę komory można zobaczyć po odłączeniu z zasilania i ponownym uruchomieniu i porównać z termometrem umieszczonym wcześniej w lodówce.
 • #3
  kecajk49
  Level 32  
  Na tylnej ścianie powinien być schemat elektryczny tej lodówki , czy możesz go załączyć?
  Patrząc na dostępne elemnty do tego modelu to klapa odcinająca chłodziarkę od zamrażarki w tym modelu nie istnieje a obieg powietrza w chlodziarce obsluguje wentylator chłodziarki sterowany czujnikiem temperatury w tej komorze.
 • IGE-XAO
 • #5
  svvobi
  Level 2  
  Witaj
  Rozwiązałeś problem? U mnie też mrozi dół. Zlokalizowałem czujnik temp na wiązce z tej dolnej strefy. Po odłączeniu tej wiązki nie działa strefa 0°C cała lodówka ma zadane 4°C. Gdzie nabyć taki czujnik, a jest on na wiązce. Rozwiązałeś swój problem?
  Samsung RSH-5ZLBG - Lodówka mrozi w części chłodniczej zamarza woda w filtrze
 • #6
  Norbert_lubin
  Level 17  
  U mnie ten czujnik jest na tylnej ścianie pod obudową za szufladami nie ma go z elektroniką ale można w Nordelectronics kupić sam czujnik i pewnie zalutować go do elektroniki czy wiązki

  No właśnie nie rozwiązał problemu co jedynie przesuną w czasie , bo przez około 2 tygodni było ok po czym problem wrócił . Problem do dziś nie rozwiązany ...
 • #7
  svvobi
  Level 2  
  I ten czujnik na tylnej ścianie był problemem? Bo tam też ten czujnik mam. Ten ze zdjęcia jest z tej szuflady 0 stopni na której masz wyświetlacz wewnątrz. Dzięki
 • #8
  Norbert_lubin
  Level 17  
  Witajcie.
  Faktycznie u mnie w komorze "0 stopni też jest ten sam czujnik co u kolegi, zmierzyłem go na rezystancję i okazało się, że ma 6,22KΩ nie wiem czy to normalne, ale wydaje mi się że trochę za dużo. Koledzy w Nordelektronics nie znalazłem tego czujnika z żółtymi przewodami czy to oznacza, że mogę zastosować inny dostępny?
 • #9
  svvobi
  Level 2  
  Daj znać jak rozwiążesz problem, też będę jutro jeszcze przy niej grzebał. U mnie rozsadziło już te balasty na wodę do picia 😥
 • #10
  Norbert_lubin
  Level 17  
  Tam z tyłu za szufladami masz jeszcze jeden czujnik, który ja już zmieniłem i co prawda nic to nie dało.... Montowany jest na spirali chłodzącej.
 • #12
  kecajk49
  Level 32  
  Ponieważ jest o combi, czyli posiada zawór sterowany elektroniką. Pozostaje chyba niesprawność sterownika o ile czujniki są sprawne, nie mnie to jest ustalić, bo zawór jako sprawca pozostaje poza podejrzeniami. Pracowała by wtedy jedna częsć tej chl-zamr. Warto by przejrzeć tor sygnału z czujników temperatury chlodziarki i komory, może któryś kondensator pożegnał sie z parametrami?
 • #13
  Norbert_lubin
  Level 17  
  Lodówka sprzedana i kupiłem drugą , temat uważam za zamknięty. Dziękuje za zainteresowanie .