logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Eltron 100U - Jak usunąć ujemne napięcie na wyjściu?

emil_elektryk 12 Sty 2012 19:49 3195 22
  • #1 10387601
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    Witam._Mam problem z eltronem 100U._Napięcie zasilania 2x58V._Problem polega na pojawieniu się stałego ujemnego napięcia na wyjściu._Podczas działania wzmacniacza nagle coś prztyknęło w głośniku i membrana zaczęła skakać i wyłączyłem wtedy wzmacniacz, odlutowałem tranzystory końcowe(sprawne) i zmierzyłem stałe i wynosi około -1,3V mierzyłem napięcia na bazach driverów i na T109 jest -1,80V a na T110 jest-1,73V._Napięcia te sa bardzo nie stabilne, na wyjściu wacha sie między -0,7v a -1,5V._Wymieniłem wszystkie tranzystory i dalej to samo, zimnych lutów również nie ma._Proszę o pomoc.

    Proszę poprawić tekst w swoich postach.
    M.in. brak jest odstępów pomiędzy zdaniami.

    ((K))
  • #2 10387618
    Ireneo
    Poziom 42  
    Posty: 7825
    Pomógł: 746
    Ocena: 2462
    Tranzystory mierzyłeś miernikiem czy wymieniałeś jak leci?_Końcowe i sterujące czy wszystkie?
  • #3 10387621
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    emil_elektryk napisał:
    Napięcie zasilania 2x58V
    Ciekawe.
    emil_elektryk napisał:
    Problem polega na pojawieniu się stałego ujemnego napięcia na wyjściu
    Ile?
    emil_elektryk napisał:
    Wymieniłem wszystkie tranzystory i dalej to samo
    A to też ciekawe. Jeszcze zostały diody, kondensatory i rezystory.
  • #4 10387678
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    marian1981.02 napisał:
    emil_elektryk napisał:
    Napięcie zasilania 2x58V
    Ciekawe.
    emil_elektryk napisał:
    Problem polega na pojawieniu się stałego ujemnego napięcia na wyjściu
    Ile?
    emil_elektryk napisał:
    Wymieniłem wszystkie tranzystory i dalej to samo
    A to też ciekawe. Jeszcze zostały diody, kondensatory i rezystory.

    Proszę doczytać dalej mój post to jest tam podane napięcie na wyjściu.Napięcie zasilania zostało podwyższone poprzez wymianę zasilacza.Tranzystory wymieniłem wszystkie jakie sa oprócz końcowych bo są odłączone.Tranzystory które wymieniłem nie miały przebicia ale wymieniłem je dla pewności.Kondensatory również nie mają przebicia.Diody zaraz sprawdzę.



    Diody sa sprawne, dodam że wzmacniacz uruchamiam bez tranzystorów od zabezpieczenia.
  • #5 10387691
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    emil_elektryk napisał:
    Prosze doczytać dalej mój post
    Doczytałem ale:
    emil_elektryk napisał:
    wyłączyłem wtedy wzmacniacz,odlutowałem tranzystory końcowe(sprawne) i zmierzyłem stałe i wynosi około -1,3V
    A ja pytam ile z tranzystorami koncowymi? Też 1,3V?
  • #6 10387707
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    Z tranzystorami końcowymi nie mierzyłem.
  • #7 10387783
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    emil_elektryk napisał:

    Z tranzystorami końcowymi nie mierzyłem.
    No właśnie... Jakoś dziwnie zaczynasz naprawę. 1,3V to trochę dużo, ale nie tragedia. Wlutuj tranzystory końcowe i zobacz co się będzie działo.
  • #8 10389518
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    Z tranzystorami końcowymi jest -0,450mV na wyjsciu.
  • #9 10389519
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    emil_elektryk napisał:
    -0,450mV na wyjsciu
    No i?
  • #10 10390801
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    marian1981.02 napisał:
    emil_elektryk napisał:
    -0,450mV na wyjsciu
    No i?
    No a co ma być?Głośnik dalej chodzi góra-dół.
  • #11 10390881
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    To obawiam się że, to nie przez to 0,5V stałego na wyjściu. A może któryś potencjometr ?
  • #12 10391127
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    Zwierając do masy wejście dalej chodzi membrana.
  • #13 10391148
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    emil_elektryk napisał:
    Tranzystory wymieniłem wszystkie jakie sa oprócz końcowych
    Na pewno? BF też?
  • #14 10391154
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    Tak, wszystkie.
  • #15 10391228
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Co masz na emiterach T101, T102 ?
  • #16 10391425
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    Napiecie na emiterach tych tranzystorów jest bardzo nie stabilne ale wacha się od+0,1V do +0,6V.
  • #17 10391502
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    emil_elektryk napisał:
    Napiecie na emiterach tych tranzystorów jest bardzo nie stabilne
    To szukaj w tym miejscu. Tam ma być bardzo stabilne -0,6V.
  • #18 10391786
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    Wymieniłem (uszkodzony) rezystor R102 i stałe napiecie na wyjściu wynosi -7mV lecz sygnał na wyjściu jest zniekształcony i na bazach tranzystorow T109/110 mam niecałe 200mV a powinno być po 1,2V.
  • #19 10391897
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    marian1981.02 napisał:
    Tam ma być bardzo stabilne -0,6V.
    A z tym co? Szukaj ciągle w tych okolicach. Przynajmniej na razie.
  • #20 10391952
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    -0,6V stabilne.
  • #21 10391994
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    To trzeba szukać dalej . Nikt nie zgadnie.
  • #22 10399314
    emil_elektryk
    Poziom 21  
    Posty: 616
    Pomógł: 30
    Ocena: 24
    Wymieniłem uszkodzony rezystor R108 i działa dobrze ale niepokoją mnie napięcia na bazach T109/110 bo na dodatniej połówce mam 1,2V a na ujemnej -0,5V a powinno być chyba też -1,2V, czy dobrze myśle?
  • #23 15692836
    DRAZEK87
    Poziom 15  
    Posty: 256
    Pomógł: 4
    Ocena: 143
    Witam serdecznie

    na wstępie dokładnie oczytałem ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2693682.html
    po czym wyżej wymieniony a wszystko dlatego że miałem na warsztacie do naprawy Eltrona 100.

    Sprzęt uszkodzony, na wyjściu stałe napięcie. Klientowi uszkodziło głośniki. Objaw usterki spalone bezpieczniki: B2 w gałęzi +40v oraz B3 w -40v oraz wskaźnik wysterowania na maxa! Poprawnie powinien być na min a w czasie załączania lekko drgnąć po czym zaniknąć o czym świadczy że nie ma napięcia stałego na wyjściu. Najczęściej do uszkodzenia wzmacniacza dochodzi w bloku TW-1 gdzie uszkadzaj się tranzystory. Postaram się pokrótce opisać co należy zrobić aby namierzyć usterkę, a nie latać z pomiarami jak w w/w postach. Jest pewna kolejność której trzymając się osiągniemy cel. W moim przypadku główne tranzystory T1,T2,T3, T4 przymocowane do radiatorów nie uległy uszkodzeniu i można je odłączyć do wykonania porwanych pomiarów wręcz bym nawet powiedział że jest to wskazane wystarczy odlutować połączenia 10, 8,7 oraz 5,3,2.. proszę tez pamiętać ze nie zawsze dobrze mierzony tranzystor oznacza poprawne jego działanie!
    Po pierwsze jak wiemy sygnał podawany jest na wejście 15 i i tu bym proponował pierwsze pomiary w moim przypadku T101 był uszkodzony co powodowało ze miałem ok 45v na bazie logiczne ze tak nie może być prawidłowo powinno być 0v, natomiast kolektor to napięcie zasilania +40v (+45,5v), zaś to ważne emiter -0,62v. jak miałem uszkodzony T101 to było 36,8v a reszta układu źle pracowała co dawało stałe na wyjściu... ponadto uszkodzenie t101 spowodowało że T105 przebiło miedzy EC. Na bazie w biegu jałowym powinno być 45v zaś na kolektorze ok 1,2v gdy wzmacniacz poprawnie działa zmienia się od 1 do 3v. Gdy sprawdzimy T101 należy sprawdzić T102 powinno być C +40V(46v), E -0,62V, B 0v!; jeśli tak nie jest bierzemy pod uwagę T105 lub T106 w przypadku ujemnego wyjścia na wyjściu. Po tych operacjach powinniśmy uzyskać na diodzie D101 ok 2V a na D102 -2V jeśli tak nie masz szukaj do skutku w blokach T105/T5/T102/T01/T106.
    Warto zwrócić uwagę na pewne elementy tj C104 100uf/16v gdy pojawi się napięcie na wyjściu ten element się uszkadza i należy go wymienić; przegrzewa się też R114 oraz R118 mimo poprawnych pomiarów wymienić gdy już mamy wyeliminowany uszkodzony element. To tak na wstępie tyle więcej szczegółów indywidualnie pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z wzmacniaczem Eltron 100U, który generuje stałe ujemne napięcie na wyjściu, wynoszące około -1,3V. Po odłączeniu tranzystorów końcowych i wymianie innych komponentów, napięcia na bazach driverów T109 i T110 są niestabilne. Użytkownik wymienia tranzystory, kondensatory i diody, ale problem nadal występuje. Po dalszych pomiarach i wymianie rezystora R102, napięcie na wyjściu stabilizuje się do -7mV, jednak sygnał jest zniekształcony. Ostatecznie, po wymianie rezystora R108, wzmacniacz działa poprawnie, ale użytkownik ma wątpliwości co do napięć na bazach tranzystorów T109/110.
REKLAMA