Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cobra 200 Gtl dx uszkodzony potencjometr od zmiany kanałów

czesio127 13 Sty 2012 09:21 1562 8
  • #1 13 Sty 2012 09:21
    czesio127
    Poziom 9  

Witam posiadam Cobra 200 gtl i uszkodził sie potencjometr od zmiany kanałów.Tak sam od siebie poprostu przestał działać a dokładnie działa tylko w jedną strone w lewo czyli zmienia kanały do dołu.Czy to można naprawić i ewentualnie jak? Prosze o pomoc.

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Popraw zanim temat trafi do kosza. /c2h5oh/

0 8
  • #2 13 Sty 2012 09:47
    c2h5oh
    Moderator

czesio127 napisał:
    ...uszkodził sie potencjometr od zmiany kanałów tak sam od siebie poprostu przestał działać a dokładnie działa tylko w jedną strone ...

Ten "potencjometr" to jest impulsator. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana na nowy.
    Naprawy nie przynoszą efektów. Po jakimś czasie usterka powraca.

0
  • #3 13 Sty 2012 23:55
    gregorio27
    Poziom 31  

Możliwe że usterka jest błaha czyli po prostu zimny lut na jednej z nóżek. Przy okazji nie zaszkodzi przeczyścić jakimś "kontaktem''.

0
  • #4 14 Sty 2012 05:47
    bc211
    Poziom 30  

Zmierz może czy on w ogóle działa. W środku jest dwa styki, które działają niezależnie. Wewnętrzny pin to część wspólna styków L i P. Po prostu: kręcisz w lewo - działa L, kręcisz w prawo - działa P. W punkcie przełamania multimetr w trybie głośniczek powinien zrobić PIK. Najlepiej mierzyć to jak najtańszym miernikiem :D po prostu takim za 20zł, bo bardziej wypasione mogą tego nie "usłyszeć".

0
  • #5 14 Sty 2012 09:36
    czesio127
    Poziom 9  

Musze rozebrać ale się boje że póżniej nie poskładam.Najgorsze będzie jak mi sie on rozsypie.Działa tylko w jedną strone.Narazie sobie wypuściłem przewody i zrobiłem na przyciski i teraz będę mógł go zdemontować i radio będzie normalnie działało.I zauważyłem że już była ingerencja w niego także komuś już się to stało.

0
  • #6 14 Sty 2012 15:10
    bc211
    Poziom 30  

Da się rozebrać i da się poskładać. Jeśli już aż tak bardzo Ci się nudzi, to trzeba by dobrać się do tych styków, przywrócić ich pierwotny kształt i oczyścić. A dlaczego piszesz, że musisz ? Wcale nie musisz. Kiedyś to kupowałem jest z tym cholerny problem, ale da się kupić. Trzeba w necie poszperać i zamówić.

0
  • #7 14 Sty 2012 15:15
    czesio127
    Poziom 9  

wolałbym kupić bo by dłużej pochodziło a tego może bym zregenerował.A nie pamiętasz gdzie to kupowałeś?????

0
  • Pomocny post
    #8 14 Sty 2012 15:32
    bc211
    Poziom 30  

Słowa kluczowe Przełącznik obrotowy impulsowy serii PS, PS1010 itp.

taki jak ten:

jak nie znajdziesz, to spróbujemy pomóc kupowałem chyba w tme w cenie ok. 8zł/szt. nie licząc ceny paczki

Dodano po 12 [minuty]:

Zobacz, że powinien pasować w SM jest wzór płytki

ps. ten sw z samej zasady działania jest niedoskonały i bywa, że sw jest dobry natomiast układ, który odbiera impulsy nie potrafi sobie z nimi poradzić nie wiem jak w tym radiu to zależy jakie czasy są zapisane w programie cpu. Jednak wszystko wskazuje, że w Twoim przypadku jest uszkodzony. Trzeba zmierzyć SW.

0
  • #9 14 Sty 2012 16:45
    czesio127
    Poziom 9  

Jutro zrobię zdjęcie płytki i podeśle.Może tak szybciej będzie ale już wiem co szukać i jest malina

0