Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KALIBRACJA EKRANU W TOMTOM GO920 -PYTANIE

kolumb3 17 Jan 2012 18:12 6244 5
    kolumb3
    Level 10  
    WITAM.
    Dzieki uzytkownikowi z tego forum jestem po wymianie ekranu dotykowego w tom tom 920.Ekran działa...ale jest całkowicie zle skalibrowany.
    Czytałem tutaj iż trzeba stworzyc plik calib.txt....lub cal.txt z odpowiednimi wartosciami, w rzucić na kartę pamieci....i uruchomić ponownie navi.

1.Tworze plik taki i taki....wartości wpisuje przykładowo z tego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2170859.html
    2.Plik ten wrzucam nie na karte pamieci...gdyz jej nie posiadam..tylko do pamieci wewnetrznej tomtoma.Tutaj pytanie...po podłączeniu do komputera pojawiają sie dwa dyski w total-comanderze...do jednego mam dostep do drugiego nie.Jak ten drugi dysk odblokować?bo byź moze tam trzeba wrzucić plik calib.txt
    3.wrzucam plik calib.txt do dysku(katalog głowny) do którego mam dostep-pamiec wewnetrzna-są tam takie pliki jak :tsystem..data...restart ...mctx......- czy ten plik własnie tak mam wrzucic?
    4.Jesli tam to dlaczego nie widze w tym dysku juz originalnego pliku kalibracji?
    5.Gdzie go mozna znalesć w tom tom 920?
    6.odłaczam navi od komputera....właczam..i przytrzymuje przycisk on az pojawi sie ekran czarny z tekstem: tekst dotyczący touchscreen uparcie sie nie zmienia.....czyli nie w czytuje mi pliku calib....badz cal.txt

Prosze o pomoc jak to zkalibrować.....nie chodzi o wartosci...ale jak ktos ma sprawdzone to bede wdzieczny ale raczej gdzie znajde oryginalny plik calib...gdzie wkleic swój plik calib.....i ew jak odblokowac mozliwosc edycji tego drugiego dysku.....wewnetrznego...gdyz mam dostep do jednego

Pozdrawiam

Dodano po 2 [godziny] 32 [minuty]:

edit:
    wersja navcore : 8.351
    1.tworze plik cal.txt z liczbami w jednej linice np:928 118 912 107(tylko cyfry oddzielone spacją)
    2.robie reset....przycisk ok 1 s.....odłaczam tomtoma od laptopa.....właczam przytrzymując dłuzej przycisk on....i w info: nadal mam nie zmienione touchsreen data-cały czas sa te same wartosci....inne od tych co wpisuje wpliku cal.txt
    3.wyłaczam navi,,,właczam przyciskiem on....ładuje sie ......i efekt jest taki ekran nadal rozkalibrowany: nawet nie widze zmian pomimo zmieniania wartosci w cal.txt

Co robie nie tak:?
    Prosze o informacje
    koala106
    Level 39  
    Cały algorytm kalibracji najlepiej w sieci jest opisany tutaj:
    http://www.yourtomtom.com/forum/index.php?s=0...9ee5f8261e241eae2da3f61&showtopic=12622&st=20
    Post 34 - przetłumacz i do dzieła.
    kolumb3
    Level 10  
    czyta ten post.....dzieki swoją drogą..ale jest to troszke zagmatwane jak na pierwszy raz:
    Ponizej podaje fabryczne wartosci:86...932..163...817

Objaw jest taki jak os x z osią y były dosłownie zamienione w zgledem wyswietlacza: czyli: klikam w górną czesc osi Y...i podswietla sie jedynka...klikam niżej...i 2....klikam nizej....i 3////itd.
    Klikając na oś x....jest podobnie....odzwierciedla praktycznie os y

Moze ktoś pomoze dobrac mi te wartości?
    koala106
    Level 39  
    Nikt nie pomoże - bo nie ma Twojego urządzenia - przeczytaj ze zrozumieniem, żebyś zobaczył jaki jest algorytm i postępuj według algorytmu - uda się na 100% - trzeba tylko poświęcić na to trochę czasu.
    kolumb3
    Level 10  
    czytam to i wiem o co chodzi mniej wiecej: poszerzamy badz zmniejszmy os x badz os y w zaleznosci czy touchscreen pokrywa sie z ekranem oraz przesuwamy obszar wprawo..lewo..góra ,,,dół tak aby obszary lcd i touch sie pokryły.
    Ale u mnie problem jest taki:
    -klikając rysikiem z lewej na os x.....jadąc rysikiem do prawej krawedzi osi x, ekran(np lista z miastami) przesuwa sie w górę bądz w dół----czyli poruszając sie po osi x touchscreena ...lcd mysli ze to os Y!!- i odwrotnie.

I jak to skalibrować?- moze być uszkodzony touchscreen pomimo ze teoretycznie działa?

Dodano po 48 [minuty]:

juz wiem w czym problem.....komus sie napewno przyda:
    Nie jest problem z kalibracja..tylko os x i os y jest zamieniona.
    Dlaczego?
    Ponieważ scieżki touchscreena nie oryginalnego nie pokrywają sie ze sciezkami touchscreena oryginalnego.Najprosciej pisząc.....są 4 sciezki...sciezka nr 2 oraz 3 są odwrotnie niż w oryginale: pin nr 2 z wy...idzie do digitera -do we nr 2...a ma isc do we nr 3....i odrwotnie.
    Warto zwrócic uwage i porównac oryginał z zamiennikiem przed montażem.

Swoją drogą...jak to zamienic bez uszkodzenia tasmy..najprosciej????