Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić blokadę zapisu na karcie pamięci SD (niezależnie od czytnika)

ddarek4 24 Sty 2012 14:57 3709 21
  • #1 24 Sty 2012 14:57
    ddarek4
    Poziom 11  

Witam

Niestety nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania problemu z tematu także może tutaj ktoś pomoże;d...

Wiem że stosowane blokady to mechaniczne przełączniki... tyle że się sprawdzają nie we wszystkich czytnikach;/

I właśnie mam taki 'tani' czytnik który nie obsługuje blokady zapisu tak więc pomyślałem że można by zamontować przełącznik który zewrze jeden z pinów do masy i uniemożliwi zapis na karcie... (oczywiście to moja hipoteza...)

Tyle że nie znalazłem konkretnego pinu od zapisu i może ktoś z forumowiczów jest w stanie powiedzieć mi w jaki sposób zablokować możliwość zapisu / kasowania danych z karty?

Pozdrawiam

0 21
  • #2 24 Sty 2012 15:15
    excray
    Poziom 39  

Nie ma "konkretnego pinu od zapisu". Ten sposób odpada.

0
  • #3 24 Sty 2012 15:30
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Blokada zapisu jest zależna tylko od czytnika, i opiera się na tych samych zasadach, co blokady zapisu kaset video, magnetofonowych, czy różnych dyskietek. Jeśli chcesz chronić zawartość karty przed nadpisaniem, to możesz ją chronić hasłem o długości do 16 bajtów. Wtedy jednak nie można karty ani odczytać, ni zapisać bez podania hasła, ale można ją całkowicie skasować....

0
  • #4 24 Sty 2012 15:39
    ddarek4
    Poziom 11  

chyba nie do końca rozumiem zasade działania tej blokady...
    W czytnikach które taką blokade mają jest jakaś blaszka która w zależności jak przełącznik blokady jest ustawiony jest odgięta...
    ale z na drugim końcu musi coś stykać lub nie. także teraz pytanie co styka lub z nawet co z czym?
    Całkowicie nie odcina karty ponieważ jest możliwy jej odczyt...
    Może to po prostu kwestia układu zaprogramowanego w czytnik?
    Jeśli jego pin jest zwarty to wtedy układ wie że ma nie zapisywać??...

Jeśli coś źle rozumie to proszę o wytłumaczenie...

W jaki sposób blokować karte na hasło?

Pozd.

0
  • #5 24 Sty 2012 18:15
    Freddy
    Poziom 43  

Można założyć partycję read-only.

0
  • #6 25 Sty 2012 22:52
    ddarek4
    Poziom 11  

jako że nie jest to rozwiązanie satysfakcjonujące to może ktoś wytłumaczy na jakiej zasadzie działa czujnik blokady zapisu w niektórych czytnikach?
    Wiem że jest jakaś blaszka która jest różnie odgięta w zależności od położenia blokady w karcie sd... ale co dalej?
    Czy jest w stanie ktoś na to odpowiedzieć?

Potrzebuję po prostu otrzymać pamięć którą podczas wkładania do "nieznanych" kompów zablokuję żeby swojego oraz innych nie zasyfić wirusami itp,
    Są takie pendrive firmy ...np firmy PQI ale mam karte dużej pojemności i nie interesuje mnie to...
    Pozdrawiam

0
  • #7 26 Sty 2012 00:09
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Tam jest pewno jakaś forma przełącznika, choćby odgięta blaszka dotykająca pada na płytce. To rozwiązanie elektromechaniczne. Stacje dyskietek mają takie cusie w formie bariery optycznej na przykład. Magnetofony i magnetowidy robią to mechanicznie, za pomocą bolca/blaszki/zęba. Tak czy siak zabezpieczenie jest po stronie czytnika, nie karty...

Jak się boisz wirusów, to używaj dobrego antywirusa. Dobrym i darmowym jest Comodo. Jak nie, to wypalaj pliki na płytach CD-RW lub DVD +/- RW...

0
  • #8 26 Sty 2012 00:32
    ddarek4
    Poziom 11  

Jak zrobić blokadę zapisu na karcie pamięci SD (niezależnie od czytnika)

Na zdjęciu zaznaczyłem czerwonym kolorem te które są używane do obsługi karty.
    Na zielono ten bardziej od krawędzi to na 99% pin który odpowiada za możliwość zapisu...
    Jeśli złączony z masą to wtedy możliwy zapis. Jeśli nie dotyka masy to w tym wypadku blokada zapisu.... - sprawdzone na 1 czytniku. Jak bede miał inny to też sprawdze.
    Swoją drogą dziwi mnie że producenci troche bardziej sie nie przyłożą do tego i nie robią fabrycznie takiego przełącznika (nie tylko jeśli chodzi o SD) ale także microSD i inne.

Tak jest chyba we wszystkich czytnikach - nawet tych tańszych - tam po prostu brakuje blaszki do złączenia / rozłączenia tego pinu (jest na stałe ścieżką złączone do masy)

Urgon wiem że istnieją płyty lub są antywirusy (wg mnie najmniej zawodny Kaspersky) natomiast tak jak napisałem - NAJMNIEJ ZAWODNY - czyli i tak nie ma pewności że wszystko zatrzyma. A po co używać antywirusa jak można żyć bez wirusów bez większego problemu...
    Płyty... ok ale po co sie wracać z technologią... druga sprawa to 32 gb płyta już nie jest takim prostym rozwiązaniem ( i tanim) - do tego ogólna wygoda zapisywania, kopiowania kasowania.... - BEZ PORÓWNANIA.

0
  • #9 26 Sty 2012 01:54
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 26 Sty 2012 02:01
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Na mój gust to szukasz dziury w całym: albo używaj płyt, albo zabezpieczonego pendrive'a, albo programu antywirusowego. Nie sądzę, byś nosił pojedyncze pliki większe od 4Gb. I nie sądzę, byś potrzebował całej pojemności 32Gb karty. Bo nie zmusisz każdego użytkownika komputera, z który możesz mieć do czynienia, by montował lub przerabiał czytnik by wykrywał blokadę zapisu. Jedyną alternatywą jest wsadzić między kartę i czytnik mikrokontroler, który odrzuci każde polecenie zapisu na karcie. Co spowolni kartę do żółwiego tempa w większości przypadków, będzie pracochłonne i wymaga zarówno wiedzy, jak i umiejętności programistycznych. Posiadasz te dwie rzeczy?

0
  • #11 26 Sty 2012 06:57
    Freddy
    Poziom 43  

Kolego kombinujesz, jak koń pod górę ! Podałem Ci rozwiazanie, skoro nie pasuje fabryczna blokada zapisu.

0
  • #12 26 Sty 2012 14:01
    ddarek4
    Poziom 11  

Jak najbardziej pasuje fabryczna blokada, tylko jest taki problem, że w czytnikach typu pendrive jej nie ma - nie jest obsługiwana (w większości) i chciałem sobie dorobić, aby dopasować czytnik do moich potrzeb. Tyle.

Bez sensu mowa o antywirusach, płytach czy mikrokontrolerach... Nie jest to celem tego tematu.
    A że prawdopodobnie zdecydowana większość tego typu czytników jest identycznie zbudowana (zrobiona przez jednego producenta i sprzedawana przez wszystkich), a co za tym idzie - jak w jednym działa, a w drugim nie, to nie jest to kwestia, że producent przeprogramował układ czy zmieniał płytkę, tylko na sztywno ustawił, że blokady NIE MA (prawdopodobnie fabrycznie pociągnął masę to wyżej zaznaczonego pinu; jedna część mechaniczna mniej to jedna z częstych usterek mniej).
    Może wystarczy pomiędzy ten pin a masę dać przełącznik i będzie zrealizowana blokada zapisu.
    Jak się upewnię, to dam znać, bo chyba nikomu tutaj niezbyt się chce coś ZROBIĆ/SPRAWDZIĆ...

0
  • #13 26 Sty 2012 14:08
    Freddy
    Poziom 43  

ddarek4 napisał:
    jak najbardziej pasuje fabryczna blokada tylko jest taki problem że w czytnikach typu pendrive jej nie ma - nie jest obsługiwana (w większości) i chciałem sobie dorobić aby dopasować czytnik do moich potrzeb. tyle.

Bez sensu mowa o antywirusach,płytach czy mikrokontrolerach... NIE TO JEST CELEM TEGO TEMATU.
    A że prawdopodobnie zdecydowana wiekszość tego typu czytników jest identycznie zbudowana (zrobiona przez 1 producenta i sprzedawana przez wszystkich) a co za tym idzie jak w jednym działa a w drugim nie to nie jest to kwestia że producent przeprogramował układ czy zmieniał płytke tylko na sztywno ustawił że blokady NIE MA - (prawdopodobnie fabrycznie pociągnął mase to wyżej zaznaczonego pinu i proste. (jedna część mechaniczna mniej to jedna z częstych usterek mniej)
    Może wystarczy pomiędzy ten pin a mase dać przełącznik i bedzie zrealizowana blokada zapisu.
    Jak się upewnie to dam znać bo chyba nikomu tutaj niezbyt się chce coś ZROBIĆ / SPRAWDZIĆ ...

Jaki problem założyć partycję "ReadOnly" ?

0
  • #14 26 Sty 2012 14:49
    __Grzegorz__
    Poziom 27  

moja sugestia:
    na karcie/pendrive tworzysz KATALOG o nazwie
    autorun.inf
    dajesz go jako systemowy/tylko do odczytu/ukryty

i masz spokój z syfem.
    Nawet jeżeli się skopiuje na nośnik jakiś plik exe, to po wpięciu do Komputera z windows sie nie uruchomi...

a exe łatwo skasować i od razu widać kto zaraża...

0
  • #15 26 Sty 2012 14:57
    Freddy
    Poziom 43  

__Grzegorz__ napisał:
    moja sugestia:
    autorun.inf

i masz spokój z syfem.
    Nawet jeżeli się skopiuje na nośnik jakiś plik exe, to po wpięciu do Komputera z windows sie nie uruchomi...

a exe łatwo skasować i od razu widać kto zaraża...

Całkowicie bezsensowna porada. Jeśli w Windows jest ustawione "nie uruchamiaj ... automatycznie" Twoja porada nie zadziała !

0
  • #16 26 Sty 2012 15:33
    __Grzegorz__
    Poziom 27  

Porada zadziała...

To syf z nośnika nie zadziała i nie będzie zarażał.
    Jak wyłączone będzie autoodtwarzanie - to nie zadziała.
    A jak będzie właczone - to moja porada spowoduje że nie zadziała.

Czyli syf w sumie nie ma szans zarazić hosta z nośnika przenośnego.
    Chyba o to chodziło, nie?

0
  • #17 26 Sty 2012 15:39
    ddarek4
    Poziom 11  

Freddy napisał:

Jeśli można prosić to napisz coś wiecej na ten temat. Na początek jak to zrobić;p ...
    Bo nie mogę znaleźć zbyt dużo na o tym...

__Grzegorz__ napisał:

moja sugestia:
    autorun.inf

Porada nie bezsensowna bo jest to poniekąd rozwiązanie którego już używałem ale nie do końca sie sprawdza dlatego szukam czegoś lepszego...

0
  • #18 26 Sty 2012 16:01
    Freddy
    Poziom 43  

ddarek4 napisał:
    Freddy napisał:

Jeśli można prosić to napisz coś wiecej na ten temat. Na początek jak to zrobić;p ...
    Bo nie mogę znaleźć zbyt dużo na o tym...

__Grzegorz__ napisał:

moja sugestia:
    autorun.inf

Porada nie bezsensowna bo jest to poniekąd rozwiązanie którego już używałem ale nie do końca sie sprawdza dlatego szukam czegoś lepszego...

Skoro nie do końca działa, więc nie ma sensu, jak sam napisałeś.
    ad.1 Zakładasz osobną partycję programem typu "partition coś tam ..." kopiujesz na nia pliki i ustawiasz atrybut "read only".

0
  • #19 26 Sty 2012 16:03
    ddarek4
    Poziom 11  

tyle że windows nie pozwala na ustawienie "read only" na całą partycję tylko na poszczególne foldery...?

"tylko do odczytu" zastosowane nawet do wszystkich folderów na karcie / pendrivie jest kompletnie bez sensu - (ma sens jedynie w przypadku gdy chcemy żeby nikt nam nie nadpisał pliku) - chociaż może zawsze usunąć i zapisać nowy pod tą samą nazwą....

0
  • #20 26 Sty 2012 16:10
    Freddy
    Poziom 43  

ddarek4 napisał:
    tyle że windows nie pozwala na ustawienie "read only" na całą partycję tylko na poszczególne foldery...?

Windows nie, ale programy o których piszą, tak.

0
  • #21 26 Sty 2012 16:19
    ddarek4
    Poziom 11  

Freddy napisał:
    ddarek4 napisał:

Windows nie, ale programy o których piszą, tak.

Może troche konkretów wiecej... Bo napisałeś już sporo postów a w zasadzie nic z tego się nie dowiedzieliśmy....

Mam easeus i nie ma takiej opcji ustawić partycji FAT32 jako read only...

Podaj może program i gdzie mniej wiecej tego szukać.

0
  • #22 31 Sty 2013 14:06
    atom1477
    Poziom 43  

AndyG napisał:
    Może zastanowić się nad zaklejeniem taśmą klejąca pinu zapisu ?

Przecież już było mówione: nie ma czegoś takiego jak pin zapisu.

ddarek4 napisał:
    Jak najbardziej pasuje fabryczna blokada, tylko jest taki problem, że w czytnikach typu pendrive jej nie ma - nie jest obsługiwana (w większości) i chciałem sobie dorobić, aby dopasować czytnik do moich potrzeb.

Twój problem polega na tym że Ty chcesz zrobić blokadę do karty, a piszesz o czytniku. Zdecyduj się.
    Czytnik może i da się przerobić, ale karty na pewno nie.

0