Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Testery elementów oparte na ATMEga

Freddy 28 Lis 2017 11:15 6078 20
  • W sieci pojawiło się mnóstwo nowych wersji testerów elementów opartych na ATMega328, ATMega168, ATMega88, ATMega8 itd. itp.
    Wiele jest również różnych wersji firmware, mających różne udogodnienia, oraz różne wyposażenia. Postaram się zamieścić większość dostępnych w sieci firmware do w/w testerów.

Po pierwsze, musimy dokładnie wiedzieć jaki mamy typ testera – jak to rozpoznać?
    Jedyny chyba sposób, to porównywanie zdjęć swojego, oraz zamieszczonego tutaj.
    Zdjęcia będę opisywał nazwą, taką samą jak potem będą dokładniejsze opisy i ewentualny firmware. Są różne wersje testerów, różne nazwy, różne firmware, ale czasem schemat dla nich jest identyczny, dlatego liczba schematów i zdjęć może się nie zgadzać. Czasem też schemat jest niedostępny. W plikach są również rusyfikowane softy, ale nie usuwałem ich, tylko zamieściłem pełne dostępne opisy i wersje. Wiele plików pochodzi ze strony VRTP.

Postaram się uzupełniać opisy i schematy, w miarę nowych zdobyczy.
    Zacznę od fotek najpopularniejszych z nich.
    Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga

Opisy fotek kolejno:
    1-Fish-8840(BigDisplayBlue), Fish8840(BigDisplay)
    2-Fish8840(BigDisplayGreen)
    3-Fish8840
    4-Fish8840(BigDisplayBox)

Schematy:
    Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga

Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEgaTestery elementów oparte na ATMEga

Opisy fotek kolejno:
    1-Fish8840(YIWANIJA)
    2-GM328
    3-GM328A

Schemat podstawowych wersji GM328 i GM328A

Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga

Opisy fotek kolejno:
    1, 4-LCR-T4(T3)
    2-LCR-T4(T3)NoStripGrid
    3-LCR-T4(T3)StripGrid
    Schematy
    Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga

Opisy fotek kolejno:
    1-LCR-T5
    -M328 różne wersje
    Schematy
    Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga

Opisy fotek kolejno:
    1-MG328
    2-MG328_698Ru(8x16t,invers,enkoder)16MHz
    3-MK-168
    4-MK-328

Schematy
    Testery elementów oparte na ATMEga Testery elementów oparte na ATMEga

LCR-T7 to jedyne na razie co pisadam na jego temat

Poniżej fotki dość ciekawej wersji LCR-TC1

Schemat TC1

M328 Vanvell ELC, który posiadam osobiście
    Schemat
    Dokładny opis w moim temacie TUTAJ a soft do niego to mega328_wei_st7565_stok.rar

Teraz postaram się do każdego z nich dopasować posiadane ewentualnie schematy, oraz firmware, oraz jakieś opisy.
    Ponieważ w większości wypadków schemat jest w programie SPlan, więc dostarczam również wersję demo programu do odczytania schematu, aby nie trzeba było go szukać. Jest też dostępny viewer do plików .sp7

Wszystkie pliki pakowane są WinRAR wersja 5 i powinny się otwierać bez żadnego problemu. W razie kłopotów proszę dać znać - zweryfikuję to.

Proszę nie zadawać tutaj pytań na temat funkcjonowania i zmiany firmware.
    Ten temat ma za zadanie jedynie zaprezentowanie konstrukcji.

Fajne!
  • #2 28 Lis 2017 11:16
    Freddy
    Poziom 43  
  • #4 28 Lis 2017 11:19
    Freddy
    Poziom 43  

SPlan 7 Viewer + Demo - do schematów
    SPrintLayout 6 Viewer + Demo - do płytek drukowanych

• #5 28 Lis 2017 12:30
    simw
    Poziom 13  

Dzięki za ciekawy wątek, na pewno się przyda - idzie plusik.
    Mam zarazem prośbę, wniosek czy dałoby się nieco przeorganizować wpis, żeby obrazy były jakoś tak lepiej podpisane, bez niedomówień :)
    Jest np "wiersz" gdzie rysunki są 3 a podpisy 4, lub schemat pomiędzy zdjęciami.

• #6 28 Lis 2017 12:37
    Freddy
    Poziom 43  

Są różne wersje testerów, różne nazwy, różne firmware, ale czasem schemat dla nich jest identyczny. Po drugie, nie do każdej wersji jest schemat.

Temat jest cały czas w obróbce, więc wszelkie sugestie poprawek są mile widziane.

• #7 28 Lis 2017 18:13
    pikarel
    Poziom 28  

Gienek napisał:
    Dlaczego pobrany plik M328Kit TFT.rar nie można otworzyć? Pobierałem dwa razy!!!

Zainstaluj WinRar-a 4.00 lub nowszego.

• #8 28 Lis 2017 21:24
    rzuber
    Poziom 20  

A co daje zmiana firmware?

• #10 28 Lis 2017 22:24
    karolwkk
    Poziom 1  

Witam,
    od jakiegoś czasu szukam wsadu do testera LCR- T7 na Atmegę 324P, ma ktoś może coś? Z tego co widzę nie ma tutaj nic do LCR- T7

• #11 29 Lis 2017 00:38
    szymon122
    Poziom 37  

Mnie również interesuje jakie funkcje możemy zyskać zmieniając oprogramowanie, ewentualnie co jest wykonalne i da się to napisać.

• #12 29 Lis 2017 08:19
    rafcio_21
    Poziom 26  

Zmiana zależnie od wersji oprogramowania daje nowe funkcje np ,rozszerzone menu , pełna kalibracja ,pomiar kondensatorów cewek i rezystorów w czasie rzeczywistym lepsze rozpoznawanie elementów, pomiar rezonatorow kwarcowych i wiele innych funkcji. Pod t adresem jest opisane co zmienić i co zyskamy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3200555.html

• #14 01 Gru 2017 10:43
    Freddy
    Poziom 43  

W załączeniu:
    - opis testera według Karl-Heinz Kubbelera (w języku angielskim)
    - pytania i odpowiedzi (w języku angielskim)
    - film jak zaprogramować tester używając TL866
    - WinAVR i AVR 8-bit GNU Toolchain - do kompilacji
    - film jak kompilować firmware

• #15 01 Gru 2017 20:51
    Krater28
    Poziom 17  

Witam
    Chciałem zgłosić uwagi. Otóż w poście #2 oraz #3 powtarzają się te same (identyczne od względem zawartości) pliki czemu?
    Po drugie mam tester oznaczony tutaj jako M328 (czwarta grupa mierników, trzecie zdjęcie od lewej) ale schematy tam przedstawione nie odpowiadają temu testerowi ani w dołączonych plikach M328 nie znalazłem tegoż testera który posiadam.
    Tester ten przystosowany jest do zasilania z USB oraz z akumulatora Li-Ion 3,7V. Tester ma również możliwość ładowanie tego akumulatora z portu USB. Chińczyki dopuścili się tylko pewnego oszustwa bo wlutowali koszyk na baterię AA do którego oczywiście taki akumulator się nie zmieści. Sam tester jak najbardziej obsługuje akumulatorek 3,7V (sprawdzone). Tester wykonany oczywiście na procesorze MEGA328P czego nie uchwyciło zdjęcie.
    Dołączam zdjęcia mojego testera i proszę o wstawienie prawidłowego schematu oraz plików.

• #16 01 Gru 2017 21:07
    LA72
    Poziom 39  

Freddy napisał:

- film jak kompilować firmware

Przydałaby się wiadomość, że opisy w filmie są pisane cyrylicą.

Szkoda, że nie zostało omówione do czego służą poszczególne opcje pliku makefile.
    Wielu początkującym by taka informacja się przydała.

Oczywiście muszę tutaj zaznaczyć, że wkład autora w poskładanie wielu testerów w jeden wątek jest nieocenioną poradą dla wielu osób, które chcą wybrać dla siebie odpowiednią wersję testera.
    Warto by było także dołączyć twórczość Nick'a. z sąsiedniego kraju.
    Szczególnie, że dokonał kilku ciekawych modyfikacji z użyciem "dużych" Atmeg.

Repozytorium Nick'a.

• #17 02 Gru 2017 08:07
    Freddy
    Poziom 43  

Krater28 napisał:
    Otóż w poście #2 oraz #3 powtarzają się te same (identyczne od względem zawartości) pliki czemu?
    No cóż, coś się dzieje z elektrodą, wiem o tym błędzie i gulson również wie.
    Za każdym razem jak wchodzę w edycje postu, aby usunąć duble, to mam coś innego, a w pierwszym poście mam 11 załączników :)
    Miałem tak już parę razy i "uspakajało się " po kilku dniach. Nie piszcie, że zwariowałem, ale tak było. Wiem, że cuda, że niemożliwe, ale tak było.
    Jedynym wyjściem jest abym usunął wszystkie załączniki i zamieścił je jeszcze raz. Podmieniłem pliki kasując je i wstawiając od nowa.

Dziękuje za zwrócona uwagę.

@LA72 powoli, po kolei staram się zamieścić wszystko co znajdę. Jest tego baaaardzo dużo. Każdy opis muszę przeglądnąć i porównać z innymi, bo nie ma sensu zamieszczać dubli.

Krater28 napisał:
    Po drugie mam tester oznaczony tutaj jako M328
    Miałem dostęp do trzech M328 i każdy był inny.
    Takie są po prostu wykonania chińczyków.
    Ty masz wersję wei_M8, ja mam Vanvell ELC, a jest ich jeszcze kilka. :)

• #18 02 Gru 2017 17:54
    buzerek
    Poziom 13  

A ja mam pytanie,
    który z testerów testuje tranzystory IGBT?

• #19 02 Gru 2017 22:19
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam
    Na wstępie podziękowanie dla Autora za zebranie w jednym miejscu informacji o tego typu testerach. Akurat uwaliłem takowy parę dni temu, więc rzekłbym temat dla mnie jakby z nieba. Jednak kwestę ewentualnej naprawy (i jej sensu...) może podejmę w innym topicu, gdyż zgodnie z wcześniejszą sugestią tutaj najlepiej zajmijmy tylko zaprezentowaniem konstrukcji testerów, ich elektroniką (sprawną ;) ), schematami, wsadami, etc.

Uwaga odnośnie T7. Posiadany przeze mnie ma PCB i elektronikę wyglądającą niemal identycznie jak na zdjęciach TC1. Na dowód przedstawiam zdjęcia:
    Testery elementów oparte na ATMEgaTestery elementów oparte na ATMEga
    (na drugim, tym z przednim panelem obudowy widać, że element zabezpieczający DZ2 (SRV05-4) został usunięty - uległ uszkodzeniu, ale jak wspominałem to temat na inny temat).
    Teraz pytanie, czy mój T7 to w rzeczywistości TC1, Chińczyk tylko go wstawił do obudowy oznaczonej T7? Sugerując może, że sprzedaje nowszy model? Kody QR z obu płytek tzn. TC1 przedstawionego przez @Freddy oraz mojego T7 (TC1?) wskazują ten sam adres:
    http://91make.taobao.com (producent tych ustrojstw? zamawiający?)

Kolejna sprawa: na schemacie TC1 prawdopodobnie brakuje połączeń pomiędzy wejściami 1,2,3 podstawki testowej, a nóżkami procesora 37,36,35 (PA0,PA1,PA2). Na moim PCB takie połączenia są, widzę analogiczne na schematach innych testerów. Czy mógłby ktoś sprawdzić, potwierdzić? Załączam wstępnie skorygowany schemat, przepraszam za styl poprawki, robiłem w Paint ;)

Pozdrawiam.

• #20 03 Gru 2017 09:02
    Freddy
    Poziom 43  

Dzięki, schemat poprawiłem.

Odnośnie płytek masz rację, płytki mogą być identyczne, albo prawie identyczne.
    Producenci dają inne softy i nazywają to inaczej.
    Niestety nie posiadam schematów to Twojego modelu. Jedynie można porównywać dokładnie płytki.

• #21 08 Gru 2017 23:02
    Stanley_P
    Poziom 26  

Freddy napisał:
    Odnośnie płytek masz rację, płytki mogą być identyczne, albo prawie identyczne.
    Producenci dają inne softy i nazywają to inaczej.
    Niestety nie posiadam schematów to Twojego modelu. Jedynie można porównywać dokładnie płytki.

Witam
    Wygląda na to, że jednak masz schemat od mojego modelu :) Płytka "Twojego" TC1 (nawiasem dlaczego nazwałeś go "ciekawą wersją"?) wygląda niemal identycznie jak "mojego" T7. Identyczne oznaczenia elementów, identyczne prowadzenia ścieżek, nawet taki sam QR-code ;) Bardzo niewielkie różnice w nadrukach opisów, a wszystko to dokładnie pasuje do "Twojego" schematu TC1 (nawiasem zdejmowałeś sam, czy skądś miałeś?). Czyli można przyjąć, że "Twój" TC1="mój" T7.
    Z kolei Twój T7, sądząc po fotkach też wydaje się niemal identyczny i jest tylko pozbawiony elementów zabezpieczających oznaczonych na schemacie TC1 jako DZ1 (6V8) oraz DZ2 (SRV05-4).
    Konkludując nieco: faktycznie są to konstrukcje sprzętowo niemal (lub nawet zupełnie) identyczne. Nie ma co sugerować się nazwami T-cośtam, trzeba zajrzeć do środka.
    ==============================
    Jeśli mógłbym zasugerować odnośnie artykułu:
    - czytelniej oddzielić sekcje/akapity poświęcone poszczególnym modelom, aby było lepiej widać, które zdjęcia/schematy/pliki dotyczą danego modelu (lub modeli "pokrewnych") . Chociażby jak wyżej zrobiłem znakami "=".
    - przyjąć jakieś oznaczenia/nazewnictwo/opisy lepiej wskazujące na zawartość plików. Przykładowo TC-1.RAR zawiera tylko zdjęcia i schemat (liczyłem na firmware...). Może coś w stylu: TC-1_photo_sch, LCR-T5_fw_photo, itp.
    karolwkk napisał:
    od jakiegoś czasu szukam wsadu do testera LCR- T7 na Atmegę 324P, ma ktoś może coś? Z tego co widzę nie ma tutaj nic do LCR- T7

Jeśli jest to model, do którego pasuje schemat/hardware od TC1 z pierwszego postu - jest nas już dwóch, przyłączam się do prośby.
    I jeszcze jedna uwaga, trochę OT. Zalecam wzmożoną ostrożność przy posługiwaniu się testerami umożliwiającymi pomiar diod Zenera, jak własnie wspomniane tu TC-1, T7. Jak widać na schemacie, zawierają przetwornicę ok. 35V, które to napięcie przy omyłkowym podłączeniu badanego elementu może łatwo doprowadzić do uszkodzenia testera.
    Koledze (też ma T7, identyczny jak mój) zdarzyło się podłączyć do zacisków KA kondensator elektrolityczny (tester słusznie pokazał znak "?" ;) ). Zaraz potem kondensator wylądował w prawidłowych zaciskach, ale przecież został naładowany do prawie 35V... Tester zgasł... Na szczęście skończyło się tylko na uszkodzeniu elementu zabezpieczającego DZ2 (SRV05-4). Po jego usunięciu testerek ożył.
    Z kolei ja omyłkowo podłączyłem kondensator między K i zacisk 1. Niestety prócz DZ2 oberwał również mikrokontroler - po usunięciu DZ2 tester co prawda ożył, lecz pomędzy zaciskami 1 i 3 cały czas wykrywa źródło napięcia 460mV :(
    Myślę, że jeśli ktoś diod Zenera nie bada hurtowo, a zaciski KAA warto jakoś zabezpieczyć, może wcisnąć jakieś koszulki, zakleić taśmą, itp., albo dorobić dodatkowy wyłącznik tego napięcia 35V ;)
    Pozdrawiam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo