Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[asembler]stopień niżej niż początkujący

Xerof0p 26 Sty 2012 12:23 2120 7
 • #1 26 Sty 2012 12:23
  Xerof0p
  Poziom 20  

  W ogóle nie znam tego programu Asembler. Mam pytania:

  1. Czy asemblera uczą w szkołach? Że na studiach to się domyślam, ale mi chodzi o to, czy w szkołach.
  2. Jeśli uczą w szkołach, to w jakich?
  3. Jak zacząć naukę asemblera na xpeku? Co zainstalować i jakie wziąć tutoriale lub kursy?
  Z góry dziękuję

  0 7
 • Arrow Multisolution Day
 • Pomocny post
  #2 26 Sty 2012 12:48
  matmateusz
  Poziom 11  

  Po pierwsze musisz się zorientować czym jest assembler (Jest to język używany zazwyczaj do programowania mikrokontrolerów). Z twoich pytań wynika ze nie masz na ten temat w ogóle pojęcia.

  Pewnie uczą technikach informatycznych lub elektronicznych.

  Jak zacząć naukę? Poczytać trochę o mikrokontrolerach (standardowo zacząć od '51) ściągnąć jakiś program który symuluje taki mikrokontroler. (Ja kiedyś korzystałem z MultiSim - jest to program do symulacji układów elektronicznych, ale można w nim było umieścić mikrokontroler 8051 i zdefiniować dla niego program w pliku tekstowym)

  Ale rozpoczęcie nauki proramowania od assemblera to dosyć wysoko zawieszona poprzeczka, może zacznij od c++, C żeby w ogóle zorientować się o co w tym wszystkim chodzi ;)

  Powodzenia

  0
 • Pomocny post
  #3 26 Sty 2012 13:00
  McMonster
  Poziom 32  

  Jeżeli nie znasz C lub podobnego języka, to nie tykaj się asemblera, nie ma to w sumie sensu. Jeżeli jednak znasz już jakiś język wysokiego poziomu, to poszukałbym w sieci emulatora architektury MIPS o nazwie Mipster i kursów/tutoriali dla niego. Ewentualnie wspomniany MultiSim.

  Na uczelniach wyższych bywa różnie, u mnie na informatyce było to pół semestru i nie można tutaj mówić o prawdziwej nauce tego języka, kurs był poświęcony architekturom komputerów i jako dodatek na laboratorium pisaliśmy programy w Mipsterze, ale z zasady to od studentów oczekiwano opanowanie w stopniu podstawowym programowania w asemblerze. Czy tam poprawniej byłoby powiedzieć "w języku asemblerowym".

  0
 • Arrow Multisolution Day
 • #4 26 Sty 2012 13:02
  arnoldziq
  Moderator Programowanie

  Nie chcę cię zniechęcać, ale ja bym się zastanowił nad tym, co chcesz uzyskać i do czego ma ta nauka assemblera posłużyć.
  Po pierwsze musisz sobie odpowiedzieć: jakiego assemblera chcesz się uczyć?
  Jaki procesor chcesz programować w assemblerze ?
  Jeżeli myślisz o programowaniu procesorów rodziny x86 to proponuję zacząć od czegoś mniej skomplikowanego, jak C, C++, Pascal, Java itd.
  Jeżeli chcesz programować inne rodzaje procesorów (AVR, ARM itd.), to assembler jest jak najbardziej dobrym wyborem. Z tym, że jest praktycznie zupełnie inny dla każdej rodziny procesorów, ze względu na chociażby różnice w ich budowie.

  1. Na pewno trafiają się szaleni nauczyciele informatyki, ale to zależy od osobistych preferencji nauczyciela.
  2. W szkołach o profilu elektronicznym, powinny być nauczane podstawy assemblera dla procesorów rodziny '51 albo AVR. Nie sądzę, żeby w szkołach informatycznych był czas na naukę assemblera rodziny x86.
  3. Narzędzia i materiały zależą od procesora, który chcesz oprogramować. System operacyjny akurat ma tu drugorzędne znaczenie.

  0
 • #5 26 Sty 2012 13:18
  Xerof0p
  Poziom 20  

  Ogólnie mam styczność z c# dos bash html js i php. Ten asembler to traktowałbym jak takie coś jak kostka rubika, czyli coś do niczego.

  Nie mam żadnego planu ani celu, po prostu mam przeczucie, że asembler jest ważny, bo wielu ludzi jakoś się do niego odwołuje gadając o językach z rodziny c np. Sądzę, że jako język stosunkowo pierwotny pozwala lepeij zrozumieć mechanizmy działania komputera.

  Chodzi mi o stworzenie plaformy do nauki. Szczerze mówiąc to już mam coś niecoś ściągnięte.

  Mam nasm , dosbox , notepad2. Teraz szukam debug.exe. Dzięki za odpowiedzi

  0
 • Pomocny post
  #7 26 Sty 2012 18:13
  pirotechnik1212
  Poziom 14  

  U nas w technikum elektronicznym na lekcji układów mikroprocesorowych są podstawy assemblera dla '51 jednak przynajmniej jak dla mnie uczenie się programowania samemu z internetu daje więcej niż te wszystkie lekcje w szkole heh.

  0
 • #8 14 Lut 2012 18:41
  Xerof0p
  Poziom 20  

  Dzięki za pomoc. Zacząłem się uczyć asemblera z kursów dostepnych na intenecie.

  0