Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aiwa DK910MkII nie przyjmuje kaset - rozregulowany mechanizm

26 Sty 2012 21:56 2043 4
  • Poziom 40  
    Witam
    Jestem w posiadaniu sprzętu jak w temacie i trochę w nim (w mechanice) namieszałem
    Sprzęt stał ok 2-3 lat nieużywany lub używany bardzo rzadko.

Pierwszy efekt był taki że po przyjęciu kasety video startowało. Jednak nie zwijało taśmy (prawa rolka) i zatrzymywało się, a po wyjęciu kasety zostawał kawałek taśmy nie zwinięty (co kończyło się zmieńciem taśmy).

Wymieniłem paski (wszystkie widoczne od dolnej pokrywy) ale nie miałem oryginalnych i były mocniej naciągnięte. Nie przyniosło to skutku więc zamieniłem z powrotem na stare.

Zacząłem ręcznie kręcić kółkami pasowymi. (wyczyściłem też rolkę dociskową) Włączyłem video wsunąłem kasetę i ... uciszyłem się bo zaczęło działać.
    Jednak po próbie wyjęcia kasety kaseta wyjechała mniej więcej do połowy - było słychać ślizgający się pasek na kole pasowym - ale nie wiem który.

Kasetę dało się normalnie wyjąć jednak od tej pory nie chce mi przyjmować kasety.
    Przyznam że potem kręciłem wszystkimi kołami pasowymi w różne strony (oczywiście nie na siłę). Niestety video dalej nie pobiera kaset. Ręcznie kręcąc kołami mogę "opuścić" kasetę itd jednak tym razem kaseta nie startuje. (Choć czasem wystartowała) Ale wcale nie dało się jej wyjąć - musiałem ręcznie kręcić kółkami. innymi słowy najprawdopodobniej rozregulowałem mechanizm poboru kasety.

I tu pytanie do fachowców:
    Jak ustawić ten mechanizm by znów działał poprawnie. A może coś jeszcze sprawdzić/wymienić?

Dodam że przy próbach wyjęcia/startu itp. w momencie "obciążenia" silników i braku ruchu mechanizmu wideo samo wyłączało się.
  • Pomocny post
    Serwisant
    Jeśli zdejmiesz pasek od kieszeni kasety mechanizm sam się zsynchronizuje.Potem założysz ten pasek i ręcznie ustawisz kieszeń u góry.Możliwe,że padł ci opór 3,3Ohma przy BA (chyba) 6219.Są dwa.Pomierz napięcia.
  • Poziom 40  
    Zrobiłem tak (prawie tak jak napisałeś)
    1. Ustawiłem cały mechanizm na wyjście kasety - tak jak do wyjęcia (kręcąc kółkami ręcznie).
    2. Następnie zdjąłem pasek i włączyłem wideo
    "Coś" się poustawiało - przynajmniej "poporuszało".
    3. Założyłem pasek.
    Wkładam kasetę i nic - Dalej nie chce pobrać.

Po paru próbach jej popychania wideo się wyłącza.

Ponieważ nie mam schematu poszedłem za tropem układu BA6209 (IC210).
    Znalazłem też rzeczony rezystor (R282). Bez wylutowywania ma ok 3,3om - 3,2om (o ile mogłem to dokładnie zmierzyć moim multimetrem)

Ale zauważyłem że obok przy drugim układzie z dużym radiatorem BA6219B (IC206) jest podobny rezystor (R266) który jest dosłownie w połowie usmażony (sprawdziłem nie - przewodzi)
    I teraz pytanie (jeżeli ktoś ma schemat by mógł podejrzeć) jakiej wartości jest ten opór. To ten o którym pisałeś? (paski kolorowe są na nim spalone) wydaje mi się że to też 3,3om ale jak by mi ktoś to potwierdził było by miło. (i czy to "zwykły" 1 watowy (a może więcej) rezystor)

A drugie co mogło być przyczyną spalenia tego oporu. Może coś ma na to wpływ.
    Czy może coś jeszcze sprawdzić/pomierzyć?

Elektroniką "bawię" się już rzadko - zatrzymałem się na tranzystorach i układach tupu UL1111 (czyli też właściwie tranzystorach) i pierwszych układach z czterema logicznymi bramkami. Niemniej jakieś zacięcie pozostało.

Piszesz żeby pomierzyć napięcia ale jakie, gdzie i na czym?.
    Zaznaczam też że nie mam schematu (co bardzo by mi pomogło) więc jeżeli już to proszę o podanie na jakiej części (nr elementu lub nóżki układu lub gniazda) mam coś zmierzyć i jakie powinienem mieć napięcia/opory.
  • Pomocny post
    Serwisant
    To jest 3,3 Ohma na 1W.Pomiar napięcia na nim wykazuje jego przerwę-z jednej strony ok.14V za nim jakieś resztkowe (powinno być prawie tak samo).Uszkadzały się z przegrzania,lub zablokowania mechanizmu.Wymień go,a wszystko powinno być OK.
  • Poziom 40  
    Ok.
    W chwili obecnej nie mam takiego rezystora a w Lublinie w sobotę i po drugiej nic już nie kupię.
    W następnym tygodniu postaram się wymienić.

Mam nadzieję że to wystarczy.

edit w poniedziałek:

--------------------------
    Podmieniłem 3,3 ohm jednak z większą wartością mocy. Bodajże 2W lub 3W (wysłałem kolegę miał kupić min 1W ale jaki kupił nie wie :) - po gabarytach widzę że jest o wiele większy).
    Mam nadzieję że teraz gdy będzie blokowało silnik wcześniej nie padnie układ niż opór o większej mocy.

Na chwilę obecną wszystko działa.
    Co prawda przed "przepaleniem" znalazłem błąd związany z brakiem zwijania taśmy przy "Play" co powodowało wyłączanie video. Efekt był taki: jakby silnik nie miał siły (pomimo wymiany paska) nakręcać taśmy. Trzeba było przeczyścić rolkę dociskową która nie ściągała taśmy. I zapewne to przepaliło opór.

Dzięki za trafne rady