logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak sterować pompą chłodziarki wody z czujnikami i termostatem BT-KAP220/A?

agent.orange 06 Lut 2012 17:52 1479 5
REKLAMA
  • #1 10504820
    agent.orange
    Poziom 15  
    Posty: 187
    Pomógł: 2
    Ocena: 15
    Szukam prostego sposobu na sterowanie chłodziarką wody, układ wygląda tak:
    zbiornik wody (woda krążąca w obiegu zamkniętym przez pompę), urządzenie które jest chłodzone i wymiennik wymiennik ciepła. Do wymiennika leci woda z naszego zbiornika i zimna (brudna) woda technologiczna z zewnątrz. Jest już termostat, który reguluje przepływ wody - to już działa.

    Szukam rozwiązania do włączania/wyłączania silnika pompy w przypadku: spadł poziom wody, temperatura jest za wysoka, naciśnięto guzik startu, naciśnięto stop.
    Po przywróceniu zasilania pompa nie powinna się samoistnie włączać.
    Czujnik spadku wody otwiera (albo zamyka obwód) a jako czujnik zasilania jest termostat (BT-KAP220/A ze sklepu www.tme.pl chyba Arthermo ST-512A ). Silnik pompy ma 650 W.
    Dobrze, aby można było wymusić pracę z niskim poziomem wody i aby wyłączenie z powodu niskiego poziomu wody powodowało włączenie brzęczyka.
    Myślałem tutaj o jakiś stycznikach i przekaźnikach wymagających ręcznego wyłączenia, raczej nie chciałbym stosować skomplikowanych sterowników.
  • REKLAMA
  • #2 10512236
    Marek_Pe
    Poziom 23  
    Posty: 508
    Pomógł: 46
    Ocena: 111
    Tutaj rozwiązań może być naprawdę niewiele.

    Układ na przekaźnikach, opcja tańsza ale mało elastyczna, każda zmiana wymaga przełączania kabelków.

    Układ z prostym PLC, niestety troszkę za PLC trzeba zapłacić ale później można zmieniać czy nawet rozbudować układ bez dodatkowych nakładów.

    Proponuję narysować wszystko co ma być ujęte i przemyśleć sprawe.

    Jeżeli chodzi o PLC program byłby prosty, góra kilkanascie szczebelków w LD.

    Przy przekaźnikach byłoby trochę zabawy z kablowaniem.

    Proponowane rozwiązanie na przekaźnikach ma jeszcze jedną wadę: Przy tym stopniu skomplikowania nawet niewielkie zmiany powodują duże zamieszanie i nawet autor zaczyna się gubić w połączeniach.

    Pozdrowienia
  • REKLAMA
  • #3 10513398
    agent.orange
    Poziom 15  
    Posty: 187
    Pomógł: 2
    Ocena: 15
    Marek_Pe napisał:
    Tutaj rozwiązań może być naprawdę niewiele.

    Układ na przekaźnikach, opcja tańsza ale mało elastyczna, każda zmiana wymaga przełączania kabelków.

    Układ z prostym PLC, niestety troszkę za PLC trzeba zapłacić ale później można zmieniać czy nawet rozbudować układ bez dodatkowych nakładów.


    Problem w tym, że nie to nie mój projekt a dostałem polecenie skończenia go. :)
    Więc chcę jak najmniej czasu poświęcić.

    Na razie rozwiązałem to tak: będzie przekaźnik bistabilny dwucewkowy. Jedna cewka podłączona pod przycisk start a druga cewka (zatrzymywanie pompy) do termometru dającego alarm i czujnika poziomu wody. Z tym nie mam problemu.

    Nie wiem natomiast, jak rozwiązać aby pompa nie startowała przy włączeniu zasilania - niezależnie w jakim stanie urządzenie zostało wyłączone.
    Muszę wygenerować przy włączeniu zasilania (tylko raz) 'impuls' przez ok. 0.5 - 1 s. aby przerzucić przekaźnik bistabilny w stan wyłączenia.
    Nie chcę żadnych NE555, 74123, mikrokontrolerów -- tylko klasycznie przekaźnik i elementy bierne. Ktoś ma pomysł jak to zrobić?
  • REKLAMA
  • #4 10513736
    Marek_Pe
    Poziom 23  
    Posty: 508
    Pomógł: 46
    Ocena: 111
    Najprościej zasilić cewkę napięciem stałym przez układ opóźniający RC.
    W tym przypadku najpierw prostownik, potem RC. Napięcie pracy przekaźnika dopasowane do napięcia szczytowego za prostownikiem.

    Drugie łatwiejsze i droższe rozwiązanie to standardowy przekaźnik czasowy, dający impuls po załączeniu zasilania.



    Nadal optuję za rozważeniem użycia PLC.
    Po co wyważać otwarte drzwi?

    Pozdrowienia
  • REKLAMA
  • #5 10513770
    agent.orange
    Poziom 15  
    Posty: 187
    Pomógł: 2
    Ocena: 15
    Marek_Pe napisał:
    Najprościej zasilić cewkę napięciem stałym przez układ opóźniający RC.
    W tym przypadku najpierw prostownik, potem RC. Napięcie pracy przekaźnika dopasowane do napięcia szczytowego za prostownikiem.

    Drugie łatwiejsze i droższe rozwiązanie to standardowy przekaźnik czasowy, dający impuls po załączeniu zasilania.



    Nadal optuję za rozważeniem użycia PLC.
    Po co wyważać otwarte drzwi?

    Pozdrowienia


    Też myślałem o przekaźnikach czasowych - ale nie mogę znaleźć małych, tylko duże montowane na szynę. W tme.pl maja małe przekaźniki czasowe OMRON ale nie ma ich na stanie. Zobaczę, może automat schodowy będzie ok, ale nie wiem czy będzie działał z wciśniętym cały czas klawiszem.

    Nie za bardzo rozumiem jak sposób z układem RC na wygenerować pojednyczy impuls po włączeniu - bo jak rozumiem RC spowoduje załączenie przekaźnika z opóźnieniem po włączeniu zasilania.

    Oczywiście - można dać PLC - ale tutaj chodzi o czas i prostotę. Polutowanie przekaźników to 15 minut. Ale PLC znacznie dłużej -- do tego nauka języka programowania itp. Nie to, że nie lubię nowych rozwiązań, tylko nie mam na nie czasu. Równie dobrze można dać tam FPGA z kodem w VHDLu tylko pytanie kto ma poświęcić na to czas :)
    Przekaźniki już zamówiłem w tme.pl, raptem mniej niż 100-200zł. Czy PLC będzie w tej samej cenie?
  • Pomocny post
    #6 10514101
    Marek_Pe
    Poziom 23  
    Posty: 508
    Pomógł: 46
    Ocena: 111
    agent.orange napisał:
    Nie za bardzo rozumiem jak sposób z układem RC na wygenerować pojednyczy impuls po włączeniu - bo jak rozumiem RC spowoduje załączenie przekaźnika z opóźnieniem po włączeniu zasilania.


    Opornik dalej równilegle kondensator następnie w szereg drugi kondensator i dalej cewka zbocznikowana opornikiem. Manipilując rezystancjami i pojemnościami uzyskujemy opóźniony impuls na przekaźniku.


    No niestety PLC trochę drożej.

    Pozdrowienia
REKLAMA