Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlenie drzwi diodami LED

Joachim93 09 Lut 2012 00:49 1922 4
  • #1 09 Lut 2012 00:49
    Joachim93
    Poziom 11  

Witajcie, (mam nadzieje ze do dobrego dzialu trafilem) jade wlasnie juz do domu i wpadlem na taki pewnie dosc dziwny pomysl. Otoz mieszkam w internacie i glownie na korytarzu jest zawsze ciemno i zawsze mam problem z trafieniem kluczykiem do zamka i musze przyswiecac komorką. Moj projekt polegalby na tym, iz chcialbym zamontowac w gornej framudze drzwi tasiemke diod, ale chcialbym zeby one (i tu sie pojawiaja schody) zaswiecaly sie i tu prosba do Was i do waszych pomyslow, ze np. Jak podchodze do drzwi dotykam METALOWYCH framug one sie zaswiecaja na okreslony czas. Od razu chcialem nadmienic, ze przelacznik odpada to musi bys w pelni zautomatyzowane cos jak lampka przy suficie w samochodzie ze po pewnym czasie zanika. Interesujace bylyby jakies czujniki ktore by te diody wlaczaly na np. 15s, czujniki ciepla po framudze czy jakas plytka na dotyk. Chcialbym to zrobic jak to mozliwe tanim kosztem:) bardzo bym prosil o jakas pomoc przy zrobieniu schematu/projektu.

Pozdrawiam Joachim

• Pomocny post
    #2 09 Lut 2012 08:54
    T502
    Poziom 15  

Możesz wykorzystać gotowy czujnik ruchu i ewentualnie przerobić go według swoich potrzeb. Nie są to drogie rzeczy. Możesz również zbudować zestaw nadajnik-odbiornik podczerwieni. Zasada działania polegałaby na tym, że emitowana podczerwień odbita od np. otwartej dłoni, zamykałaby obwód i dalej to już według uznania.

• #3 13 Lut 2012 19:06
    Joachim93
    Poziom 11  

Witajcie ponownie. Kolega T502 podpowiedział mi że można zbudować układ który skojarzyłem, że takowe montowane są w pisuarach. Otóż teraz moim celem jest listwa diód przy górnej framudze i czujnika oraz odbiornika obok siebie które właśnie są stosowane w pisuarach. Po zamknięciu obwodu chciałbym, aby listwa diód została zaświecona, a przy otwartym obwodzie gasły.
    Nie jestem w tej kwestii elektronikiem, ponieważ wchodzę w ten "świat elektroniki" dopiero i tutaj też proszę o pomoc.

Zdjęcie nadajnika i odbiornika:
    Podświetlenie drzwi diodami LED

• #4 22 Lut 2012 16:27
    Joachim93
    Poziom 11  

a i tak pewnie łamię zasadę pisania posta pod postem, ale naprawdę nikt nie chce mi pomóc?

• #5 26 Lut 2012 14:48
    wieswas
    Poziom 32  

W kioskach bywają zapalniczki z diodą LED, trzema bateryjkami zegarkowymi i przyciskiem włączającym w cenie około 3PLN.
    Objętość całej tej elektroniki zajmuje 1/3 zapalniczki.
    Może udałoby się taki układ zmieścić wewnątrz zamka ?
    Obwód zwierałoby naciśnięcie klamki, a światło widać by było przez dziurkę od klucza. Żywotność takich latarek jest bardzo duża. Sam mam taką zapalniczkę sprzed kilku lat, gdzie zapalniczka już dawno przestała działać a dioda nadal świeci. Oczywiście wszystko zależy od rozmiaru i konstrukcji zamka.
    Jest to tylko jeden z pomysłów. Zaletą jest to, że układu nikt ci nie zerwie i nie ukradnie. Nie musisz przeciągać i ukrywać przewodów do zasilania.
    Dla osób postronnych jest to niezauważalne.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME