Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie diodowe właczane automatycznie(fotokomórka itp)

28 Wrz 2007 15:56 4134 6
  • Poziom 11  
    Witam
    Chciałem zrobić oświetlenie które włączało by sie w szafie automatycznie po otworzeniu drzwi, a po zamknięciu ich wyłączało by oświetlenie.
    Problem w tym jak to wykonać.
    Nie chce żadnych elementów mechanicznych które by były ze sobą połączone bo zawsze można coś urwać itp.
    Myślałem szczerze nad fotokomórka która by jakoś reagowała i włączała oświetlenie po otworzeniu drzwi, ale nie wiem czy jest to jakoś możliwe do wykonania, a jak tak to w jakiś sposób całość połączyć.
    Ewentualnie wykorzystać coś na podczerwień, lub jakieś elektromagnesy które by włączały i wyłączały dopływ prądu.
    Wszystko to chciałem wykonać z kilku/kilkunastu diodek i baterii.
    I czy ew są jakieś gotowe takie elemety/włączniki, i w jakich cenach.
    może taki projekt już ktoś wykonywał to chętnie by sie podzielił wiedza i doświadczeniem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Myślę że jednak najprościej będzie dać jakiś mikroprzełącznik umieszczony
    tak, żeby po otwarciu drzwi włączył diody. Dodatkowa elektronika to w tym
    przypadku niepotrzebna komplikacja. Mikroprzełącznik nie jest duży i nie
    powinien przeszkadzać.
  • Poziom 35  
    Najprostsze rozwiązanie i prowizorki są najtrwalsze i niezawodne. Wyłącznik krańcowy jak w lodówce i zawsze możesz powiedzieć żonie że znów nie zgasiła światła w szafie.
  • Poziom 11  
    A może kontaktron +magnes
  • Poziom 11  
    szod napisał:
    Myślę że jednak najprościej będzie dać jakiś mikroprzełącznik umieszczony tak, żeby po otwarciu drzwi włączył diody.(...)

o jak małym przełączniku myślisz?
    Tylko to by miało wadę, drzwi od szafy musiały by być cały czas zamknięte by nie świeciły sie diody

Welektro napisał:
    A może kontaktron +magnes

które z tych proponujesz?
    http://www.allegro.pl/search.php?string=kontaktron&sourceid=Mozilla-search
  • Poziom 32  
    Netneo napisał:
    szod napisał:
    Myślę że jednak najprościej będzie dać jakiś mikroprzełącznik umieszczony tak, żeby po otwarciu drzwi włączył diody.(...)

o jak małym przełączniku myślisz?
    Tylko to by miało wadę, drzwi od szafy musiały by być cały czas zamknięte by nie świeciły sie diody

No chyba o to chodzi żeby po zamknięciu drzwi zgasło światło :) Jeśli nie
    chcesz żeby światło gasło po szczelnym zamknięciu szafy tylko nieco wcześniej
    to da się to zrobić przez odpowiednie umieszczenie mikroprzełącznika. Co do
    takich mikroprzełączników to mogą być np. takie z rolką:
    http://www.tme.pl/mikroprzelacznik-nc-no-6a-dzwignia-34-4mm-z-rolka/arts/pl/a25/wlk-12.html
    Wystarczy taki przełącznik umieścić np. na górnej ściance w szafie gdzie nikomu nie
    będzie przeszkadzał. Tylko trzeba go odpowiednio ustawić żeby włączał światło
    w odpowiednim momencie.
  • Poziom 35  
    Netneo napisał:

A jakie są te drzwi. Jeśli uchylne to chyba naturalne, że powinny być zamknięte, jeśli przesuwne to faktycznie nie muszą być zasunięte do końca. Wówczas najlepiej kontaktron a na drzwiach przesuwnych magnes na tyle długi (lub dwa , trzy obok siebie) by na pewnym odcinku od całkowitego zamknięcia do lekkiego uchylenia działał kontaktron i wyłączał diody. W tym wypadku kontaktron rozwierny.