Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głowica UKF na UL1042 - jak zbudować?

12 Lut 2012 13:50 3194 4
  • Poziom 37  
    Witam
    Wpadły mi w ręce owe scalaki i chciałem na nich zrobić jakąś dobrą głowicę fm do tunera (projektuje cały amplituner)

W związku z tym mam kilka pytań.
    Czy taka głowica ma sens ?
    Czy lepiej zbudować osobny generator i sprzęgać za pomocą cewki z UL1042 czy zrobić generator bezpośrednio na tym układzie.
    Czy wejście zrobić na bipolarnym jfecie czy mosfecie

Pytam ponieważ chcę zrobić coś lepszego niż standardowa gloria ale też nie chcę przekroczyć ceny jaka zapłacił bym za glorię
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam. Wejście na mosfecie. UL 1042 tylko jako mieszacz. Oddzielny generator sprzęgnięty indukcyjnie z mieszaczem.
  • Poziom 37  
    Ok tak też myślałem. Heterodynę też chcę zrobić na BF199 (ponoć nisko szumny) choć znajomi podpowiadają mi BF966
  • Poziom 21  
    Ja na wejściu stosowałem BF 982 w radiotelefonach na pasmo 145Mhz.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Częstotliwość graniczna 100/110MHz (w.cz/het) na 2m jeszcze pójdzie. Ale nie to jest głównym problemem. Robiłem na tym układzie głowicę na 2m do przeróbki Radmora R2432 i z niej zrezygnowałem po pomiarach czułości odbiornika. Szumy UL1042 7dB a BF966 1dB nachylenie przemiany w obu przypadkach w granicach 15-16dB. Na sprawdzianie HP (typu już nie pamiętam) na UL1042 max czułość ~0,25µV przy SINAD 10dB po idealnym zestrojeniu całego odbiornika. Zrobiłem nową głowicę na MOSFET-ach BF964 wzmacniacz, mieszacz. Ponowne pomiary i czułość ~0,18µV przy SINAD 10dB. Schemat wersja z warikapami i foto znajdziesz w temacie Generator VCO do FM3001. Ja robiłem bez strojenia z filtrami pasmowymi (foto), w razie potrzeby wrzucę schemat. Jeśli miał byś jakieś pytania to wal śmiało.