Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Błąd elektryki. Nie działa MID, nawiew, zegary, panel klimatyzacji, zapalcznika

barthy 19 Feb 2012 15:47 9106 0
    barthy
    Level 8  
    Witam,
    posiadam Opla Omegę B, 1998r sedan z silnikiem Diesel 2.0 16 V 101 KM.

Gdy ostatnio jechałem do niemiec, podłączyłem ładowarkę samochodową do gniazda zapalczniki z tyłu. Podłączałem ją po omacku i wtedy strzelił jakiś bezpiecznik. Możliwe, że zwarłem ze sobą + i masę w tym gniazdku - stąd bezpiecznik. Wraz z bezpiecznikiem, utratą prądu w gniazdku zapalniczki padł panel klimatyzacji.

Wymieniłem bezpiecznik nr 24, który jest od "Ogrzewania płynu chłodniczego" - w aucie mam ebera, który jest martwy. Wcześniej tego bezpiecznika nie było wcale - wsadziłem go z myślą o uruchomieniu ebera. Dlaczego teraz strzelił - nie wiem. Wymieniłem bezpiecznik, wymieniłem jeszcze jakiś nr 1 - 30 A i wróciła klimatyzacja i prąd w gniazdku.

Gdy sprawdzałem jeszcze bezpiecznik nr 10 lub 11 (teraz nie pamiętam) przy wyciąganiu i wkładaniu go załączał się nawiew. Jak bezpiecznika nie było, albo był wciśnięty normalnie - nawiew się wyłączał.

Udało się uruchomić klimę, etc i... zaświeciła się kontrolka od ładowania. Później przy włączonych xenonach i np lewym kierunku - ten świecił... i nie gasł, nawet po wyłączeniu go. Tak samo jak awaryjne (prawy migał normalnie)...

Nie działa obrotomierz, prędkościomierz i (chyba - nie pamiętam) wskaźnik paliwa.

Na desce rodzielczej podświetlone jest tylko 3/4 deski (od 90 km w prawo jest ciemno). Komputer MID nie działa. Wymieniłem alternator na nowy. Kontrolka od ładowania pali się dalej. Gdy zamykam drzwi (gaśnie lampka oświetlenia wnętrz) nawiew włącza się - wyłącza i tak w kółko. Do tego migają z nim kontrolki od paliwa i temp płynu chłodn. Gdy drzwi otworze - jest ok. Mimo, że nie zawsze się tak dzieje... Kolejnym bublem jest to, że gdy zgasze auto, wyciągne kluczyk i zamknę centralny, nawiew dalej włącza się... chodzi... wyłącza... i później znowu... Odpinam kleme masową od aku, bo się boje o pożar...

Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Co to może być? PÓŁ AUTA NIE DZIAŁA :(
    POMOCY !!!

Załączam obrazek rozmieszczenia bezpieczników w mojej OMIE.
    Błąd elektryki. Nie działa MID, nawiew, zegary, panel klimatyzacji, zapalcznika