Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Omega B 3.0, po umyciu silnika umarła klima i wentylatory

patryk.zabrze 12 Kwi 2008 12:15 8311 5
  • #1 12 Kwi 2008 12:15
    patryk.zabrze
    Poziom 11  

Omega B '98 3.0 V6 klimatronik
    Witam. Postanowiłem umyć silnik bo dość mocno był zakurzony. Myślałem, że to bezpieczne, bo już nie raz tak robiłem w różnych autach. W tym też. Jednak tym razem okazało się inaczej. Myłem myjką ciśnieniową, starając się omijać elektryczne elementy. Silnik i klima były włączone. Po myciu stwierdziłem, że klima nie działa(sprężarka się nie włącza), mimo, że na panelu klimatronika wszystko wygląda ok(panel przełącza się z trybu ECO w AUTO, steruje nawiewami). Nie włącza się również żaden z wentylatorów (dwa na chłodnicy klimy, jeden na chłodnicy silnika) oraz elektryczna pompka wspomagająca, nawet jeśli silnik osiąga wysoką temperature.
    Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki o których wiem. Zamieniałem miejscami przekźniki-wydają się być ok.
    Sprawdziłem wtyczki-wszystkie suche i wyglądają w porządku.
    Odpiąłem wtyczki włączników termicznych(są dwa-na górze chłodnicy i na dole). Po zmostkowaniu pinów w nich, wiatraki włączają się jak gdyby nic, zarówna na I jak i II bieg. Oznaczało by to uszkodzenie czujników termicznych-czy jest jednak możliwe, żeby obydwa uszkodziły się wraz? Przy zmostkowanych pinach, na pracujących wentylatorach, sprężarka dalej się nie uruchamia.
    Zmostkowałem jeden czujnik klimy(ten dwu pinowy na rurce)-zero reakcji. Nie mostkowałem presostatu, bo nie wiedziałem który pin za co odpowiada.
    Otwarłem przekaźnik włączający sprężarkę i po ręcznym złączeniu styków sprężarka zaskakuje, razem z wentylatorami klimy. Po puszczeniu wyłącza się.

Jeśli ktoś ma jakieś sugestie, co jeszcze moge sprawdzić, albo poratować schematem to będe bardzo wdzięczny. Ręce mi już opadają i nie wiem co dalej. Piszcie-wszystkie wskazówki są cenne dla mnie. Dzięki i pozdrawiam.

0 5
  • #2 14 Kwi 2008 10:14
    technolo
    Poziom 14  

więc sam sobie odpowiedziałeś
    albo walnięty przekaźnik albo leć po kablach co idą na cewkę przekaźnika i szukaj problemu.
    Prawdopodobnie gdzieś niema masy (możesz mu podać masę na cewkę przekaźnika i zobaczysz czy będzie działać - może tylko wsuwka z przekaźnika zaśniedziała

Ps. oj ziomal ziomal - silników sie nie myje no chyba że ręcznie (powodzenia)
    woda, piasek i części elektryczne czy mechaniczne to nie jest za dobre połączenie (szczególnie pod ciśnieniem)

0
  • #3 16 Kwi 2008 20:07
    patryk.zabrze
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedź. Wiem, wiem, że nie powinno się, ale wiesz jak to czasem bywa-jak sam się nie przekonam...A tymbardziej, że wiele razy tak robiłem w różnych autach i było ok. Aż w końcu się nadziałem :( A ja chciałem go tylko z kurzu opłukać. Ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, się już nie wróci.
    Póki co wymieniłem górny włącznik wentylatorów-i wiatraki się włączają. Czyli dwa dwustopniowe włączniki poszły w jednym czasie.
    Jak znajdę trochę czasu to szukam dalej.
    Dzięki za zainteresowanie i pozdrawiam.

0
  • #4 28 Kwi 2008 14:43
    kalarepa
    Poziom 1  

witam - mam podobny problem z klimą - nie chce się włączać, mam pytanie który przekaźnik jest od sprężarki i gdzie są czujniki w klimatyzacji.

0
  • #5 07 Maj 2008 21:40
    patryk.zabrze
    Poziom 11  

Witam Cię. Nie miałem jak Ci wcześniej odpisać, mam nadzieję jednak, że to Ci się jeszcze przyda.
    Poniżej załączam fotkę mojej skrzynki Oma 98 3.0 anglik

Co do czujników klimy, to jeśli spojrzysz na rurki idące od sprężarki, to gdzieś między wentylatorem chłodnicy wody, a blokiem silnika (bardziej od strony akumulatora, czyli w prawej części komory patrząc od zderzaka) zobaczysz na jednej z rurek mniejszy czujnik z wtyczką dwupinową skierowaną do góry i zaraz obok niego większy czujnik wkręcony od dołu-z czteropinową wtyczka skierowaną ku dołowi. W tej wtyczce u mnie jak spiąłem dwa lewe piny, to startował wentylator na pełny gaz, jak spiąłem dwa prawe piny, sprężarka się włączała. Najlepszy dostęp do niego uzyskasz podnosząc nieco przód auta i odkręcając osłonę silnika. Z góry marne szanse. Natomiast do tego pierwszego można sięgnąć ręką od góry, aczkolwiek łatwo nie ma.

Mam nadzieje, że pomogłem choć troszkę.
    Pozdrawiam

0
  • #6 21 Lis 2009 21:39
    Aroag
    Poziom 12  

Witam.
    Odświeżam nieco stary temat, ale może komuś sie info przyda.
    Ten dwupinowy czujnik to chwc - bez niego klima działa! (być może jest od niskiego ciśnienia, czyli układ pusty lub nie nadający sie do załączenia) czteropinowy to presostat dwa styki: jedne NO - włączają wentylatory, drugie NC od sprężarki. Jeżeli ciśnienie w układzie za bardzo wzrośnie, co jest przyczyną np. słabego chłodzenia, NO włączają wentylatory na prędkość MAX, i w tym samym czasie następuje wyłączenie sprężarki. Poza tym od klimy jest jeszcze jeden ważny czujnik, a raczej przełącznik termiczny i znajduje się na chłodnicy układu chłodzenia silnika - działa na zasadzie jak presostat tylko reaguje na przegrzanie silnika, znajduje się w dolnej części chłodnicy po tej samej stronie co włącznik termiczny wentylatorów.
    Mam nadzieję, że te info się komuś przyda.
    Pozdrawiam.

1