Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik - Piec do Pizzy Sveba Dahlen

iwoowi 28 Lut 2012 19:58 3422 11
  • #1 28 Lut 2012 19:58
    iwoowi
    Poziom 7  

Witam serdecznie,
    Bardzo proszę o pomoc.
    W piecu do wypieku pizzy (Trendy Pizza) marki SVEBA DAHLEN uszkodzony został częściowo panel sterowniczy.
    Uszkodzenie powstało prawdopodobnie na skutek nieprawidłowego podłączenia.
    Do końca nie jestem pewien bo po podłączeniu urządzenie działało a po chwili ze środka zaczął wydobywać się dym. Inne podłączenie przewodów (to jest piec trzy fazowy) nic nie dało , niby działa a po chwili dym. Jeszcze inne podłączenie przewodów i tak samo działa ale już nie dymi. Jak się później okazało nie miało co dymić bo spaliły się zupełnie dwa elementy przy przekaźnikach.
    Dodatkowo okazało się, że nie można ustawić zadanej temperatury pracy jednej komory. Druga komara działa prawidłowo. W tej która nie działa prawidłowo efekt jest taki, że grzałki nagrzewają się stale pomimo ustawieniu na sterowniku zadanej temperatury. Uzyskałem w tej sprawie pomoc i wiem, że należy wymienić triak BTB 16, 600 BW (na zdjęciu widać przypalony styk). Na zdjęciu widać że do wymiany może być także optotriak MOC3022 (przypalone styki), problem jednak poważniejszy jest z elementami, które były przy przekaźnikach. Spaliły się zupełnie (wypadły z nich metalowe krążki po obsypaniu węgla) i nie wiem co to za elementy. Oznaczone są jako U2 i U3. Domyślam się, że są to filtry ale jakie to części, gdzie to sprawdzić, skąd wziąć schemat. Proszę o pomoc.
    Dane urządzenia:
    Piec Trendy Pizza, producent Sveba Dahlen
    Panel sterowniczy STORK TRONIK, TR101 P-Panel
    900215.022.080617.00148
    707440.01.01
    Sterownik - Piec do Pizzy Sveba Dahlen

1 11
  • #3 28 Lut 2012 20:57
    iwoowi
    Poziom 7  

Witam,
    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
    To by się zgadzało.
    Oznaczenie czyli U pasuje. Wygląd także by się zgadzał, bo to co z tych elementów zostało idealnie pasuje do tego, by był to właśnie warystor.
    Jak się można dowiedzieć jaki to warystor ?
    Posiadam te metalowe krążki czy to w czymś może pomóc.
    Schematu nigdzie nie mogę znaleźć.

0
  • #4 28 Lut 2012 21:00
    w.sylwester
    Poziom 13  

Bez warystora układ też będzie działał. Warystory stosuje się jako zabezpiecznia od przepięć. Po przrekroczeniu tego napięcia, a taka sytuacja może mieć miejsce w czasie przepięć, nastepuje zwarcie i uszkodzenie warystora ale pozostałe elementy elektroniczne powinny "ocaleć". Więcej informacji:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Warystor

0
  • #5 28 Lut 2012 21:24
    iwoowi
    Poziom 7  

Piec działa ale sterować można tylko jedną komorą.
    W drugiej komorze nie można wyregulować temperatury.
    Grzałki grzeją w niej cały czas. Stało się to właśnie po tym jak wyparowały te warystory.
    Jeżeli wystąpiło przepięcie i z tego powodu warystory się uszkodziły to dlaczego bezpieczniki urządzenia (posiada wbudowane) nie wyłączyły się automatycznie.
    Chyba właśnie tak to powinno zadziałać. Po co inaczej byłyby montowane te warystory. Tak naprawdę to nie rozumiem jakie jest zadanie tego warystora w tym piecu. Wiem do czego one są (choćby w przedłużaczach). Jeżeli szybciej padną to wysokie napięcie nie spowoduje uszkodzenia urządzeń podłączonych do zasilacza. Jednak w tym przypadku warystory wyparowały, urządzenie działa a bezpiecznik nie zadziałał. Jakie jest zadanie warystora w tej sytuacji?
    Czy koniecznie należy je zamontować aby uchronić Piec przed awarią?

0
  • #6 28 Lut 2012 21:41
    w.sylwester
    Poziom 13  

Grzałki grzeją cały czas, bo triak pewnie ma zwarcie. Jeżeli chodzi o bezpieczniki, to należy sprawdzić czy są na właściwy prąd. Warystory to elementy, których działanie jest podobne do odgromników gazowych i diod ochronnych. Warystory wykonuje się ze spieków tlenków metali i elementy te charakteryzują się dużą rezystancją początkową wynoszącą kilkaset kiloomów. Gdy napięcie na zaciskach warystora przekroczy pewien charakterystyczny próg, rezystancja gwałtownie maleje, co pozwala wykorzystać te elementy do ochrony przed przepięciami. Mało znaną wadą warystorów jest ich stopniowa degradacja pod wpływem kolejnych przepięć. Tłumienie energii impulsów wysokonapięciowych odbywa się na skutek przebić w warstwie tlenków, które wypalają warstwę aktywną materiału i z czasem ograniczają skuteczność pracy warystora. Jest to niewątpliwie kłopotliwa cecha wymagająca okresowego serwisowania lub wymiany urządzeń ochronnych zawierających te elementy.

0
  • #7 28 Lut 2012 23:07
    iwoowi
    Poziom 7  

Z udzielonych mi wskazówek domyślam się, że w przypadku kolejnego przepięcia w sytuacji gdy nie będzie warystorów cała płyta sterownicza pójdzie z dymem a więc koniecznie trzeba te warystory zamontować. Płyta jest zasilana napięciem 12V cały Piec jest zasilany napięciem trzyfazowym jak dobrać odpowiednie warystory?

0
  • #8 28 Lut 2012 23:08
    movzx
    Poziom 39  

iwoowi napisał:
    domyślam się, że w przypadku kolejnego przepięcia w sytuacji gdy nie będzie warystorów cała płyta sterownicza pójdzie z dymem
    Dobrze kombinujesz.
    iwoowi napisał:
    jak dobrać odpowiednie warystory
    Po pierwsze to porób jakieś sensowne zdjęcia tej elektroniki, bo to co jest to chyba jakiś żart :)

0
  • #9 28 Lut 2012 23:24
    iwoowi
    Poziom 7  

Faktycznie zdjęcie nie jest najwyższych lotów, robione było telefonem z uwagi na dość trudny dostęp. Urządzenie cały czas pracuje (jedna komora jest sprawna). Nie mogę rozkręcić Pieca na czynniki pierwsze bo ta jedna komora stale jest potrzebna.
    Oznaczenie triaka i optotriaka podałem, na płycie nie ma żadnych informacji co do tego jaki warystor miałby tam być (pewnie było oznaczenie na warystorach ale w związku z tym, że nic z ich obudowy nie zostało nie wiem jakie były). Jedyne czego nie spisałem to oznaczenie przekaźników. Czy ich oznaczenia byłyby pomocne w doborze warystorów ?

0
  • #10 28 Lut 2012 23:39
    movzx
    Poziom 39  

Jeśli grzałki są na 400V to warystory mogą być potrzebne na odpowiednio wyższe napięcie. Jeśli natomiast jest to obwód sterujący jakimś obciążeniem na 230V to zwykle zakłada się na 275V. Problem właśnie w tym że nie wiadomo "co do czego".
    Albo chcesz wyłączyć ten piec z użycia i go naprawiać (i tak musisz wyjąć tą płytkę), albo chcesz go dalej używać.

0
  • #11 28 Lut 2012 23:44
    iwoowi
    Poziom 7  

Piec używać muszę ale chcę go także naprawić. Rozkręcę go więc jutro z samego rana i postaram się zrobić dokładniejsze zdjęcia.
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam,
    IWO

0