logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Schemat przełącznika audio na 4017 - brak zasilania na nodze 16 i GND na nodze 8?

zurek4 22 Mar 2012 22:10 12045 37
Najlepsze odpowiedzi

Czy układ 4017 w tym schemacie trzeba podłączyć do zasilania na pinie 16 i masy na pinie 8?

Tak — układ 4017 trzeba zasilić, tylko na schematach cyfrowych obwody zasilania często są pomijane dla czytelności, a programy CAD zwykle dołączają piny zasilania automatycznie [#10709318] Pin 16 należy podłączyć do VDD, a pin 8 do GND, bez żadnego rezystora po drodze [#10709381] W tym konkretnym układzie 4017 ma być podłączony bezpośrednio do napięcia z wyjścia stabilizatora U2, czyli pinu 1 VO [#10709386]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 10709277
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    witam. mam taki schemat przełącznika wejść audio na scalaku 4017...
    i mam do Was pytanie czy na tym schemacie nie powinno być dołączone do nogi 16 zasilanie a do nogi 8 gnd... bo tu tego nie ma..
    Załączniki:
    • Schemat przełącznika audio na 4017 - brak zasilania na nodze 16 i GND na nodze 8? 4017.jpeg (9.31 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Schemat przełącznika audio na 4017 - brak zasilania na nodze 16 i GND na nodze 8? 258946_1.jpg (24.76 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 10709318
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 10709338
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    ok rozumiem... ale ten scalak 4017 to podłaczyć go mam bezpośrednio do 15V czy poprzez rezystor... jak tak to o jakiej wartości powinien być...?
  • #4 10709381
    neo62
    Poziom 17  
    Posty: 249
    Pomógł: 10
    Ocena: 53
    Bezpośrednio.
    Zakres napięć zasilania tego układu to 3-15 volta.
  • #5 10709386
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #6 10709444
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    ok wielkie dzięki panowie... a i jeszcze jedno projektuje podobny układ do tego tylko na innym scalaku i w programie ExpressSCH nie mogę znaleźć podwójnego stycznika... jest ale pojedyńczy, czy sa moze do tego programu jakieś biblioteki do aktualizacji podzespołów?
  • #7 10710254
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #8 10781003
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    jeszcze jedno mam do Was Panowie pytanie a mianowicie jakie użyć w tym selektorze wejść diody prostownicze D3,D4 choć zastanawiam się czy nie powinny to być Zenera ? a ledy to jakie... mocniejsze czy zwykłe? oraz czy nóżka 13 nie powinna być podłączona do masy ze by nie pływała ? moim zdaniem przekaźnik na 12VDC powinień być ok... ?

    pozdr.Andrzej
  • #9 10782284
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #10 10783139
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    Christophorus napisał:
    Diody D3 i D4 powinny być to zwykłe diody prostownicze. Zabezpieczają one tranzystory Q1 i Q2 przed uszkodzeniami przez przepięcia powstałe na cewkach przekaźników podczas ich wyłączania.

    Jasność diod LED to według mnie rzecz gustu i moim zdaniem wystarczą standardowe diody LED. Nie trzeba stosować diod LED o podwyższonej jasności, ale jak wspomniałem jest to rzecz gustu.

    Nóżka nr 3 układu U2 powinna być na stałe zwarta do masy. Jest to "aktywacja" układu 4017 i podanie na nią stanu wysokiego blokuje działanie licznika 4017.

    Jeśli przekaźniki będą na 12V to zamiast układu U1 78L15 można zastosować układ 7812. Przy zasilaniu układu napięciem 12V zbędny będzie rezystor R5 - 47Ω, który ma zapewne ograniczyć prąd płynący przez cewki przekaźników z cewkami 12V przy napięciu zasilania 15V.



    ok.rozumiem tylko o co chodzi z tą nóżką nr.3 układu U2...przeciez to jest stabilizator napięcia...
    chodziło mi o nóżkę nr.13 układu U1 4017... czy powinna być zwarta do masy na stałe?
    oraz mozna zamienić tranzystor BC107 na BC547B lub BC547C ?
    oraz moge zastosować układ CD4017 lub 74HCT4017 ?
    diody to takie mogą być...
    http://sklep.avt.pl/p/pl/6001/dioda+1n4148+10+szt-.html
    czy wziąść o większym IF

    a co do przekaźnika to moze być ten :
    http://sklep.avt.pl/p/pl/480060/przekaznik+jrc-27f012s+az822.html
    opis tego przekaźnika w PDF :
    http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/JRC-27F.pdf

    i czy dobrze rozumiem... jak doprowadze napięcie do cewki to nóżka nr.4 zewrze się z nóżką nr. 8 , a nóżka nr.13 zewrze się z nóżką nr.9 ?
  • #11 10783848
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 10784033
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    patrzyłem w opisie katalogowym BC107 to napisane tam jest ze ma Icmax 100mA...

    jak tak to BC547 mógł by być...
  • #13 10786195
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #14 10787214
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    ogólnie to moze być i BC547 i BC337... jeden i drugi będzie działał tylko BC337 ma większa wytrzymałość prądu kolektora i bezpieczniej będzie wykorzystanie w aplikacji właśnie jego...:-) tak dla spokoju.... dobrze myśle...?
  • #15 10788041
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #16 10791592
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    jeszcze jedno... dobieram rezystory do tego układu i czy 0,25W wystarczy... myślę ze tak ale do końca nie mam pewności...
  • #17 10792609
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #18 10794007
    janbernat
    Poziom 38  
    Posty: 3954
    Pomógł: 468
    Ocena: 51
    Tak dla porządku- zarówno 74HCT4017, 74HC4017 jak i CD4017 są wykonane w technologii CMOS a nie TTL.
    Dwa pierwsze mają zasilanie 5V a ostatni 3-18V.
    Seria HCT ma dopasowane poziomy napięć do TTL a seria HC- nie.
    Tych rodzin układów jest sporo i łatwo się pogubić.
  • #19 10815559
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    Panowie a jak zmodyfikować, zastosować inny układ gdzie będzie mozna przełączać wejścia nie tylko do przodu ale i wstecz (na powrót) ?
  • #20 10836494
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #21 10836779
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    ok. dzieki za schemat

    a co do przekaźnika to moze być ten co wcześniej podałem link..

    ale podam jeszcze raz
    http://sklep.avt.pl/p/pl/480060/przekaznik+jrc-27f012s+az822.html

    oczywiście mozna zrobić to na cztery wejścia wywalając ostatni układ US3 CD4013...
    Tylko jak wywale ostatni układ to nie wiem co zrobic z tranzystorem T5... chyba go wywale i podepne dwa scalaki CD4013 pod jeden tranzystor T1... powinno działać...

    a co te napięcia przy przełącznikach znaczą 6V,12V,18V ?
  • #22 10838225
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #23 10867322
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    Christophorus napisał:
    Może ten schemat będzie odpowiedni. Wybór przekaźnika (kanału) odbywa się bezpośrednio przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Nie trzeba po kolei przechodzić przez wszystkie pozycje "przełącznika". Jedynie trzeba zastosować przekaźniki o dwóch parach styków aby jednocześnie przełączać prawy i lewy kanał sygnału. Schemat (a właściwie jego fragment pochodzi z PE nr 5/96 i umożliwia sterowanie sześcioma przekaźnikami.

    Schemat przełącznika audio na 4017 - brak zasilania na nodze 16 i GND na nodze 8?


    mam takie pytanie co do przełączania styczników i diod led...



    Gdy włącznik WŁ1 zewrzemy to na wejście D podany zostanie stan logiczny "0" to i na wyjściu Q również będzie przypisany stan "0"... to jak ma świecić dioda led? a na wyjściu Q zanegowanym będzie stan logiczny "1" i tranzystor zaczyna przewodzić zwierając styki przekaźnika...

    chodzi mi o to ze by świeciła dioda led jak są zwarte styki przekaźnika... moze coś źle rozumiem z działaniem tego przerzutnika...
  • #24 10868385
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #25 10868612
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    Christophorus napisał:
    Trzeba się sugerować pierwszym schematem z sześcioma sekcjami. Na przerysowanym przeze mnie schemacie diody dołączone są do zanegowanego wyjścia Q przerzutników i mają odwrotnie podłączoną polaryzację z uwzględnieniem polaryzacji napięcia zasilającego. Podłączenie tych diod LED na moim schemacie jest zupełnie odwrotne niż na oryginalnym schemacie. Przerysowany schemat pokazuje jak układ można uprościć do czterech sekcji. Natomiast odpowiedni sposób podłączenia przekaźników i diod LED pokazany jest na oryginalnym schemacie.


    ok... zrobiłem schemat w Altium Designer i jak mozesz to zerknij czy czegoś nie przeoczyłem... :-)

    zamiast przełączników stykowych mogę dać tez przełącznik obrotowy w prawo i w lewo 4-sekcyjny jak na moim schemacie ?

    napięcie +UPk na przekaźnikach na oryginalnym schemacie nie wiem jakie ma być więc założyłem ze będzie +12V... takie na jakie sa przystosowane moje przekaźniki...


    Schemat przełącznika audio na 4017 - brak zasilania na nodze 16 i GND na nodze 8?
  • Pomocny post
    #26 10868928
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #27 10868987
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    ok. z tym przełącznikem tak myślałem ze to nie zbyt dobry pomysł w takiej aplikacji... ale cóż kto się pyta ten nie błądzi:-) akurat takie 2 przełączniki mam w szufladzie więc myślałem ze wykorzystam jeden z nich...

    a moze wiesz gdzie kupić ładne i dobre przełączniki stykowe ?

    dobra znalazłem przełącznik stykowy odrazu z diodą led... i teraz mam pytanie a mianowicie czy nie mogę uzyć tej diody w tym przełączniku zamiast tej co jest na schemacie na wyjściu Q ? nie musiałbym oddzielnie puszczać diod do czoła obudowy i przełączników... tylko bym miał wszystko w jednym a póściłbym same kabelki na przód do tych przełączników i do diód co w nich siedzą...

    chodzi mi o to ze jak nacisne przycisk i zewrzą mi się styki to i dioda zaświeci mi w przełączniku i bedzie odrazu widać które wejscie jest aktywne:-)


    podaje linka do tego przełącznika i napisz co o tym sądzisz:

    http://sklep.avt.pl/p/pl/484380/przelacznik+chwilowy+metalizowany+niebieski.html
  • #28 10872103
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #29 10872874
    zurek4
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 1
    Christophorus napisał:
    Nie ma przeciwwskazań do tego aby wykorzystać diodę LED z tego przełącznika. Zamiast łączyć przyciski kabelkami z płytką można te przełączniki umieścić na oddzielnej małej płytce i połączyć z główną płytką przełącznika odpowiednią wiązką (taśmą) przewodów zakończoną złączem.


    czytasz w moich myślach :-) heh
    właśnie o tym myślałem i tak właśnie zrobie...
  • #30 10873347
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestie dotyczące schematu przełącznika audio opartego na układzie scalonym 4017. Użytkownik zauważył brak zasilania na nodze 16 oraz GND na nodze 8, co zostało potwierdzone jako typowe pominięcie w schematach dla czytelności. Ustalono, że układ 4017 można zasilać bezpośrednio napięciem 15V, a nóżka 13 powinna być podłączona do masy, aby uniknąć zablokowania układu. Użytkownicy wymienili się informacjami na temat doboru diod prostowniczych, tranzystorów oraz przekaźników, a także omówili kwestie związane z projektowaniem w programie ExpressSCH. Pojawiły się pytania dotyczące modyfikacji układu do przełączania wejść w obie strony oraz zastosowania diod LED w przełącznikach. Ustalono, że rezystory o mocy 0,25W są wystarczające, a dla diod LED przy napięciu 12V wartość rezystora powinna być odpowiednio dobrana.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA