Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CD4017 schemat, a sterowanie minusem - jak wykonać?

dawid382 04 Wrz 2011 16:54 10850 20
  • #1 04 Wrz 2011 16:54
    dawid382
    Poziom 12  

Witam.
    Robię płytkę z przekaźnikiem bistabilnym i mam mały problem.
    Proszę o pomoc, ponieważ nie wiem jak przerobić schemat by układ scalony 4017 sterować masą...
    Na schemacie sterowany jest z bieguna dodatniego.
    Ps: układ będę chciał zasilić 24v ale chyba to nie ma większego znaczenia...

Zamieszczam schemat, który mnie interesuje.

Dziwi mnie jeszcze jedna rzecz w tym schemacie: rezystor R5 jest połączony szeregowo z diodą LED1 a obok jest narysowana ścieżka - czemu ma to służyć?
    Jak ktoś ma czas, to proszę o pomoc? :D

0 20
  • Relpol
  • #2 04 Wrz 2011 17:04
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Wykorzystaj wejście CP1, dioda D3 powinna być podłączona do masy.

0
  • #3 04 Wrz 2011 17:16
    TomaszKro
    Poziom 13  

Katodę diody D3 podłącz do masy, a nie do +5V.
    Napięcie zasilania ma o tyle znaczenie, że przy wartości poniżej 15V nie jest potrzebny dodatkowy stabilizator.
    Jeśli chcesz koniec przełącznika podłączyć do masy musisz koniec rezystora R4 podłączony do masy podłączyć do plusa. Jednak w tym układzie przełączanie będzie występowało przy zwalnianiu przełącznika. Aby temu elementy dołączone do wejścia CP0 podłącz do CP1 natomiast wejście CP0 podłącz do plusa.

0
  • #4 04 Wrz 2011 17:51
    dawid382
    Poziom 12  

Z tego co zrozumiałem poprawiłem schemat jednak chcę żebyście go sprawdzili. To, że dopiero po uwolnieniu przycisku układ będzie zmieniał stan mi nie przeszkadza :D Grunt to żeby układ pracował...

Jeśli jest jeszcze coś nie tak to podpowiadajcie :)

0
  • Relpol
  • #5 04 Wrz 2011 18:11
    TomaszKro
    Poziom 13  

Wygląda, że wszystko gra.
    Z tym, że C5 raczej powinien być podłączony masy, a nie do plusa, ale nie ma to wielkiego wpływu na działanie układu.
    Jednak układ ma pewną wadę. Po włączeniu zasilania licznik Johnsona (4017) może przybrać losową wartość. Żeby doprowadzić go do trybu poprawnego działania trzeba kilka razy przełączyć switch. Wypadało by więc dodać układ resetowania.

A tak wogóle czemu nie używasz gotowego przerzutnika np.4013 ?

0
  • #6 04 Wrz 2011 21:08
    dawid382
    Poziom 12  

a mógłbyś podać jakiś schemat tego układu taki żeby po podłączeniu zasilania miał wysoki stan na wyjściu 1 a niski na 2. Mam na myśli cd4013

Szukam i szukam jakiegoś schematu z tym przerzutnikiem żeby sterować minusem i nic nie mogę znaleźć:cry: mógłby ktoś pomoc...

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

znalazłem coś mam nadzieje ciekawego jak myślisz będzie dobre?

0
  • #7 04 Wrz 2011 23:14
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

dawid382 napisał:
    znalazłem coś mam nadzieje ciekawego jak myślisz będzie dobre?

Ten układ też nie ma gwarancji że po włączeniu zasilania przyjmie określony stan, chociaż w praktyce może się zdarzać, że jeden będzie bardziej prawdopodobny niż drugi.
    Napisz do czego ten układ ma służyć, to może coś innego da się podpowiedzieć.

0
  • #8 05 Wrz 2011 16:16
    dawid382
    Poziom 12  

Idea układu jest taka: ma on służyć jako wyłącznik bistabilny do półautomatu spawalniczego : czyli klikam i spawarka pracuje, klikam przestaje. myślę że bedzie dobrze z tym układem, nawet już zrobiłem wzór płytki.

Jednak mam jeszcze jeden problem...

tranzystor na końcu tego układu ma załączać wyłącznik opóźniający (schemat niżej) i z tego układu wynika, że przez ten tranzystor wyłącznika bistabilnego i tranzystor opóźniacza będzie podawany biegun ujemny do przekaźnika (standardowy przekaźnik 900ohm 24v) i moje pytanie jest takie:
    czy to wytrzyma?
    czy może radzicie założyć tranzystor wykonawczy jakiś np. BD137, jednak ja nie umiem podłączyć tego tranzystora do tego schematu by to pracowało.. mógłby ktoś podpowiedzieć?

oto schemat opóźniacza...

0
  • #9 05 Wrz 2011 20:06
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Ja bym się bał montować cokolwiek elektroniczne w okolicach gdzie występują łuki elektryczne, zamontuj jakiś wyłącznik "klawiszowy" bistabilny, może coś takiego "deptanego" jak do lamp pokojowych.

Co do układu opóźniającego to zależy ile prądu pobiera przekaźnik cewki. BD137 może mieć duży prąd kolektor-emiter ale niskie wzmocnienie. Co do samego układu opóźniania to chyba brakuje tam jakiegoś rezystor rozładowującego kondensator. Przy pierwszym załączeniu układ włączy przekaźnik z opóźnieniem a przy drugim kondensator może nie zdążyć się rozładować.

0
  • #11 07 Wrz 2011 23:23
    dawid382
    Poziom 12  

Ciekawi mnie twój schemat jednak chciałbym wykorzystać części które mam w domku. posiadam układy 4013, 4017, 4538 może z tych oto elementów dało by rade coś pokombinować ze by działały podobnie?

0
  • #12 08 Wrz 2011 10:17
    Bonkot
    Poziom 39  

dawid382 napisał:
    Ciekawi mnie twój schemat jednak chciałbym wykorzystać części które mam w domku. posiadam układy 4013, 4017, 4538 może z tych oto elementów dało by rade coś pokombinować ze by działały podobnie?

Witam
    A może zacząłbyś od funkcji "SZUKAJ".
    2 pierwsze z brzegu tematy, rozwiązujące twój problem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1616825.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1741027.html
    A co na to wujek "google"?
    http://www.google.pl/#hl=pl&sugexp=gsis%2Ci18...l=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=55155dfab3b8f59c
    To tylko o 4013, o innych też jest nie mniej.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 08 Wrz 2011 16:06
    TomaszKro
    Poziom 13  

74HC74 możesz zamienić na 4013. Różnica polega na tym, że 74HC74 ma
    zanegowane wejścia asynchroniczne (SET/RESET). Zamień C2 z R4. 74HC14 to
    przerzutnik Shmitt'a i w tym układzie musi zostać. Spróbuje coś wyskrobać na
    4538.

0
  • #14 08 Wrz 2011 18:59
    dawid382
    Poziom 12  

Podjąłem decyzje że zostaje przy 4013 tylko teraz pytanie... Czy mogę jakoś zrobić że po włączeniu tego przerzutnika będzie on miał 1 na zanegowanym wejściu i 0 na prostym ? bo muszę być pewny że ten układ po włączeniu nie będzie aktywny tzn tranzystor końcowy nie będzie załączony.

Może da się jakoś zrobić na tranzystorze żeby po włączeniu załączał na chwilkę "reset" w przerzutniku?

Koledzy proszę o wyrozumiałość ponieważ mam 16 lat i dopiero zaczynam "zabawę" z układami cyfrowymi.

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

zrobiłem schemat układu o którym myślę reset zrobiłem na tranzystorze. +12 będzie od razu po włączeniu urządzenia. +24 będzie na przełączniku który bedzie uruchomiał układ.

Układ 4538 służy tu jako eliminator drgań styków przełącznika. Układ 4013 jako przerzutnik.

Wyjście idzie do drugiej płytki która jest sterowana minusem.. Proszę sprawdźcie czy to będzie funkcjonować.
    Boję się jednego że jeśli napięcie 12 i 24 pojawi sie w tym samym czasie przerzutnik się nie zresetuje.. mam racje? Jesli tak to czy mogę to jakoś zmienić?

PS: Sprawdźcie również rezystory bo nie wiem czy odpowiednio je dobrałem. tranzystor będzie bc547

0
  • #15 08 Wrz 2011 19:36
    TomaszKro
    Poziom 13  

W układzie jest kilka błędów.
    Żeby 4538 działał prawidłowo "A" trzeba podłączyć do masy.
    Drugim błędem jest to, że w momencie rozłączenia przełącznika na stykach generują
    się impulsy, które mogą doprowadzić do niepożądanego wyzwolenia przerzutnika i
    spowodować niechciane przełączenie.
    Układ resetowania można zrobić. Wyrzucić rezystor 100K (nie wiem po co on jest).
    Kondensator 100n zwiększyć do kilkudziesięciu mikro. Tranzystor też nie wiem do
    czego służy. W tym układzie nie resetuje układu.

0
  • #16 08 Wrz 2011 19:46
    dawid382
    Poziom 12  

szukając informacji na temat 4013 trafiłem na resetowanie dzielnikiem RC jednak nic tam nie było opisane. Może wiesz jak to zrobić i na czym to polega. chodzi mi o to że pi podaniu +12 chcę by układ 4013 się zresetował.. Wiesz jak to zrobić?

0
  • #17 08 Wrz 2011 21:16
    TomaszKro
    Poziom 13  

tak:

resetuje się po włączeniu lub kliknięciu switch'em.

0
  • #18 08 Wrz 2011 22:09
    dawid382
    Poziom 12  

Tak! to mi odpowiada:D Tylko mam małe pytanie orientujesz się ile czasu będzie trwało rozładowanie się tego kondensatora 22uF? może lepiej coś mniejszego 10uF i 220k rezystor?

Jeszcze mam pytanie co zrobić by układ był mniej czuły tzn żeby styk załączający przy włączaniu/niewyłączaniu nie wzbudzał dodatkowych sygnałów czy układ 4538 ze schematów wyżej spełni moje oczekiwania? czy może wystarczy równolegle dać kondensator 220nF i to wystarczy?

0
  • #19 08 Wrz 2011 23:13
    TomaszKro
    Poziom 13  

Jak już napisałem nawet 4538 może nie wystarczyć.
    Kondensatora na wejście zegarowe 4013 nie można dać gdyż maksymalny czas narastania
    jest ograniczony do ~10us.

0
  • #20 13 Wrz 2011 19:46
    dawid382
    Poziom 12  

Jeszcze by kogoś prosił by powiedział mi jaki rezystor dobrać do tego tranzystora ponieważ szukam czytam i tego nie rozumiem jak to obliczyć a jak założyłem nowy temat to mi go usunięto... Więc proszę o dobranie R1

0
  • #21 13 Wrz 2011 20:18
    comer3
    Poziom 27  

dawid382 napisał:
    Idea układu jest taka: ma on służyć jako wyłącznik bistabilny do półautomatu spawalniczego : czyli klikam i spawarka pracuje, klikam przestaje.

Da się to zrobić dużo prościej niż na CD4013 - wystarczą 2 przekaźniki. Układ sprawdzony praktycznie - działa bez problemu.

0