Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Quatro + Multiswitch czy Quad?

kaszel 03 Sty 2005 12:54 9010 7
  • #1 03 Sty 2005 12:54
    kaszel
    Poziom 17  

Witam wszystkich serdecznie.

Przymierzam sie do rozbudowy obecnie posiadanej instalacji satelitarnej, a ze jestem poczatkujacy w temacie mam kilka pytan. Poniewaz od jakiegos czasu przegladam siec w poszukiwaniu informacji - ale dochodze do wniosku iz wiem coraz mniej :(

W chwili obecnej moja instalacja wyglada nastepujaco. Antena parabola 90cm + silownik do jej obrotu (prawde mowiac niewiem jaki, a niechce mi sie teraz wdrapywac na dach zeby to sprawdzic). Sterownik DatCom AP-500. To ostalo sie jeszcze za czasow analoga. Poniewaz w zasadzie od poczatku istnienia cyfry+ (wczesniej canal+ cyfrowy) mam wykupiony jej abonament w zasadzie przestalismy kozystac z obrotnicy. Wiadomo sterowanie z jednego pomieszczenia, ogladanie z dwoch (splitter do karty c+ od niedawna) no i cyfra nie ulatwiajaca specjalnie mozliwosci ogladania czegokolwiek z innego satelity.

Caly ten setup chcialbym rozbudowac do konfiguracji zez astra + hb, oraz rozdzielic na 4 pomieszczenia. Tutaj zaczynaja sie problemy. Jaka konfiguracje zastosowac?? Czy wystarcza mi dwa konwertery Quad (4 wyjscia). Czy lepiej zastosowac 2 konwertery Quattro + Multiswitch. Pierwsze rozwiazanie jest prawdopodobnie tansze. Ale juz widze problemy administracji jak bede chcial spuscic z dachu po 2 kable w 4 punkty. Stad idea zastosowania multiswitcha. Spiecie wszytkich kabli i puszczenie ich w jedno miejsce, a pozniej rozprowadzenie w domku - imo znacznie wygodniej. Rozumiem, ze w obu przypadkach musialbym wymienic antene (mieszkam w Poznaniu) na nieco wieksza. Jaka? Czy 120cm wystarczy? Stara i tak jest nagryziona zebem czasu. Moze nie ma sensu instalowac wiekszej anteny i zwykla 90-tka mi wystarczy? Mam jedna pozostala z zestawu C+ (w momencie zakupu mialem juz antene na dachu). Czy ktos moglby mi przedstawic wady i zalety obu rozwiazan? Glowe daje ze cos pominelem :)

Abstrachujac juz od problemu wyboru. Jaki zastosowac sprzet? Niechcial bym za bardzo oszczedzac, ale tez nie chce na to wydac fortuny. Na samym poczatku niechcial bym wymieniac samych tunerow, po prostu nie starczy mi pieniedzy. Wiec przy wyborze np. multiswitchy musze sie skupic na tych, ktore oferuja sterowanie przy pomocy DiSecQ 1.0,1.1 poniewaz to jestem wstanie wycisnac z posiadanego przezemnie sprzetu.

Widze ze wyszedl mi calkiem spory elaborat, niemniej jestem calkowicie zielony w temacie i pomimo ze niektore pytania moga sie wydawac banalne dla mnie takimi nie sa. Prosze wiec o wyrozumialosc i dziekuje za uwage :)

0 7
  • Katalog Megger
  • #2 03 Sty 2005 13:46
    bnacha
    Poziom 14  

osobiście polecałbym rozwiązanie z multiswitchami i konwerterami quattro. Rozwiązanie pewniejsze i z możliwością integracji telewizji naziemnej, a cenowo wychodzi to niewiele drożej.

antena 90cm spokojnie wystarczy

Standard Diseqc jest kompatybilny w dół, czyli np. przełączniki diseqc 2.0 mogą być obsługiwane przez tunery z obsługą diseqc 1.0 Tak samo jest z multiswitchami

Standard diseqc 1.1 niewiadomo czemu nie jest popularny (a szkoda. Dlaczego? choćby dla tego http://www.satlex.de/en/1participant_conf_1p_16s.html) więc nie musisz się nim raczej przejmować

pozdrawiam

0
  • Katalog Megger
  • #3 03 Sty 2005 14:29
    grzesiulek5
    Poziom 22  

W pełni się zgadzam że multiswich będzie lepszy.Do przełączania satelit wystarczy ci tylko to urządzenie,a w przypadku gdy zechcesz sterować konwerterami z każdego pomieszczenia to przy drugim rozwiązanie potrzebujesz czterech przełączników.Poza tym telewizja naziemna?Znowu dochodzi ci jeden kabel do każdego pomieszczenia.Pzdr.Grzesiek

0
  • #4 03 Sty 2005 18:01
    bnacha
    Poziom 14  

co do sprzętu to polecam
    Multiswitch 9/4 S 154 CP
    konwertery quattro MTI (na wyprzedaży w dipolu są także grundigi za 70 zł sztuka)
    i kabel CTF 113 (warty jest swojej ceny)

0
  • #5 03 Sty 2005 18:07
    kaszel
    Poziom 17  

Dzis zrobilem sobie nawet wstepne podlicznie kosztow i co wyszlo?

Zestawienie dla konfiguracji Quad:
    Czasza 115cm: 1x220pln Mabo115AE
    Uchwyt zeza: 1x20pln
    Konwerter: 2x399pln Invacom QDH-031
    Przełącznik: 4x35pln DiSEqC 2/1 MEZON SW21DSq plus
    razem: 1178pln

Zestawienie dla konfiguracji Quattro:
    Czasza 115cm: 1x220pln Mabo115AE
    Uchwyt zeza: 1x20pln
    Konwerter: 2x250pln Invacom QTH-031
    Multiswitch: 1x457pln 9/4-S Satmatrix
    razem: 1197pln

Jak widac ceny sa niemal identyczne. Roznica w cenie konwerterow oraz cena czterech przelacznikow DiSecQ w zasadzie niweluje koszty multiswitcha. Wiec taka konfiguracje wybiore :)

W takim razie teraz prosze o pomoc w doborze poszczegolnych komponentow. Moze nie warto inwestowac w az tak drogie konwertery? Podobno te Invacom sa bardzo dobre. Jak juz pisalem w pierwszym poscie nie chce na tym zbankrutowac, ale te ceny sa jeszcze dla mnie jak najbardziej akceptowalne.

Co do czaszy, to ja musze wymienic - stara sie na prawde sypie. Jednak jesli wystarczy 90-tka to zamiast kupowac nowa, zastosuje ta, ktora mam :)

0
  • #6 03 Sty 2005 18:53
    bnacha
    Poziom 14  

Konwertery Invacom są bardzo dobre, ale szkoda ich na Astrę i Hotbirda bo i tak dużej różnicy się nie zauważy bo sygnał zarówno Astry jak i Hotbirda jest mocny.

Oto moja wycena:

2x Konwerter sat. TWIN "MTI" = 2x95,27zł
    1x Przewód sat. CTF-113 1,13/5,10 homol. ----/100m/ 1x106,75zł
    1x Multiswitch 9/4 S 154 CP 1x330,13zł
    4x Gniazdo TR-4100 TV/SAT końcowe 4x20,65
    1x Uchwyt drugiego konwertera MABO(okrągła) 9,94
    ____
    Razem 721,16zł brutto. Ceny pochodzą z dipola. Jeśli nie masz firmy to do ceny dolicz 10%

Do tego potrzebujesz jeszcze 20 złączy typu F. Zakładając cenę detaliczną złączki F w sklepie 1 zł w dipolu za 23 zł można nabyć 100 sztuk. Przy kablu CTF-113 potrzebne są bardzo szerokie złączki - standardowych rozmiarów (chyba 6,5 mm) nie da się założyć bez kaleczenia kabla. Ja ostatnio stosuję tylko złączki CAP, które da się jeszcze założyć na ten kabel.

Dlaczego w wycenie dołączyłem 100m kabla? Przy multiswitchach schodzi go więcej niż się może wydawać na pierwszy rzut oka. Zakładając, że od multiswitcha do konwerterów jest tylko 4m (łącznie z zapasem) to zużycie kabla na ten odcinek wychodzi przy tej instalacji 8x4m=32m. Nie wiem jakie są odległości pomiędzy multiswitchem a gniazdami końcowymi, ale z praktyki wiem, że nie powinno dużo kabla zostać. Zawsze możesz porobić sobie przedłużacze lub instalację telewizyjną zrobić na nowym kablu.

Nie wliczałem do wyceny anteny satelitarnej, bo napisałeś, że masz już jakąś 90cm. Jeżeli nie jest zardzewiała bym jej nie wymieniał - zawsze można to zrobić później (zostaw tylko zapasa kabla tak by starczyło go do podłączenia konwerterów na tej antenie 115cm

Na twoim miejscu wymienił bym lub przebudował także instalację telewizji naziemnej przy okazji. Koszty takiego remontu nie są zbyt wielkie, a poprawa jakości obrazu może być spora

0
  • #7 04 Sty 2005 08:28
    kaszel
    Poziom 17  

Dzieki za podliczenie!

Sprawa wyglada tak, iz na dachu mam 90-tke, ale pol roku temu jak tam ostatni raz bylem to czasza byla w oplakanym stanie - zardzewiala, lakier poodpadal itp. Cale szczescie, ze mam jeszcze jedna w zapasie. Dlatego jesli piszecie, ze wystarczy 90-tka, to nie bede sie przejmowal zakupem samej anteny.

Druga sprawa. Od anteny do domu mam spory kawalek kabla. Strzelam, ze 20-25m, musze to jeszcze zmierzyc. Pytanie, czy multiswitch moze znajdowac sie tak daleko od anteny? Czy musi znajdowac sie gdzies na dachu? Problem pokega na zasilaniu tego ustrojstwa, nie mam tam skad podciagnac energii. Dlatego najchetniej spial bym wszytkie kabel w jeden peczek i zainstalowal multiswitcha w domku. Widze, ze nawet ten dobry przewod nie specjalnie super drogi, wiec nie bedzie problemu nawet gdybym mial kupic i 200m

Trzecia sprawa, czy w dipolu mozna dostac odpowiednie zlaczki na ten kabel? Jesli tak to prosil bym o podanie odpowiedniego oznaczenia.

Czwarta sprawa, ostatnia. Jak wyglada sprawa instalacji. Jestem zielony i o ile zarobienie kabelkow czy rozprowadzenie instalacji w domu nie sprawi mi zadnego problemu, to boje sie troche montarzu anteny. A raczej odpowiedniego jej ustawienia. Czy jest to mocno skomplikowane? Niestety nie mam zadnych miernikow poziomu sygnalu (mam za to analogowy tuner ktory moze robic za wskaznik) nigdy nie ustawialem takiej anteny. Chcialbym jednak zrobic to dobrze, zeby za pol roku nie trzeba bylo poprawiac. Moze lepiej poprosic o instalacje specjaliste?

Jesli chodzi o instalacje do telewizji naziemnej, to w zasadzie nie jest mi ona do niczego potrzebna. Po prostu nie kozystam z tego co nadawane jest normalnie w powietrzu. Co prawda mam na dachu jakies anteny, ale sa juz tak zmasakrowane ze przy tej wymianie pewnie je po prostu zdejme. Jedyne co by mnie interesowalo, to jakas dobra antena radiowa. Skoro juz sie w to bawic i multiwsitch umozliwia puszczenie tego jednym kablem (tylo ze wtedy musial by sie znajdowac na dachu):

0
  • #8 04 Sty 2005 10:24
    bnacha
    Poziom 14  

1. Multiswitche instaluje się w pomieszczeniach zamkniętych, nie wolno instalować ich w otwartej przestrzeni (gdyż wymagają zasilania zazwyczaj 230V). Ale nie ma problemu przy odległości konwerter-multiswitch rzędu 20-25m wszystko będzie chodzić ok.
    2. Ustawianie anteny. Przydało by się doświadczenie w ustawianiu anteny - tym bardziej, że będziesz to robił na dachu. Sprawa nie jest trudna, trzeba mieć tylko wyczucie i delikatnie kręcić anteną(opisów ustawiania anteny w necie jest conajmniej kilka, więc nie będę się powtarzał). Większość instalatorów także nie ma żadnego miernika i ustawia antenę na "tuner analogowy". Czyli dużo lepiej od ciebie nie ustawią anteny. Jeśli chcesz ustawić antenę sam i w miarę dobrze to możesz zakupić na allegro wskaźnik poziomu sygnału satelitarnego typu satfinder, kosztuje on ok. 50zł. Do ustawienia astry czy hotbirda wystarczy
    3. Jakie złączki potrzebne są do CTF-113. Na oko wydaje mi się, że te o średnicy 7,2mm ale spytaj się w dipolu bo nie jestem pewien w 100%
    4. Anteny radiowe. Zależy czy potrzebna jest ci antena dookulna czy kierunkowa. Jeśli dookulna to proponuję antenę SV total. Osobiście używam sv total w wersji ze wzmacniaczem. Antena zachowuje się poprawnie. Jeśli wybierzesz wersję ze wzmocnieniem sygnału potrzebny będzie także separator zasilania (zwany także niekiedy zwrotnicą zasilania).

Są dwie możliwości jeśli chodzi o sygnały telewizji naziemnej i radia w multiswitchach:
    1. należy bezwzględnie wzmocnić sygnał przed puszczeniem go do multiswitcha
    2. multiswitch ma wbudowany wzmacniacz więc sygnał nie może być zbyt silny na jego wejściu bo będą przestery. Ten model, który podałem post wcześniej raczej ma bierny tor RTV więc sygnał powinien byc wzmocniony, więc jeśli nie mieszkasz blisko nadajników radiowych proponuję wersję ze wzmocnieniem. Nie wiem gdzie mieszkasz - trudno jest mi coś konkretnego polecić

Acha i jeszcze jedno. Przy instalacji uziem anteny a przed multiswitchem umieść zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Te droższe szu 6-02 fajnie instaluje się na multiswitchu, ale szu 6-01 też nie będą złe (tymbardziej, że są na wyprzedaży, a potrzebne ci będzie 9 sztuk) - ewentualnie więcej się napracujesz, żeby je zamocować

0