Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner onkyo tx - ds 575, brak sterowania za pomocą pilota

boroo21 28 Mar 2012 12:55 3072 14
  • #1 28 Mar 2012 12:55
    boroo21
    Poziom 9  

Witam dostałem amplituner onkyo tx - ds 575. Wzmacniacz ten został zalany wodą. Ogólnie wszystko działa poza sterowaniem za pomocą pilota. Zmierzyłem napięcia na odbiorniku podczerwieni i są one następujące miedzy masą i zasilaniem jest 4.8V natomiast pomiędzy masą a wyjściem z odbiornika od 0.8 do 1.3 V. Napięcia na wyjściu nie zmienia się podczas naciskania dowolnego przycisku na pilocie. Podmieniłem również na chwilę odbiornik podczerwieni na Tsop 1738 zmieniło się tylko to że między masą a wyjściem było również 4.8V ale wzmacniacz nadal nie reagował na pilota. Proszę o jakieś sugestie co można by było jeszcze wymienić z góry dziękuje.

0 14
  • #2 28 Mar 2012 14:30
    egon42
    Poziom 37  

boroo21 napisał:
    masą a wyjściem z odbiornika od 0.8 do 1.3 V
    To by świadczyło że odbiornik może być uszkodzony trzeba by poszukać jakiś dobry zamiennik bo nie wiadomo czy ten co założyłeś jest dobrym zamiennikiem.

0
  • #3 28 Mar 2012 15:52
    Jakubek123
    Poziom 20  

Dodatkowo warto prześledzić drogę sygnału wyjściowego z odbiornika podczerwieni - być może sygnał "ginie" gdzieś po drodze i nie dociera do procka lub jest gdzieś przywarty (przecież amplituner był zalany - o taką usterkę nie łatwo)

Odlutuj nóżkę wyjściową,zostaw tylko zasilanie i masę - wtedy pomierz jakie jest napięcie na wyjściu odbiornika.

0
  • #4 28 Mar 2012 17:08
    boroo21
    Poziom 9  

Zrobiłem tak jak doradził mi Jakubek123. Odlutowałem nóżkę wyjściową z odbiornika podczerwieni napięcie między wyjściem a masą wzrosło do 4.75V i jak naciskam przyciski na pilocie to napięcie spada do 3.45 V więc wydaje mi się że odbiornik prawidłowo pracuje.Patrząc na schemat nóżka wyjściowa odbiornika podczerwieni idzie bezpośrednio na procesor czyżby to oznaczało że jest on w jakiś sposób uszkodzony.

0
  • #5 28 Mar 2012 17:22
    Jakubek123
    Poziom 20  

Jest to możliwe. Nie opisałeś co uległo zalaniu w amplitunerze. Sprawdź czy nie ma gdzieś w okolicy procesora widocznych śladów korozji (utleniania), chyba ze zalanie było niedawno.

0
  • #6 28 Mar 2012 17:44
    boroo21
    Poziom 9  

szczerze mówiąc nie wiem co uległo zalaniu. Wiem tylko że lało się z kwiatka, który był nad amplitunerem więc woda wlała się najprawdopodobniej otworami umożliwiającymi chłodzenie czyli tylna część amplitunera natomiast procesor z odbiornikiem podczerwieni jest na przedniej płycie. Zalanie jest już dosyć stare i właściciel nie pamięta dokładnie co było zalane. W okolicach procesora nie widać żadnych śladów utlenienia.

0
  • #7 28 Mar 2012 17:48
    Jakubek123
    Poziom 20  

Jeszcze jedna sugestia - zmierz rezystancję pomiędzy tą odlutowaną ścieżką a masą. Nie podoba mi się to że jak podłączysz odbiornik jest tak mocno obciążone wyjście (spadek napięcia do tych wartości co podałeś wyżej). Może wstawisz wycinek schematu z drogą od czujnika do procesora?

0
  • #8 28 Mar 2012 18:36
    boroo21
    Poziom 9  

Zmierzyłem rezystancję pomiędzy masą a miejscem gdzie była wlutowana nóżka wyjścia odbiornika i nie pokazuje mi żadnej rezystancji chyba że mam za mały zakres

0
  • #9 28 Mar 2012 21:41
    Jakubek123
    Poziom 20  

Na początek można podstawić ten kondensator 100u/6,3v - ale to czysto eksperymentalnie,jednak podejrzewam że bez podstawienia prawidłowego,pasującego tam odbiornika podczerwieni będzie ciężko stwierdzić czy uszkodzony jest procesor, spróbuj go przelutować.

0
  • #10 29 Mar 2012 10:34
    egon42
    Poziom 37  

boroo21 napisał:
    Odlutowałem nóżkę wyjściową z odbiornika podczerwieni napięcie między wyjściem a masą wzrosło do 4.75V i jak naciskam przyciski na pilocie to napięcie spada do 3.45 V
    W 5 odbiornikach podczerwieni które ostatnio wymieniłem właśnie tak się objawiało ich uszkodzenie tak że w dalszym ciągu bym nie wykluczał jego uszkodzenie, ale oczywiście może też być uszkodzone coś innego. Niech kolega poczyta inne tematy na temat tego amplitunera bo chyba też problemy z pilotem może powodować uszkodzona pamięć ale nie chce mi się teraz tego szukać bo muszę iść w teren.

0
  • #11 30 Mar 2012 10:05
    boroo21
    Poziom 9  

Co do zamiennika odbiornika podczerwieni to ciężko coś będzie dobrać bo po jego oryginalnej nazwie PIC 26043TE2 nic nie można znaleźć żadnej DTR. A przeglądając forum na temat co można podstawić zamiast niego właśnie podano ten zamiennik TSOP 1738. Pilot raczej sprawny a poza tym właściciel myślał że się zepsuł pilot i kupił drugi nowy i jest to samo.

0
  • #12 30 Mar 2012 10:56
    egon42
    Poziom 37  

Kolega jak zakładał ten odbiornik 1738 to sprawdził czy wyprowadzenia odpowiadają oryginałowi czy nie bo mogą być całkiem inne. Możesz też dać zdjęcie tego oryginalnego odbiornika żeby zobaczyć jak wygląda.

0
  • #13 31 Mar 2012 15:46
    boroo21
    Poziom 9  

Wstawiając odbiornik podczerwieni Tsop 1738 zamieniałem nóżki bo są inne wyprowadzenia niż oryginalnie. Testowałem również odbiornik Tsop 2238 i taki sam efekt jak poprzednio.

0
  • #14 02 Kwi 2012 10:43
    egon42
    Poziom 37  

Niech kolega poszuka podobny do tego sprawdzi jego wyprowadzenia i wstawi miałem ostatnio 5 tego typu odbiorników uszkodzonych podobnie jak ty poszukałem w dvd takich o podobnej budowie włożyłem i działają.

0
  • #15 03 Kwi 2012 19:38
    boroo21
    Poziom 9  

Zamykam temat i dziękuje wszystkim za pomoc. Problem rozwiązany sterowanie za pomocą pilota działa pomogło przeczyszczenie i poprawienie lutów na procesorze.

0
  Szukaj w 5mln produktów