Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Whirlpool AKP-402 IX uszkodzona elektronika

03 Kwi 2012 18:05 10498 7
  • Poziom 9  
    Witam.

Opisze mój problem od początku. W sobotę coś dziwnego działo się w napięciem w gniazdku, było mniejsze niż 50V, żarówki ledwo się żarzyły, a reszta urządzeń raczej się wyłączała. Kiedy wszystko wróciło do normy w/w piekarnik przestał kompletnie działać. W środku był moduł z zegarkiem i z atmegą 16, był on połaczony taśmą z druga płytka, która jest na zdjęciach.
    Piekarnik Whirlpool AKP-402 IX uszkodzona elektronika Piekarnik Whirlpool AKP-402 IX uszkodzona elektronika
    Taśma jest podłączana do gniazda w lewym górnym rogu.

Sprawdziłem napięcia na tym gnieździe, do którego wpinam ta taśmę, i kiedy taśma jest odłączona - jest 5V. Kiedy podpinam tą taśmę, nagle jest tylko 0,8V, a kiedy podpiąłem tam żaróweczkę 12V, 5W, a potem 1,2W było 0V.

Dzisiaj pod ta atmegę doprowadziłem zewnętrzne napięcie 5V, podpiąłem taśmę w swoje miejsce, włączyłem piekarnik do sieci i niby wszystko działa. Zegarek mogę ustawić, minutnik również, ale kiedy przekręcam pokrętło wybierające program piekarnika - na wyświetlaczu jest komunikat - - - C migający. Nic z tym nie idzie zrobić.

Diody na płytce sprawdziłem, są w porządku. Jeden dławik wyglądał na przypalony, ale sprawdziłem w szkole i jego indukcyjność jest taka sama jak drugiego o tym samym oznaczeniu. Może Wy, drodzy użytkownicy coś doradzicie, bo zostać na święta bez piekarnika nie wypada :P

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Cha,to jest właśnie to,wahania napięcia,zabójstwo dla tej elektroniki.Pozostaje tylko wymiana obu podzespołów,niestety.Jeżeli jesteś zainteresowany to odezwij się na prywatną wiadomość.Coś poradzimy.
  • Specjalista AGD
    Uszkodzona jest ta druga płytka z przyciskami -nie naprawisz do wymiany.
  • Poziom 19  
    ---c wskazuje na uszkodzenie wyświetlacza ale jeżeli są takie spadki napięcia to najczęściej pada ten główny moduł(zasilający).Przynajmniej w moich przypadkach tak jest,dosyć często wymieniam te podzespoły.
  • Poziom 9  
    Nie odpisywałem tutaj, ale problemem była ta przetwornica. Z nią udało mi się uporać i dawała napięcie, jednak to ---C na wyświetlaczu dalej występuje, ale przynajmniej na święta da się włączyć piekarnik tak żeby grzał i jeszcze trzymał temperaturę, ale po skończonym pieczeniu trzeba z sieci wyłączać, bo cały czas chodzi wentylator, który ma wydmuchiwać powietrze chodzi non stop. Ale nic więcej z tego się nie wyciśnie, zwłaszcza, że sam wyświetlacz też jest uszkodzony, bo nie wszystko wyświetla.

To co wymieniłem, to było jakieś źródło napięcia odniesienia czy jakoś tak.
  • Poziom 9  
    Witam

Trochę odgrzebuję temat, ale swój problem podciągam pod tą uszkodzoną elektronikę tym bardziej, że to ten sam model piekarnika.

Prawdopodobnie po jakiejś burzy mam zjarane praktycznie wszystkie sprzęty domowe, zmywarkę już naprawiłem, zostaje piekarnik. Zlokalizowałem przyczynę a jest nią małe gówienko którego nie mogę nazwać.
    Nie wiem czy to jakiś bezpiecznik, warystor a może jeszcze coś innego. Najgorsze jest to, że nie wiem jaka ma wartość dlatego bardzo proszę o pomoc.
    Mój problem oznaczyłem na zdjęciu...powiedzcie co to za podzespół?

Piekarnik Whirlpool AKP-402 IX uszkodzona elektronika
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    "Druciany" , znaczy: drutowy ;) rezystor 22Ω. LNK304 do wymiany.