Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obrotowa tarcza do flowera

chaka 05 Sty 2005 16:34 5001 39
  • #1 05 Sty 2005 16:34
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zbudowalem flowera i najwiekszym problemem jaki napotkalem byla tarcza zmieniajaca GOBA. Dokladniej chodzi mi o jej pozycjonowanie. Poczatkowo zrobilem tak jak pisali w EP ale okazalo sie ze tarcza wiruje za szybko i krancowka z rozpedu mija dolek nie zdazajac wylaczyc silnika. Efekt byl taki ze tarcza krecila sie w kolko. Przekladnie z robilem z gumki zalozonej na obwod tarczy i os silnika. W koncu udalo mi sie rozwiazac problem - wycialem dluzsze dolki zeby silnik mial wiecej czasu na zatrzymanie sie. Nie jest to jednak dobre rozwiazanie. Jak Wy radzicie sobie z pozycjonowaniem tarczy? Wiem ze najprostszym rozwiazaniem jest silnik krokowy ale tek ktorymi dysponuje(stacja 5,25") sa duze no i trzeba by jakis procesor do sterowania.

0 29
  • #2 05 Sty 2005 18:27
    gretzky
    Poziom 21  

witam ja tez robie rózne efekty z obortową tarczą gobo. ja problem rozwiazałem w nastepujacy problem,
    Jeżeli jest to przekąłdnia z cd-romu to buduje ukąłd elektryczny oparty na ukłądzie LM317 i potencjometrem ustawiam szybkosc obrotu.
    Inną metodą jest zastosowanie pzrekładni z zegara (jakiegoś starego budzika) po umieszczeniu silnika przy jednym z kułek środkowa zębatka ma tak mocnasiłe i jest dosc powolna ze bez problemowo obruci tarcze i zatrzyma ja w danym miejscu,

0
  • #3 05 Sty 2005 22:51
    chaka

ale wtedy tarcze musza byc spore bo goba musza byc daleko od osi - inaczej mechanizm zasloni swiatlo. W przypadku gukmi na obwodzie problemu nie ma. Jednak fajniej bylo by gdyby tarcza obracala sie dosyc szybko bo wtedy niezauwazalne sa zmiany gobosow.

0
  • #4 11 Sty 2005 22:15
    Ciaptak
    Poziom 14  

a gdyby wykorzystac ten schemat do zwyklego obracania silniczkiem krokowym?? bardzo prosty do zrobienia i wtedy dajesz obroty na maxa a zasilasnie wlaczane 2 mikrostykami jeden na tarcze a drugi do wlaczenia obrotu. problem jest jeden: jak zrobic tak aby silnik dalej mial napiecie?? tak zeby sie nie obracal

0
  • #5 11 Sty 2005 22:52
    chaka

Hmm w sumie to mozna dac taka sama krancowke jak w przypadku zwklego silnika i powinno to zdac egzamin bo taki uklad ma duzo mnijesza bezwadnosc niz uklad z przekladniami a silnik mozna zostawiac 'na biegu'. Wada jest niestety to ze silnik taki (umieszczony na osi tarczy) zaslania spora czesc powierzchni wiec tarcza musi byc sporo wieksza i wieksze beda rozmiary obudowy.

0
  • #6 11 Sty 2005 23:49
    toadi
    Spec od akustyki

Moza wykorzystac zamiast krancowki malutkie magnesili nodymowe i konrakton (najlepiej dosc spory) kontrakton przyciagajac tarcze unieruchamia ja troszke potrzeba zeby przunac ja dosc sporej mocy (przekladnia z magnetofonu wystarcza)

0
  • #7 12 Sty 2005 13:38
    chaka

Wszystko wlasnie zalezy od tej przekladni bo jesli bedzie obracac sie wolno to zdazy sie zatrzymac i nie przejedzie wylacznika lub kontaktronu. Mi jednak chodzi jednak o to zeby tarcza obracala sie szybko zeby nie bylo przerw przy zmianie obrazka. Ciagle strugam rowki w mojej tarczy i efekty sa coraz lepsze:)

0
  • #8 09 Lut 2006 19:50
    beezer92
    Poziom 16  

a czy macie może jakiś schemacik który sterowałby GOBEM w ten sposób?

ps. bo szukam szukam szukam.... i nic.

za pomoc z góry dziękuję...

0
  • #9 11 Lut 2006 17:33
    djczarny88
    Poziom 11  

Hej jestem nowy w tych klockach i mam takie pytanko!!Hcialem sobie zrobic jakis fajny efekcik tylko nie wiem jak go zrobic i potrzebowalbym jakiegos schematu na swiatelko!!

0
  • #11 24 Kwi 2006 15:40
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

beezer, jak zrobiłeś, żeby ta tarcz się obracała jak na Twoim rysunku?? Bo ja jestem początkujący i chciałbym zrobić jakieś gobo, ale mam problem z tym zmienianiem wzorków. Prosze o pomoc :)

0
  • #12 24 Kwi 2006 21:40
    beezer92
    Poziom 16  

DJ_Swierszczu napisał:
    beezer, jak zrobiłeś, żeby ta tarcz się obracała jak na Twoim rysunku?? Bo ja jestem początkujący i chciałbym zrobić jakieś gobo, ale mam problem z tym zmienianiem wzorków. Prosze o pomoc :)

(T1 D1)- obojętne układ jest sprawdzony i działa już w niejednym z moich urządzeń.jumperem ustalasz czas przełączania Gobosów a podkówką prędkość silniczka.

ps. kiedyś gdzieś to znalazłem w sieci z tym że do swoich urządzeń zastosowałem optoizolatory (dosłownie jakie miałem pod ręką) :) to nie gra znaczącej roli tak samo jak LM312. -można naprzykład dać LM317 albo coś podobnego...

0
  • #13 24 Kwi 2006 21:55
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

Dwa pytanka:
    1. Jako laik pytam co to jupiter??
    2. Czyżbyś to podłączał do zasilacza komputerowego?? :D
    I jak dokładnie jest z tym obrotem silniczka?/ Jak to wygląda?/ Silnik obraca się o pewien kąt co jakiś czas czy jak??

0
  • #14 26 Kwi 2006 00:07
    malygrzegorz
    Poziom 13  

Jumper to jest taka zworka tak jak w komputerach i do zasiłacza komputerowego powinno bez problemu bo jak pisze na schemacie to jest na 12V i na 5V

0
  • #15 29 Kwi 2006 16:29
    beezer92
    Poziom 16  

DJ_Swierszczu napisał:
    Dwa pytanka:
    1. Jako laik pytam co to jupiter??
    2. Czyżbyś to podłączał do zasilacza komputerowego?? :D
    I jak dokładnie jest z tym obrotem silniczka?/ Jak to wygląda?/ Silnik obraca się o pewien kąt co jakiś czas czy jak??

- w momencie włączenia urządzenia tarcza staje w punkcie X (W dołku)
    - mija chwila tzn. pewien czas (który ustalamy Jumperem) i tarcza sama się zaczyna wzbudzać i przeskakuje na kolejny (dołek)

zamiast kolorowych filtrów można zastosować różne obrazki (Gobosy)

lub można zastosować to i to.

albo wykonać dwa takie urządzenia jedno do wzorów GOBO a drugie do zmiany kolorów.

przykład prostego wykonania wzoru GOBO zamieszczam w załączniku...

pozdrawiam...

0
  • #16 29 Kwi 2006 17:34
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

oooooOOOooooo dzięki.
    Haha ja jestem zdolny... cały czas jumper czytam jupiter... super...
    Jumper to poprostu zworka komputerowa??
    Właśnie dla mnie zbudowanie tarczy to średni problem, natomiast większym jest zrobienie tego sterownika.
    Oczywiście ja chce zrobić 2 tarcze: kolory i wzory. Ze sterowaniem kolorami sobie poradzę, ale ze sterowaniem wzorkami własnie jest gorzej...
    Mam ten schemat do sterowania gobo (kilka postów wyżej był zamieszczony) ale trochę to dla mnie za trudne... a zależy mi na tym projekcie... kto mi pomoże??

0
  • #17 30 Kwi 2006 12:12
    beezer92
    Poziom 16  

[quote=*

Mam ten schemat do sterowania gobo (kilka postów wyżej był zamieszczony) ale trochę to dla mnie za trudne... a zależy mi na tym projekcie... kto mi pomoże??[/quote]

powiedz czego nie rozumiesz to Ci pomogę.....

0
  • #18 30 Kwi 2006 14:48
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

1. Na czym mam to zrobić?? (jaka płytka)
    2. Skąd mam wziąść te wszystkie części?? Niektóre mam ale reszta...
    3. Ten jumper to taka zworka komputerowa?? Zwykła czy jaka??
    4. Zrób dla mnie na zamówienie ten układ a będe wdzięczny i zapłacę uczciwie :P

0
  • #19 01 Maj 2006 18:59
    beezer92
    Poziom 16  

DJ_Swierszczu napisał:
    1. Na czym mam to zrobić?? (jaka płytka)
    2. Skąd mam wziąść te wszystkie części?? Niektóre mam ale reszta...
    3. Ten jumper to taka zworka komputerowa?? Zwykła czy jaka??
    4. Zrób dla mnie na zamówienie ten układ a będe wdzięczny i zapłacę uczciwie :P

1- na płytce drukowanej albo (na pająku)
    2- ze sklepu z elementami elektronicznymi lub nabyć poprzez internet
    3- Tak to zworka z komputera lub możesz kawałkiem drucika zlutować
    4- koszt przesyłki będzie droższy niż to jest warte dlatego zamieszczam szkic płytki drukowanej zrobionej w programie (ExpressPCB)

0
    Załączniki:
  • #20 02 Maj 2006 08:27
    kozak13
    Poziom 16  

Witam beezer92.
    Obserwuje ten temat i mam pytanie. Czy ten efekt jest sprawdzony i działa tak jak potrzeba tzn czy wzorki rzeczywiscie zmieniają sie dokładnie tzn nie obraca sie za daleko. Jaki do tego silniczek uzyc. Czy moze byc taki ze starego radiomagnetofonu. I jaki moze byc orientacyjny koszt złożenia tego?(chodzi mi o czesci)

Jeszcze tedno. Czy mógłbys tak schmatycznie dorysowac gdzie silniczek do tej płytki podłączamy i jak rozumiem to nie jest całość. Potrzebujemy jeszcze chyba takiego przełącznika jak jest w 8 poście tego tematu na rysunku. Dobrze myślę??
    Prosze o pomoc bo jestem świezy w temacie elektroniki.
    Ogólnie świetny pomysł pozdrawiam

0
  • #21 02 Maj 2006 16:18
    beezer92
    Poziom 16  

kozak13 napisał:
    Witam beezer92.
    Obserwuje ten temat i mam pytanie. Czy ten efekt jest sprawdzony i działa tak jak potrzeba tzn czy wzorki rzeczywiscie zmieniają sie dokładnie tzn nie obraca sie za daleko. Jaki do tego silniczek uzyc. Czy moze byc taki ze starego radiomagnetofonu. I jaki moze byc orientacyjny koszt złożenia tego?(chodzi mi o czesci)

Jeszcze tedno. Czy mógłbys tak schmatycznie dorysowac gdzie silniczek do tej płytki podłączamy i jak rozumiem to nie jest całość. Potrzebujemy jeszcze chyba takiego przełącznika jak jest w 8 poście tego tematu na rysunku. Dobrze myślę??
    Prosze o pomoc bo jestem świezy w temacie elektroniki.
    Ogólnie świetny pomysł pozdrawiam

układ elektroniczny jest sprawdzony przezemnie bo działa już w kilku urządzeniach jakie wykonałem nie mam ich już bo posprzedawałem ale mniej więcej takie jak pokazałem w tym poście... https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...r+kontra&sid=ec4e8776919e9400291963377cb41dc7

prędkość silniczka ustalasz podkówką przy układzie zasilania silniczka a czas przełączania się gobosów jumperkiem

silniczek może być ze starego radiomagnetofonu tylko z odpowiednią przekładnią (doświadczalnie) na pasku gumowym lub zębatkach

koszt części elektronicznych to około 5-7 zł. ale niewiem ile kosztuje przełącznik krańcowy który spełnia chyba główną rolę całego układu ale myślę że też około 5 zł.

niestety płytka kończy się na tranzystorze T1 poniewarz układ zasilający silniczek wykonywałem na innej płytce wraz z innymi punktami zasilania

no i oczywiście niezbędny jest przełącznik krańcowy który montujemy przy tarczy - bez niego układ nie będzie działał poprawnie

0
  • #22 02 Maj 2006 22:35
    kozak13
    Poziom 16  

No wiec podsumowująć jak bede chciał komus pokazać zeby mi to zrobił to daje mu
    1. schemat który nosi nazwe sterowanie gobo oraz,
    2. wzory płytek które wrzuciłes(czy te płytki są sobre i odpwiadają schmatowi??)
    czy to wystarczy czy musze miec jeszcze cos(oczywiscie nie mówie o cześciach)
    A propo czy dałbys rade wypisac wszystkie czesci jakie musze zakupic ewentualnie?
    Dzieki za pomoc i pozdrawiam

0
  • #23 03 Maj 2006 10:27
    beezer92
    Poziom 16  

kozak13 napisał:
    No wiec podsumowująć jak bede chciał komus pokazać zeby mi to zrobił to daje mu
    1. schemat który nosi nazwe sterowanie gobo oraz,
    2. wzory płytek które wrzuciłes(czy te płytki są sobre i odpwiadają schmatowi??)
    czy to wystarczy czy musze miec jeszcze cos(oczywiscie nie mówie o cześciach)
    A propo czy dałbys rade wypisac wszystkie czesci jakie musze zakupic ewentualnie?
    Dzieki za pomoc i pozdrawiam

1- Tak
    2- Tak -z tym że wzór płytki drukowanej kończy się na tranzystorze T1.resztę trzeba wykonać na osobnej płytce albo dorysować ścieżki na tej samej ale jak ktoś z tym robi to będzie wiedział o co biega.
    3- musisz mieć silniczek z jakąś przekładnią który napędza tarczę tak aby nie kręciła się za szybko
    4- :
    R= 100K
    470K
    10K
    47K
    1K
    240R
    PR= 4K7

C= 220n 2x
    1µ/16V
    100n 2x

T= BC237

D= 1N4007

US= CD4060
    UCY74121
    LM312
    CNMP-67 lub CNC1S171 (ON3171)

PR= 4K7

*Jumper
    silniczek
    przełącznik krańcowy - taki jak na rysunku przy tarczy.

0
  • #24 03 Maj 2006 11:22
    kozak13
    Poziom 16  

Dzięki serdeczne za spis.
    Czyli jak rozumiem schemat jest ok, jak go komuś pokazę to będzie wiedział co jeszcze dorysowac za tym tranzystorem T1 tak??

Postaram sie jak najszybciej skołować te części i kogoś do tego zatrudnić bo sam no niestety mimo szczerych chęci ale tego nie zrobię. Pozdrawiam

0
  • #25 03 Maj 2006 15:58
    beezer92
    Poziom 16  

kozak13 napisał:
    Czyli jak rozumiem schemat jest ok, jak go komuś pokazę to będzie wiedział co jeszcze dorysowac za tym tranzystorem T1 tak??

tak będzie wiedział o co chodzi.... :)

pozdrawiam...

0
  • #26 04 Maj 2006 12:10
    dee jay G
    Poziom 26  

Sposób jaki przedstawił kolega beezer92 jest najprostszym sposobem pozycjonowania tarczy gobo/kolorów. Trzeba tylko pamiętać o jednej ważniej sprawie. Silnik (kiedy czujnik trafi na pozycję) nie może zostać po prostu odłączony od zasilania, tylko musi byś hamowany! Mam nadzieję, że wszyscy wiedzą jak ;) Jeśli nie ma hamowania, rozpędzona przekładnia spowoduje minięcie przez rowek czujnika i tarcza będzie obracać się nadal.
    Sposób był już opisany w jakiejś EP i jest po prostu genialny w swojej prostocie.
    Powiem więcej. Mając najprostszy sterownik analogowy 0-10V, można wykonać równie proste KONTROLOWANE pozycjonowanie gobo/koloru.
    Można pokusić się nawet o wykonanie dwu kanałowego, w pełni kontrolowanego efektu zmieniającego gobo i kolory. Jednym suwakiem sterownika wybieramy goba, drugim kolory.

Poniżej zamieszczam rysunki przedstawiające działanie ( II ) tarczy do sekwencyjnej (jeden po drugim) zmiany kolorów i ( I ) tarczy do kontrolowanej (ze sterownika) zmiany koloru.
    Przełączniki po zwarciu muszą odłączać zasilanie i hamować silnik. Przy kontrolowanej zmianie, podajemy napięcie na odpowiedni przełącznik i w ten sposób tarcza ustawia się na pozycji jaką chcemy uzyskać.
    Do sterowania 0-10V proponuję układ wskaźnika LM3914 (sterowanie bargrafem) ustawiony na działanie punktowe i wyregulowany w przedziale 0-10V (jedno wyjście odpowiada przyrostowi napięcia o 1V) W ten sposób możemy sterować tarczą zawierającą maksymalnie 10 kolorów/gobo (9 kolorów+biały)
    Równie dobrze możemy zastosować 5 kolorów/gobo, z tym że wtedy łączymy co drugie wyjście układu LM.
    Pamiętajmy o jednej ważnej rzeczy: Układ LM MUSI pracować w trybie PUNKTOWYM!
    To wszystko!

Pozdrawiam.

0
  • #27 04 Maj 2006 17:08
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

No to jóż wróciłem do czynnego uczestnictwa na forum :D
    Słuchaj Beezer92... ile chciąłbyś za taki układzik zmontowany?? Bo niezbyt mam kogoś, kto chciałby zmontować mi tą płytkę a sam boję się, że nie sprostam. Napisz cenę + oczywiście robocizna... jesli możesz...

0
  • #28 04 Maj 2006 22:01
    beezer92
    Poziom 16  

przepraszam ale chyba nie podejmę się tego montażu ze względu na ograniczony czas :) chętnie ale..... poszukaj napewno Ci ktoś to złoży to nie żadna filozofia :D a jak sie przyłożysz to powinieneś to wykonać bo układ po zmontowaniu od razu działa i nie wymaga specjalnego uruchamiania....

0
  • #29 05 Maj 2006 14:09
    DJ_Swierszczu
    Poziom 17  

OK rozumiem. Spróbuję sam albo pogadam ze znajomym :) Dzięki za chęci

0
  • #30 06 Maj 2006 08:13
    kozak13
    Poziom 16  

Kolego beezer92 czy masz moze jakies schematy multiwibratorów bo potrzebuje a nie moge znaleźć nic konkretnego.
    Chciałem zastosować do sterowania lustrem a nie mam nic co mógłbym pokazac kolesiowi który by mi to ewentualnie sklepał. Pozdrawiam

0