Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Sklejające" się styki w przekaźnikach do rolet

drFeelGood 16 Apr 2012 09:07 5129 19
 • #1
  drFeelGood
  Level 9  
  Witam , w temacie jestem poczatkujący więc proszę o wyrozumiałość :-)
  Mam w domu kilka rolet sterowanych przekaźnikami przełączanymi relpola - wykonanie na szynę din w środku siedzi RM84-2012-25-1012 - sterowanie 12v prąd przełączany na każdym styku 5A 250V - przekaźniki załączane układem sterowania radiowego - Gorke.Wymyśliłem sobie że wykorzystam przekaźniki przełączane - w pozycji NC roleta się otwiera , w pozycji NO zamyka.Nie montowałem do przekaźników żadnych diód, kondensatorów czy gasików. Przekaźniki przez jakiś czas pracowały bez zarzutu , po jakimś czasie kolejno zaczęły "padać" - sklejają się styki . Na forum znalazłem info,że lepiej stosować osobne przekaźniki do otwierania i zamykania, znalazłem też info ,że aby ograniczyć iskrzenie które może powodować "sklejanie" stosuje się gasiki. Moje pytania :
  1) Czy faktycznie nie da się sterować roletami przekaźnikami przełączanymi?
  2) Jeśli trzeba zastosować jakieś układy ograniczające iskrzenie bardzo proszę o konkretny przykład/opis takiego "ustrojstwa".
  3) Jeśli jedynym rozwiązaniem jest stosowanie 2 przekaźników/roleta - jak zrealizować taki układ aby zablokować możliwość załączenia przekaźnika nr2 kiedy nr 1 jest załączony.
  Z góry dziękuję :-)
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  drFeelGood wrote:
  prąd przełączany na każdym styku 5A 250V


  Może napisz czy to jest dla prądu stałego czy przemiennego, oraz jakiego typu silniki stosujesz do napędu rolet.
 • #3
  drFeelGood
  Level 9  
  Przekaźnik poprawka - 8A 250V AC.Silniki są już zabudowane , nie wiem jak to typ. Co wiem - z silnika wychodzą 4 przewody N , uziemienie, L1 , L2 - otwieram , zamykam podając 220V z sieci na te przewody.
 • #4
  INTOUCH
  Level 30  
  Podaj dokładnie co to za silnik.
  Jakieś dane znamionowe z tego silnika, albo typ.
  Albo kartę katalogową tej rolety. Gdzieś muszą być napisane dane odnoście silników.
 • #5
  mar_cik
  Electrician specialist
  1. Da się tylko przekaźnik trzeba dobrać do obciążenia, konkretnie dla kategorii pracy AC15 lub AC7b.
  Twój przekaźnik w kategorii AC15 ma obciążalność tylko 1,5A czyli 350VA.
  2. Żadne układy ograniczające iskrzenie nie mają dla takiego zastosowania (sterowanie rolet) sensu, tym bardziej że chodzi o obciążalność zestyków.
  3. Przy zastosowaniu dwóch przekaźników można tylko zrobić blokadę elektryczną cewek, przed sklejeniem styków to nie zabezpiecza.
 • #6
  INTOUCH
  Level 30  
  Albo dać przekaźnik o obciążalności 16A.
 • #8
  kemot55
  Level 31  
  Zwykle dwa przekaźniki są po to, żeby można było wprowadzić opóźnienie pomiędzy ruchem w górę i ruchem w dół. Jak będziesz hamował roletę podając przeciwprąd na silnik (przecież napęd nie zatrzyma się w ciągu 0ms) to nie ma siły żeby się styki nie kleiły. Wariant drugi to możliwe, że kupiłeś lipę a nie przekaźniki. Ostatnio kombinują na składzie styków (łącznie ze wspaniałą firmą Re....l) żeby obniżyć koszty.
 • #9
  drFeelGood
  Level 9  
  Rolety mają wyłączniki krańcowe , sterowanie polega na pełnym otwarciu rolet rano i zamknięciu ich wieczorem , nie ma więc mowy o zmianie kierunku kiedy roleta pracuje.
 • #10
  drFeelGood
  Level 9  
  Silniki w roletach, info od producenta : 250V AC , 160W 0,7A. Dwie takie rolety miałem przypięte na jednym przekaźniku z dwoma stykami przełączanymi. Czy zatem zastosowanie pojedynczych 16A powinno rozwiązać problem ?
 • #11
  roks
  Automation specialist
  Witam

  Prawdopodobnie nie rozwiąże to problemu, te przekaźniki są przystosowane do typu pracy AC1 ( obciążenie rezystancyjne ) i owszem, mogą przenosić taki prąd ( 16A ) ale nie załączać w przypadku obciążeń indukcyjnych ( silnik ) .

  Najlepszym rozwiązaniem są styczniki modułowe ( 100% gwarancji działania ), albo w skrajnym przypadku przekaźniki R2 czy R15 ( Relpol ) chociaż podejrzewam, że te również po jakimś czasie padną.

  pozdrowienia
 • #12
  Gregory_bg
  Level 26  
  Nie używaj do tego celu przekaźnika RM84 Relpolu on się do tego nie nadaje. Jeżeli już potrzebujesz wersje przełączną to rm85 3011 lub 2011 jeżeli wersje zwierną to rm85 5021 lub 3021
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  drFeelGood
  Level 9  
  Czy moglibyście podać mi symbol przykładowego stycznika ,który sprawdzi się w moim rozwiązaniu?
 • #15
  mar_cik
  Electrician specialist
  No właśnie. Tu jest niestety problem bo Kolega ma sterowanie na 12V DC. Nie wiem czy łatwo będzie znaleźć stycznik z zestykami 1z+1r.
 • #16
  drFeelGood
  Level 9  
  Ok, zakładamy że robię to na dwóch stycznikach/roleta sterowane 220V , podajcie mi jaki bedzie odpowiedni i zamykamy wątek :-)
 • #17
  Ryszard49
  Level 37  
  Witam.
  Jeżeli silnik jest o parametrach jakie podałeś ( 250V AC , 160W 0,7A) to powinny wystarczyć przekaźniki małogabarytowe, takie są stosowane w fabrycznych układach.
  Silnik jest rozłączany wyłącznikiem krańcowym a przekaźnik pozostaje w pozycji załączonej. Można również przerwać pracę silnika wyłącznikiem stop, w dowolnym momencie pracy silnika i nic się nie dzieje z przekaźnikami. Więc nie bardzo wiem dlaczego w Twoim przypadku następuje sklejenie styków. W układzie zawsze pracują dwa przekaźniki.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #18
  Gregory_bg
  Level 26  
  Autor napisał, że w pozycji NO przekaźnik rm84 wykonuje pracę dla potrzeb silnika a w przekaźnikach rm84 siła naciągu sprężyny wynosi 8-10 gram to docisk jest mały i styki się sklejają. Choć nie ma schematu i nie wiem jak jest to rozwiązane. Jak już pisałem wyżej polecam rm85.

  Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. [retrofood]
 • Helpful post
  #19
  mar_cik
  Electrician specialist
  RM85 dla kategorii AC15 ma te same dane co RM84.

  Kolega Ryszard49 podsunął myśl żeby sięgnąć do firmowych rozwiązań, pogrzebałem na półkach, przekaźnik zastosowany w firmowym napędzie do bramy BFT:
  Przekaźnik z jednym stykiem przełącznym, wykonanie cewki DC 12V - Finder 40.61.9.012.0000
  prąd znamion. 16A, max. prąd załączania 30A (jest też 120A dla wykonania zestyków AgSnO2 oznaczenie .4000),
  dla kategorii AC15 (230V) max. moc łączeniowa 750VA,
  dla AC3 (230V) max. moc silnika 1-faz. 0,55kW.
  Nawet powinien pasować do Kolegi gniazd (prawie to samo co Relpol :twisted: ). Tylko niech Kolega już nie łączy rolet równolegle.
 • #20
  drFeelGood
  Level 9  
  Dziękuję za wszystkie uwagi, wezmę na próbę tego Findera, styki wyglądają solidnie :-) Pozdrawiam z Kujaw.