Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny dysk Hitachi HCC545050B9A300

17 Kwi 2012 11:04 10020 20
  • Poziom 17  
    Witam dostałem taki dysk jak w tytule nie znam jego pochodzenia dysk zachowuję się normalnie poprzez kieszeń usb jest wykrywany w systemie xp
    program CrystalDiskInfo wykrywa go poprawnie

natomiast program victoria nie bardzo

program mhdd znajduje dysk ale dalej nic tak jakby się zawieszał program i nic nie mogę tym programem sprawdzić

hdtune

szybki czy wolny scan hdtune jak i victorią wygłąda tak

Instalacja systemu win xp,vista, win7 czy nawet mandriva lub ubuntu nie może założyć partycji.
    Co z dyskiem jest nie tak ? Czy da się go naprawić ? Jeżeli tak to jakim programem.
  • Poziom 14  
    A cz na dysk nie jest założone hasło?
    Może pochodzi z jakiegoś Dekodera?
  • Poziom 17  
    Nie mam pojęcia. A jak to sprawdzić ?
  • Poziom 17  
    Programem mhdd nic nie mogę zrobić tak jak wyżej napisałem po wybraniu dysku i wciśnięciu F4 miga kreska i nic dalej nie rusza. Jedynie co mogę zrobić programami które posiadam to jest to co w pierwszym poście na fotkach.
  • Poziom 43  
    Odpowiedz skąd masz ten HDD.
    Ten kto dał chyba wie?
  • Poziom 14  
    Podpięty do płyty głównej,
    nie testowałem z dyskami HITACHI więc nie podpowiem dalej.
  • Poziom 17  
    artaa napisał:
    Odpowiedz skąd masz ten HDD.
    Ten kto dał chyba wie?

Pisałem w pierwszym poście nie znam jego przeszłości taki dostałem , dysk pochodzi z kieszeni zewnętrznej. Jeżeli jest możliwość że dysk pochodzi z jakiegoś dekodera , możliwe że i tak jest ale to powinno się jakoś stwierdzić jakimś programem tak mi się wydaje. Z drugiej strony czytając różne tematy na temat dysków że nie można utworzyć partycji,że nie są widoczne trafiło się kilka tematów z dyskami właśnie z dekodera ale wszystkie miały 320gb nie znam się ale to chyba standard dla dekoderów. Uruchomiłem jeszcze raz mhdd ale najpierw zrobiłem test dysku który jest orginalnie w biosie hp i test wyszedł 100% ok. Natomiast mhdd po wpisaniu komendy eid , pwd ,cx , wciśnięciu F4 staje miga na dole kreseczka i nic się nie dzieje po wciśnięciu F8 pokazuje smart dysku.Jakim programem stwierdzić czy ten dysk ma hasło lub czy jest z dekodera? Mam dekoder polsatu hd mini 2000 który niby obsługuje dyski ale nie wiem jak ten dysk tam podpiąć chyba potrzebna jest specjalna kieszeń bo wydaje mi się że podłacza się go do gniazda usb w dekoderze, a kieszeń jaką ja posiadam to zwykła kieszeń usb vaio za 15zł i nie ryzykuje podpięcia żeby nie popsuć czasami dekodera.
    Zrzuty z mhdd

Dziwny dysk Hitachi HCC545050B9A300 Dziwny dysk Hitachi HCC545050B9A300 Dziwny dysk Hitachi HCC545050B9A300 Dziwny dysk Hitachi HCC545050B9A300
  • Poziom 2  
    witam
    mam taki dysk i taki sam problem,tzn mhdd nic nie daje,wszelkie linuxy i programy też.pomóżcie zrobić z niego normalny dysk bo kupiłem sobie do niego kieszeń i walcze już 4 dzień :(
    dysk mam z dekodera sagemcom ale jest spalone zasilanie i nie mam opcji podpięcia pod dekoder
    jaro73(malpa)o2.pl
  • Poziom 10  
    Powiem że da się taki dysk przerobić na zwykły, działający w komputerze. Ale standartowe metody nie poskutkują, zerowanie ani szukanie haseł, linux itd - to nie jest takie proste, zwlaszcza z dyskami cyfrowego polsatu, ktore nie są zabezpieczone hasłem w prosty sposob, są po prostu skutecznie zadedykowane dekoderom polsatu. Manipulując np. przy elektronice, albo nawet w firmware bez odpowiedniego doswiadczenia, mozna łatwo uwalić dysk i wtedy możliwe odblokowanie przestanie być już możliwe.
  • Poziom 11  
    Kolego, jeśli jesteś w posiadaniu informacji w jaki sposób dokonać modyfikacji dysku podziel się z nami, ponieważ problem tego typu ma wiele osób i będzie przybywać. Dyski te były wykorzystywane zarówno w platformach cyfrowych jak i rejestratorach gdzie jak wiadomo inicjacja modyfikuje treść nośnika. Fakt, zerowanie, próba utworzenia partycji jakimkolwiek programem to strata czasu, ponieważ dysk nie posiada sam w sobie zabezpieczenia w postaci hasła, lecz tzw. trybu "freeze" blokujący/uniemożliwiający odczytu zawartości - sparowane z danym urządzeniem.
  • Poziom 10  
    Za darmo się tego w domu zrobić nieda, więc na nic komu takie informacje, bo bez sprzętu i wiedzy nawet nie dostanie się do firmware'u. Po drugie ja to robię odpłatnie a to nie miejsce na reklame, więc w sumie cięzko coś więcej pisać.
  • Poziom 11  
    Jeżeli kolega na co dzień zajmuje się odpłatnie tego typu tematami, to może uprzejmie poinformuję czy i w tym przypadku (bo o to chodziło autorowi) firmware dla dekoderów/rejestratorów zostało zmodyfikowane, czy też chodzi o tryb inicjacji i zabezpieczenia nośnika w tzw. trybie FREEZE ?
  • Poziom 10  
    Niewiem co to za tryb freeze o którym piszesz, podejrzewam, że mylisz pojęcia, ale to nieistotne w tym przypadku. Już odpowiadam na pytanie:
    W przypadku modelu dysku o jakim mowa w temacie HCC545050B9A300, jest to Hitachi z serii CinemaStar czyli dedykowanej do sprzętu AV rejestratorów nagrywarek itp.
    W polsce spotykany tylko i wyłącznie (na ile mi wiadomo, w 99% przynajmniej) w dekoderach Cyfrowego Polsatu, konkretnie blokadę zakłada dekoder Sagemcom ESI-88, i dysk z niego wyjęty zachowuje się w komputerze jakby miał hasło ATA (choć to inny rodzaj zabezpieczenia)
    w dekoderach tych występują dyski zarówno 320GB jak i 500GB (rzadziej)
    Hitachi oraz WD, konkretnie 4 modele:
    HCC545032B9A300, HCC545050B9A300, WD3200BUDT, WD5000BUDT
    Dyski omawiane w temacie na bank pochodzą z dekodera, sprawdzić to można wlasnie po modelu (powinny być zawsze wykrywane w BIOS komputera, jeśli nie są, albo stukają głowicami, to mogą byc uszkodzone)
    Warto tez podlaczyc taki dysk jako drugi bezpośrednio pod SATA (nie przez USB)
    i pod programem np HDTune wybrać ten model i przejrzeć SMART dysku. Mimo blokady odczytu/zapisu sektorów, logi SMART da się odczytać, nie powinno być problemów i widac tam czy dysk ma ewentualnie jakieś bad sektory itd (wartości "current pending..." jak również "reallocated sector count" powinny mieć w kolumnie DATA/RAW/ 0, słownie zero, hex 0x00)
  • Poziom 11  
    Zgadza się, lecz nie wszystkie dyski zostały wykorzystane do cyfrówek.

Owszem, mogę mylić pojęcie "freeze" być może w języku IT widnieje zupełnie inna definicja. Natomiast tryb ten jest wskazywany przez aplikacje "HDAT2" która informuję nas, że dysk nie posiada żadnych zabezpieczeń w postaci hasła, a samego trybu "freeze". MHDD również informuje o braku hasła, SMART w idealnym stanie - brak możliwości zweryfikowania sektorów - ! ATRB - wszystkie. HDTune to samo, dysk w perfekcyjnym stanie - SMART do odczytania, natomiast wszystkie sektory czerwone - brak możliwości zweryfikowania zawartości sektorów :) Próba zainicjowania dysku nieskuteczna, utworzenie partycji jakiegokolwiek formatu niemożliwe. Istnieje pewna aplikacja uruchamiana z jądra linuxa o nazwie hdparm 9.43, lecz nie mogę nawet utworzyć hasła dla dysku z powodu w/w zabezpieczenia.
  • Poziom 10  
    Tak jak napisałem, nie będe sie powtarzał. Jesli masz taki model dysku, jesli nie ma dostepu do sektorow (tak jak piszesz,niema mozliwosci zweryfikowani asektorow skanem powierzchni), i jesli dysk ma prawidłowy SMART, to niezaleznie od tego czy pokazuje hasło czy brak hasła - jest zablokowany i na stówkę był w dekoderze SAGEMCOM ESI-88 ;) .Dopiero po profesjonalnym odblokowaniu bedzie sie dawał partycjonować, nie przeskoczysz tego żadnym hdparm ani niczym pod linuksem. tyle w temacie. pozdrawiam.
    PS tryb "freeze" ktory pokazuje Victoria, lub HDAT2 nei okresla zadnego zabezpieczenia, tzn nei ma wplywu na to czy dysk jest obsługiwany przez komputer.. podepnij działający dysk systemowy naprzyklad, i tez zobaczysz ze bedzie miał "freeze" ;)
  • Poziom 11  
    Może nie to, że nie będziesz się powtarzał kolego, ale mam wątpliwości co do poprzedniej wypowiedzi cyt. "Mimo blokady odczytu/zapisu sektorów (...) i widac tam czy dysk ma ewentualnie jakieś bad sektory itd"... Inne dyski, m.in. systemowy nie posiada blokady tzw. "FREEZE" czy też dalej zwane profesjonalnie "Security and/or DCO frozen state" - odczuwam chęć zarobku, niż małej podpowiedzi czy dyski te mają zmodyfikowany firmware, czy też jest to inny problem - zabezpieczenia, skryptu?
  • Poziom 10  
    Przeciez napisałem wyraźnie, że sie nieda, ma zmodyfikowany firmware. Skryptu na to niema, jakby byl, to by wczesniej czy pozniej przesiąkł do internetu, gdyby to było proste.. Odczuwasz chęć zarobku? A ja odczuwam lenistwo i chęć podania na tacy czegoś czego na ten przykład mi nikt na tacy nie podał kolego.
    Powtórze raz jeszcze - tak czy inaczej nawet wiedząc JAK, potrzebowałbyś sprzęt i oprogramowanie do pracy z dyskami np. PC3000
    PS. co do "frozen state" to po prostu niedomówienie, o którym niema potrzeby sie rozpisywać, prosze uwierzyć na słowo, że to akurat w tym przypadku nie pomaga w żadej diagnozie (w przypadku gdy dysk ma standartowe hasło ATA, które znamy i chcemy je zdjąć wpisując je np w mhdd komendą unlock i dispwd - to w tym przypadku trzeba zwrocic uwage by security state nie był frozen - czyli trzeba zresetować zasilanie dysku nie resetując komputera)
    pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Witam po długiej przerwie czy kolega djkaczor znalazł jakieś informacje jak odblokować taki dysk ? Czy tylko płatnie ? Ewentualnie jak podpiąć go do dekodera CP mini HD 2000 ?