Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gruntowna modernizacja instalacji TV/SAT

players 21 Apr 2012 12:33 2948 12
 • #1
  players
  Level 11  
  Witam. Planuję podczas gruntownej modernizacji domu zrobić porządek z plątaniną kabli TV/SAT/skrętki na strychu. Czy mogłbym prosić wiedzących więcej ;) o podpowiedzi jakich urządzeń/przewodów najlepiej użyć żeby mieć święty spokój na następne lata? Docelowo ma to wyglądać tak(tak ja to widzę przynajmniej):

  czasza 80 cm, konwerter quad monoblock, 4 kabelki (po ok 5m)idą na strych do sumatora/rozgałęźnika (np takiego http://allegro.pl/sumator-sygnalu-tv-sat-axing-swe-4-01-4xsat-rtv-i2268839671.html ) do którego podłączona będzie antena naziemna z płytką wzmacniacza (działa prawidłowo więc nie będę jej ruszać). Wzmacniacz owej anteny dostaje zasilanie z obecnego rozgałeźnika który jest także wzmacniaczem, ale po jego usunięciu będę musiał przy jednym z TV założyć rozdzielacz napięcia(chyba tak się nazywa ta wtyczka do której dochodzi kabelek z zasilacza przy TV). Z rozgałęźnika kabelki idą do TV-max 15 m- z racji tego że przynajmniej część każdego kabla będzie na zewnątrz kabel powinien być oczywiście przeznaczony to zewnętrznego montażu. Wszystkie elementy muszą być dobrej jakości, cena nie ma większego znaczenia(ale bez zbytniej przesady ;) )

  Pytania (naprawdę poprzedzone klikudniowym googlowaniem-którego wyniki przyprawiły mnie o oczopląs i ból głowy)

  1. Konweter -brać 1-wszy lepszy ? Słyszałem, że inverto jest dość dobry, ale nie mam żadnych doświadczeń w tym temacie. DiSEqC-nie za bardzo rozumiem czy to ma konweeter czy muszę dokupić osobno? Chcę odbierać Hot Bird i Astrę na więcej niż 1 odbiorniku SAT.

  2. Sumator/rozgałęźnik-musi być 2 w 1, czy ten z linka powyżej jest dobrej jakości?  3. Kabel-temat rzeka-ma być najlepszy, tylko miedź, cena nie ma znaczenia-potrzebuje w sumie ok 70-80 m. Byłem już prawie zdecydowany na TRISET-113, ale w jednym sklepie widzę, że ma miedziany oplot a w innym że aluminiowy z folią. Zrezygnowałem.

  4. Do każdego pokoju będzie poprowadzony 1 kabel(po to właśnie zsumowałem sygnał naziemny z SAT)-czy podłączenie kabla do tunera sat (IN) i wyprowadzenie go z głowicy tunera SAT(OUT) do TV będzie dobrym rozwiązaniem? Bo jeśli nie sumowanie sygnałów nie ma sensu. Dodatkowo przy 1 z odobiorników muszę dać rozdzielacz napięcia zasilający wzmacniacz anteny naziemnej-czy takie napięcie (chyba 12V)może przejść przez tuner SAT? Dodam jeszcze, że nie przewidują montażu gniazdek, kabel idzie ze ściany prosto do odbiornika.

  5. Złączki. Raczej nakręcane, chyba że znajdę jakąś tanią zaciskarkę.

  6. Czy puszczenia kabla koncentrycznego przy skrętce UTP nie będzie zakłócać pracy obu?
  Gruntowna modernizacja instalacji TV/SAT

  Mile widziane osobiste doświadczenia :) .

  EDIT: Jeżeli zajmujesz się zawodowo tym tematem i posiadasz cały potrzebny mi sprzęt-odzwj się na PW.
 • #2
  kizek
  Level 35  
  Pamiętaj o funkcji PVR ( dwa przewody do gniazdek ).
  2 w 1 to Multiswitch.
  Pomocna strona. Link
 • #3
  players
  Level 11  
  Quad monoblock zapewni mi odbiór obu satelit, a o PVR pierwszy raz słyszę :( i nie uwzględniłem tego jak na razie w moich planach(muszę ogarnąć temat).

  edit: przeglądałem już stronke dipol, tyle że tam jest taka ilość wszytskiego, że mój niezorientowany w tych sprawach mózg nie daje sobie rady :( .
 • #4
  kizek
  Level 35  
  Co z DVB-T? Nic nie wspomniałeś.
  Dlaczego rezygnujesz z gniazd? ( bezpośrednie podłączenie? ).
 • #5
  players
  Level 11  
  DVB-T działa na tej antenie co mam, a jak wspomniałem wyżej jedyne co chcę zmodyfikować - to dodanie rozdzielacza napięcia do zasilenia płytki wzmacniacza jak na szkicu. Gniazd nie przewiduję bo musiałbym kuć ściany. Na szkicu jest tak, jak to będzie (mam nadzieję) wygądać, ale można to zmienić oczywiscie bo to jest tylko na razie moja wizja ;) .

  edit: da się jakoś doprowadzić napięcie do wzmacniacza antenowego jeszcze przed zsumowaniem sygnałów z obu anten? To by mi trochę uprościło całą pracę.

  edit2: czy dobrze rozumuję z PVR: jak chce nagrywać na tunerze SAT jedno a oglądać drugie muszę mieć 2 osobne kable z rozgałęźnika (czy switcha bo chyba toto samo)? Tylko że mój tuner SAT nie ma 2 wejść i nie da sie takiej głowicy włożyć(znajomy m tuner CP z głowicą o 2 wejściach).
 • #7
  players
  Level 11  
  kizek wrote:  ale kabel na ścianie i tak musi być ... pomyślę jeszcze o tym. A do PVR musiałbym mieć chyba 2 takie gniazda zgadza się?

  "Pomiędzy wyjściami TV i R a wejściem nie może zachodzić przepływ prądu stałego." czyli zasilenia wzmacniacza anteny naziemnej musi byc przed tym gniazdem.
 • #9
  players
  Level 11  
  Tu www.dipol.com.pl/uniwersalne_schematy_instalacji_antenowej_dla_naziemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t_bib213.htm znalałem schemat tego co chcę zrobić, muszę tylko znaleźć inny kabel.

  Czy wie ktoś gdzie mogę kupić kable Coax12CuPE, H125CuPE, H500, S544? Większość linków prowadzi do postów kondensatora a reszta jest po czesku :]
 • #10
  players
  Level 11  
  Witam ponownie, jestem już w zaawansowanym stadium kompletowania potrzebnych mi akcesoriów(m.in multiswitch Telmor, konwerter Quad Inverto Black Ultra, kable triset 11 100%Cu i 113 Al, antena naziemna UHF TELMOR DIGIT-6DT
  , ale mam jeszcze 1 mały dylemat-mimo wczesniejszej niechęci zdecydowałem się jednak na montaż anteny UKF, lecz nie wiem jaką najlepiej zastosować-problemem jest ograniczona przestrzeń do jej montażu.

  Zacznę tak: odległość od nadajników wynosi ok 33km, moc nadajników 10KW, widoczonść nadajnika hmm, pagórków nie ma, ale na 75% są drzewa, nie mam jak to sprawdzić na dalszych dystansach. Mam obecnie pełnowymiarową antenę UKF ( nie jest podłączona w tej chwili, więc nie wiem jak działa) http://tnij.org/rm0o ze wzmacniaczem, lecz nie mogę jest zainstalować na zewnątrz, ewentulanie na strychu, mur grubości ok 12cm. Jest też alternatywa - dookólna z patykiem http://tnij.org/rm0q , którą mogę wystawić na maszt. Kabel pójdzie do zwrotnicy, potem do multiwswitcha. Co powinienem wybrać?
 • #11
  kizek
  Level 35  
  Druga antena jest to zapewne kompromis między pierwszą ale musisz zwrócić uwagę na możliwość odbioru stacji komercyjnych które mogą nadawać z innych miejsc co stacje radia publicznego i polaryzacja może być różna.
 • #12
  players
  Level 11  
  Kurcze, ryzyk fizyk, ryzykuję stratę ok 40 zł na antene dookólną... . Muszę przejrzeć dokładniej, jakie częstotliwośći są zajęte w promieniu klikudziesięciu kilometrów. Gdzie znaleźć informacje o zasięgu nadajników UKF (i nie tylko) o określonej mocy?