Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiana domofonu pięcioprzewodowego

29 Kwi 2012 18:26 3560 6
  • Poziom 8  
    Witam,
    to mój pierwszy post na forum i od razu potrzebuję pomocy. Robię generalny remont, nie znam się na domofonach, wiem jedynie, że z kabla wychodzi pięć przewodów, które są podłączone do urządzenia jak na zdjęciu. Nie znam też modelu słuchawki. Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu, który kabel jest od czego i ewentualnie doradzenie jaki domofon kupić, najlepiej poparty przykładami. W naszych marketach są różne słuchawki, ale nie wiem która będzie odpowiednia...

Pozdrawiam!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny dla użytkowników
    Musisz kupić analogowy unifon do instalacji 6 żyłowych. Może to być Wekta TK6, URMET 1131, Fermax, Amplyvox itp.
    Twój stary bardzo łatwo rozszyfrować, tylko zdjęcie nie jest zbyt dokładne.
    Z tego co można się zorientować, przełącznik obwodów jest tu rozdzielony. Górna część (patrząc na zdjęcie) służy do przełączenia wkładki słuchawkowej raz jako odbiornik dzwonka a drugi raz po prostu do słuchania rozmówcy.
    Dolny przełącznik służy do załączenia mikrofonu po podniesieniu słuchawki.
    Ty widząc to przed sobą łatwo określisz jaki kolor kabelka za co odpowiada.

Sam mikrotelefon jest przyłączony za pomocą trzech kabelków (słuchawka, mikrofon i masa). Jeden z nich (słuchawka) leci na wspomniany górny przełącznik, drugi (mikrofon) na dolny przełącznik a trzeci na wspólny punkt masy.
  • Poziom 8  
    Bardzo dziękuję za tak konkretną i szybką odpowiedź, bardzo mi pomogłeś!
  • Poziom 8  
    Zabieram się jutro za wymianę sprzętu, kupiłem unifon formy PROEL PA456, który jest podobno uniwersalny. Podczas rozkładania ponownie starego unifonu natrafiłem na schemat połączeń, chociaż przyznam, że zbyt wiele on mi nie mówi...wrzucam zdjęcia, może ktoś zna model tej słuchawki i oszczędzi mi czasu przy podłączeniu nowego unifonu...?

Stary unifon

Rozpiska nowego

Zweryfikuj które kabelki u ciebie za co odpowiadają. W starym masz gdzieś mostek, bo masz 5 żył a unifon jest na 6. Prawdopodobnie jeden koniec przycisku otwierania zamka jest połączony z masą. Na zdjęciu tego niestety nie widać.
    W nowym do różnych konfiguracji służą zwory ZW1 i ZW2. W ten sposób nowy może być użyty do instalacji 4, 5 lub 6 żyłowych.
  • Poziom 8  
    wrzucam dla pewności jeszcze jedno zdjęcie, masz rację, jeden kabel jest zmostkowany, masa-zamek (biały kabel mostek na zamku na zdjęciu, masa doprowadzona niebieskim do zamka)

Czy idąc tym tropem to oznaczenie jest poprawne?

masa-kabel niebieski
    wywołanie-kabel biały
    słuchawka-kabel zielony
    mikrofon-kabel brązowy
    zamek-kabel szary

i teraz w nowym mam konfigurację
    przewód: ZW1 on, ZW2 on
    przewód: ZW1 off, ZW2 on
    przewód: ZW1 off, ZW2 off

Oryginalnie mam obie zworki założone, pozostanie jedynie odpowiednie ich dopasowanie. Rozumiem, że podpinając kabel od zamka (szary) pod ZL1 muszę zostawić zworkę na ZW1 a na ZW2 wyjąć czy trzeba już kombinować różne ustawienia?

Może niektóre pytania są trywialne, ale to mój pierwszy samodzielny montaż unifonu...
    Popełniłeś jeden błąd. Zamieniłeś biały z brązowym. Przełącznik P1 zamienia rolę słuchawki raz jako wywołanie a drugim razem jako rozmowę, czyli skrajne wyjścia tego przełącznika idą na linię wywołania i linię słuchawki.

Co do zworek w nowym to ma być założona tylko jedna. Jak nie ma opisu która to ma być, to proponuję zdjąć obie, a podczas prób założyć jedną z nich kolejno w dwa miejsca. Tylko jedno położenie będzie właściwe.

Konkretnie chodzi o to, że ta zworka ma łączyć jeden zacisk przycisku z masą.