Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić Załączanie przekaźnika 12v przez impuls z telefonu (wibracji ) układ

kamil2345x 02 May 2012 16:32 4394 8
    kamil2345x
    Level 12  
    Witam,
    Od wczoraj przegrzebałem całe forum i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.
    Zbudowałem automat do bramy, podobne jak na forum ( podnośnik, silniczek wycieraczek ). Spisuje się świetnie, lecz przydało by się sterowanie zdalne, bo jak na razie, załącza się po naciśnięciu przycisku przy bramie, a wiadomo że jak się wraca z pracy to chciało by się, aby ta brama była otwarta ;) Sterowanie radiowe z pilota odpada, bo zasięg tego to maks 200 metrów w zabudowanym terenie, a brama otwiera się sporo, bo aż 40 sekund ( nie mam innego trafo ), więc i tak trzeba by długo czekać.

Wpadłem na pomysł, aby otwieranie zrobić poprzez puszczenie sygnału na tel, który będzie w centralce, a on będzie miał zadanie załączyć przekaźnik.
    Wyprowadziłem przewody z Noki 6230i, napięcie z wibracji oscyluje w granicach 0.5-0.9V. Czytałem o sterowaniu poprzez tyrystor np bc548 lub bc337, takowe mam, budowałem układy pokazane na forum, lecz nie działa, brak reakcji.
    oto układ który podpinałem :Jak zrobić Załączanie przekaźnika 12v przez impuls z telefonu (wibracji ) układ

Możecie coś poradzić na mój problem ? ;)
    Z góry dziekuje za pomoc !
    netotron
    Level 26  
    Witam
    Nie trzeba przegrzebywać całego forum, czasem wystarczy chwile pomyśleć :)
    Masz plus na emiterze tranzystora NPN, zamień emiter z kolektorem :)

pozdrawiam
    kamil2345x
    Level 12  
    Nie jestem elektronikiem, więc się nie znam ;)
    Wykonałem jak jest na schemacie. Lecz zamiana emitera z kolektorem nic nie dała, nadal brak jakiejkolwiek reakcji...

Dodano po 15 [minuty]:

Gdy zamieniłem emiter z kolektorem i dotykałem plusa palcem, i wilgotnym palcem bazy, to przekaźnik się załączał, jak powinien. Po podaniu plusa z silniczka wibracji układ nie reaguje. Może być tak że na silniczek od wibracji idzie napięcie przemienne lub coś w tym stylu ? Czemu nie chce go załączyć ?
    sm48
    Level 15  
    plus do kolektora a minus do emitera podczep.
    Sygnał z buzera plusem do bazy minusem do emitera.
    Podczep miedzy bazę (miedzy zacisk a rezystor) a emiter jakiś mały kondensator powinno działać.
    kamil2345x
    Level 12  
    niestety to nie pomogło.
    Usunięcie rezystora powoduje że słychać że cewka przekaźnika dostaje napięcie, ale jest ono za małe, aby załączyło przekaźnik. Po dodaniu kondensatora ( próbowałem kilku ) brak jakiejkolwiek reakcji. Dodam że po podaniu bezpośrednio napięcia na przekaźnik, działa prawidłowo.
    sm48
    Level 15  
    Ale nikt ci nie kazał usuwać rezystora.
    Twoim problemem jest to że na wejściu masz sygnał przemienny a zasilać chcesz przekaźnik który jest na prąd stały. Więc musisz wygładzić przebieg wejściowy.
    kamil2345x
    Level 12  
    brałem to pod uwagę, podłaczyłem nawet układ przez mostek prostowniczy, jednak też nie pomogło. A proszę mi powiedzieć, czy szeregowo czy równolegle ma być ten kondensator. Wnioskuje że szeregowo jak napisałeś, ale wolę się upewnić.

Dodano po 16 [minuty]:

Bardzo bym prosił o bardzo dokładne opisanie jak co gdzie podpiąć, może robie gdzieś błąd. Jakiej wartości ma być mniej więcej kondensator ? Jeśli można to prosiłbym schemat.

Bardzo was proszę o pomoc ;)
    Jest to dla mnie sprawa bardzo ważna.
    Z góry dziękuje !
    kicajbas
    Level 32  
    Witam. Stosując tranzystor do włączania przekaźnika emiter powinien być podpięty do masy, więc tak jak sugerował kol. netotron - emiter do masy, kolektor do cewki przek.( błąd w schemacie) Spróbuj dodatkowo przed rezystor wstawić diodę, a za rezystorem elektrolit od 47uF "w górę" - podpięty względem masy. Oczywiście buzerek też musi mieć wyjście "sygnał" i "masa"
    kamil2345x
    Level 12  
    Niestety już nie pamiętam jak rozwiązałem sprawę załączenia przekaźnika z wibracji, ale udało mi się to dzięki schematowi z tego tematu, jednak go lekko zmodyfikowałem. Jak ? Niestety nie pamiętam. Temat zamykam.