Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

W którą stronę powinien kręcić się wiatrak sufitowy? Sprzeczne informacje

czaszkomor 06 May 2012 01:09 13319 15
    czaszkomor
    Level 9  
    Witam,
    Oczywiście, żeby było chłodniej :) Pytanie niby banalne, ale od kilku monterów wentylatorów (wiatraków) sufitowych słyszałem odmienne opinie. Jedni twierdzą, że w prawo, bo wtedy jest chłodniej (zimniejsze powietrze idzie od dołu do góry) a inni, że w lewo, bo dzięki temu jest lepiej mieszane powietrze.
    Czy ktoś mógłby mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    czaszkomor
    Level 9  
    piterek-23 wrote:
    A to nie zależy od budowy wiatraka ?

Nie :) To zależy od praw fizyki. Tak samo jak to, w którą stronę woda się kręci spływając w zlewie nie zależy od budowy zlewy a nawet całego systemu kanalizacji, tylko od grawitacji oraz innych sił. Moje pytanie jest zatem raczej z zakresu fizyki niż elektroniki, niemniej jednak wiem, że na tym forum są fachowcy-praktycy, którzy potrafią się sensownie wypowiedzieć w tej sprawie.
    gsm support
    Level 11  
    Wiatrak sufitowy to pojęcie względne. Rozumiem, że masz tu na myśli żyrandol z wiatrakiem. Kąt nachylenia łopat ok. 25-35 stopni w lewo (zależnie od ilości łopat), a obrót zawsze w prawo.
    czaszkomor
    Level 9  
    gsm support wrote:
    Wiatrak sufitowy to pojęcie względne.

Nie. "Wiatrak sufitowy" to pojęcie jednoznaczne. Wszystko jedno czy jest z oświetleniem, czy bez, czy jest mały czy duży, czy pokojowy czy przemysłowy, zasada działania zawsze jest identyczna.

gsm support wrote:
    Rozumiem, że masz tu na myśli żyrandol z wiatrakiem.

W tym konkretnym przypadku tak.

gsm support wrote:
    Kąt nachylenia łopat ok. 25-35 stopni w lewo (zależnie od ilości łopat), a obrót zawsze w prawo.

A gdy nastawię na obracanie w lewo? Dlatego prosiłem żeby ktoś wyjaśnił konkretnie różnicę między obratami w prawo a w lewo - z punktu widzenia użyteczności urządzenia (np. przepływ mas powietrza). Jedne obroty bowiem sprzyjają klimatyzacji a inne ocieplaniu.
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Jak będzie Ci wiatrak podsufitowy dmuchał powietrze do góry, czyli na sufit, to po relatywnie krótkim czasie będziesz miał sufit nad wiatrakiem upaprany kurzem, który zawsze jest w powietrzu, a strumień powietrza będzie cząsteczki kurzu wbijał w sufit.
    homman
    Level 26  
    Fizykiem nie jestem ale na logikę u góry masz cieplejsze powietrze.

Jednak to zależy od wentylacji pomieszczenia.
    Bo zazwyczaj mamy okna. I wiatrak powinien dmuchać na nas. Czyli w dół.
    Dodatkowo nie mamy brudu na ścianie.

Fizyka akurat tu ma niewiele wspólnego bo chodzi o odczucie i wychładzanie organizmu.
    Według fizyki do góry i w kosmos.

A w praktyce na ludzi bo zwiększa się parowanie potu z człowieka i szybsze wychłodzenie oraz obieg powietrza w mieszkaniu.

Panimajecie mnie bo ja to tak po swojemu mowie
    czaszkomor
    Level 9  
    Czyli krótko:

1. Żeby wiatrak dmuchał powietrze (zimne) z dołu do góry, to w którą stronę ma się obracać? W prawo czy w lewo?

2. A żeby wiatrak dmuchał w dół (ciepłym powietrzem z góry), w prawo czy w lewo?

3. Czyli, przy założeniu otwartych okien, co lepiej chłodzi z góry na dół (ciepłe) czy z dołu do góry (zimne)?

Konkretniej chyba się już nie da... :)
    homman
    Level 26  
    Ech...
    Patrzysz na łopatki przecież :) i to widać

Przy otwartych oknach z góry do dołu. I w praktyce tez z góry do dołu ale po 2h masz w całym pomieszczeniu jedną tmp i tylko mieli powietrze. (JAK NIE OTWORZYSZ OKNA)

Jw według fizyki powinien do góry i powietrze powinno uciekać z budynku. W praktyce mieszkasz na x piętrze, masz izolowany strop i nie ma gdzie uciec. Więc należy wywołać ruch powietrza wokół ludzi - wiatr do dołu..

Łopatki moga być pochylone
    \ lub
    /

Na 99% masz \ i obraca się w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara patrząc od dołu) by powietrze szło z góry do dołu

Tak jak na rysunku:

http://www.conrad.de/medias/global/ce/5000_5999/5600/5600/5604/560455_BB_00_FB.EPS_1000.jpg

Weź sobie wentylatorek 12v podepnij pod baterie 9v i zobaczysz
    homman
    Level 26  
    Żeby nie było niedomówień bo to właśnie trudno napisać jeden patrzy od rączki drugi od ziemi...

Wstawiam foto

W którą stronę powinien kręcić się wiatrak sufitowy? Sprzeczne informacje
    _alfred_
    Level 16  
    Ja gdzieś czytałem, że zimą powinien dmuchać gorące powietrze (które zawsze zbiera się przy suficie, zwłaszcza w przypadku posiadania kominka - posiadam, więc wiem jak gorąco jest przy suficie, a już w połowie wysokości jest znacznie chłodniej) w dół, a latem powinien dmuchać powietrze w stronę sufitu.
    VooVoo
    Level 34  
    czaszkomor wrote:
    Witam,
    Oczywiście, żeby było chłodniej :) Pytanie niby banalne, ale od kilku monterów wentylatorów (wiatraków) sufitowych słyszałem odmienne opinie. Jedni twierdzą, że w prawo, bo wtedy jest chłodniej (zimniejsze powietrze idzie od dołu do góry) a inni, że w lewo, bo dzięki temu jest lepiej mieszane powietrze.
    Czy ktoś mógłby mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Kup sobie wiatrak z rewersem (obroty w prawo i w lewo), będziesz dmuchał w tą i tamtą stronę, a efekty zbadasz organoleptycznie. Wtedy będziesz wiedział lepiej od monterów, w która stronę kręcić wiatrakiem :D
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    _alfred_ wrote:
    Ja gdzieś czytałem

Gdzie?

_alfred_ wrote:
    a latem powinien dmuchać powietrze w stronę sufitu.

A po co, skoro ciepłe powietrze do góry samo się unosi bez dodatkowego poganiania?
    _alfred_
    Level 16  
    jankolo wrote:

_alfred_ wrote:
    Ja gdzieś czytałem

Gdzie?

Nie pamiętam, ale np. tutaj coś piszą o przypadku z kominkiem.

jankolo wrote:

_alfred_ wrote:

a latem powinien dmuchać powietrze w stronę sufitu.

A po co, skoro ciepłe powietrze do góry samo się unosi bez dodatkowego poganiania?

Np. żeby wymusić szybszy przepływ/ruch tego powietrza?

Jeszcze się "nie wgłębiałem" w ten temat, ale w niektórych gorących krajach ludzie masowo używają wentylatory sufitowe, więc chyba coś pomagają... A przykład z kominkiem mnie przekonuję, bo wiem osobiście jak bardzo gorące jest powietrze tuż pod sufitem.
    homman
    Level 26  
    Co jak co ale w moim rodzinnym domu taki stary zdziełany w zsrr ma przełączniczek na tubie.

Prawo lewo. A na sznurkach prędkości.

Więc pewnie nowe też mają.