Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja grawitacyjna - jak rozmieścić wyloty

axl2 17 Mar 2012 14:39 18418 18
  • #1 17 Mar 2012 14:39
    axl2
    Poziom 14  

Decyzja padła na instalację grawitacyjną (niestety nie znajdę funduszy na mechaniczną). Z racji tego żeby nie popełnić błędu proszę o informację czy takie umiejscowienie kratek wentylacyjnych będzie dobre i czy wystarczy:

Piwnica Wentylacja grawitacyjna - jak rozmieścić wyloty

Parter Wentylacja grawitacyjna - jak rozmieścić wyloty

Poddasze Wentylacja grawitacyjna - jak rozmieścić wyloty

Nie wiem czy nie jest ich za dużo jak na taką ilość kanałów :/ nie wiem co robić, przebijać się przez ściany i dawać wentylatory na zew?

0 18
  • #2 09 Kwi 2012 09:16
    Instalatorkonserwato
    Poziom 10  

Czy masz też zainstalowane wloty ( nawietrzaki) ? ponieważ bez ruchu powietrza przez wentylację wywiewna będzie uciekało ciepło musisz dostarczyć świerze powietrze do pomieszczeń a jeśli zainstalujesz wentylatory wyciągowe to zrobi ci się podciśnienie w pomieszczeniach.

0
  • #3 11 Kwi 2012 17:52
    michcio
    Specjalista elektryk

@axl2 - Jesteś pewien, że chcesz zastosować grawitację? To jest jakiś archaizm dzisiaj, kompletnie nie pasuje do dzisiejszych realiów, bo z definicji zakłada, że chałupa ma być dziurawa, bo inaczej nie ma wentylacji...

Mechaniczna nie jest droga, a nawet najgorsza będzie lepsza od każdej grawitacyjnej.
    Centrale zaczynają się już od 1500 zł, choćby popularna dospelowska Luna.
    Dolicz trochę na kanały i anemostaty.

Dla grawitacji policz ile będą kosztowały większe kominy (poszerzone o wentylację), nawiewniki okienne do każdego pomieszczenia czystego (sypialnie, salon itd.), większe grzejniki/więcej rury w podłogówce z tytułu większych strat, no i oczywiście większe koszty ogrzewania. Bardzo możliwe, że grawitacja wyjdzie drożej!

Co do rysunków...
    Podstawa: 1 kanał - 1 pomieszczenie, nie więcej.
    Z rysunków wynika, że planujesz podłączenie do jednego kanału suszarni, wyciągu w kuchni i łazienki na poddaszu. Jak wyżej - źle.
    Po pierwsze, tego poziomego odcinka do łazienki nie należy robić. Po drugie, okap w kuchni będzie prawdopodobnie wydmuchiwał powietrze do suszarni i łazienki. Powinien mieć oddzielny kanał.
    Oczywiście kuchnia powinna mieć stałą wentylację, bo okap działa tylko chwilę, a jak się go wyłączy, to nie ma żadnego wywiewu.

Uprzedzając pytanie - żadnych "kominków wentylacyjnych". One nie służą do wentylacji pomieszczeń, jak może sugerować nazwa. One służą wyłącznie do wentylacji, ale PIONÓW KANALIZACYJNYCH.

Kominek koniecznie z zamkniętą komorą spalania, trzeba doprowadzić rurę z zewnątrz pod kominek. Z otwartą komorą nie ma sensu, wyciąga ciepło z domu w wielkich ilościach, z resztą przy włączeniu okapu mogłoby cofać dym.

A właśnie - kotłownia na paliwo stałe? W takim razie żadnych wyciągów mechanicznych, inaczej może dojść do zaczadzenia. Jeśli już, to drzwi do kotłowni szczelne, z uszczelką, z zewnątrz "zetka" (nawiew powietrza).
    To samo przy stosowaniu mechanicznej wentylacji, kotłownia powinna mieć grawitację i być uszczelniona od reszty domu.

@Instalatorkonserwator - nie wiem co miałeś na myśli pisząc, że bez ruchu powietrza będzie uciekało ciepło... Oczywiście ciepło nie będzie uciekać jeśli nie będzie nawietrzaków bo... po prostu nie będzie żadnej wentylacji!

0
  • #4 12 Kwi 2012 09:04
    Chris_W
    Poziom 36  

Jego sprawa jak zrobi - ale ja również odradzam grawitacyjną wentylację. Latem praktycznie nie działa, a zimą jak działa to automatycznie zabiera ciepło (im zimniej tym więcej).
    Staraj się zrobić tak aby później zmienić rodzaj wentylacji - np wykorzystać obecne kratki i kanały grawitacyjne do wyciągu mechanicznego - trzeba też zostawić jakieś miejsce na nawiewy (jakoś sobie zaplanować gdzie miałyby być), na poddaszu zwykle jest miejsce na centralkę.

0
  • #5 24 Wrz 2012 17:02
    Marcinspike
    Poziom 11  

Witam wszystkich, ja borykam się z brakiem wentylacji w domu(jedyny kanał jest w kuchni). Budynek jest z początku lat 80-tych gdzie wymianą powietrza zajmowały się nieszczelne okna.
    Po wymianie okien na PCV na ścianach od północy zaczęła wyłazić pleśń. Odgrzybianie środkiem działa na kilka miesięcy i tak w kółko.
    Postanowiłem "stworzyć" wentylację, i stąd moje pytanie do znawców tematu czy takie coś jak narysowałem zda egzamin:

Pasowało by mi poprowadzić rury np. PCV na poddasze (osobne dla każdego pomieszczenia) "włączyć" do kanału w kominie, a na oknach zamontować nawiewniki higroserowane. Lub ewentualnie wyprowadzić rury jednym przewodem na dach i zamontować wentylator hybrydowy:
    http://...

Jeżeli miało by to działać to jakiej średnicy miały by być rury. Wysokość od kratek do komina to jakieś 3,5m
    Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym)
    mod.serwisant73

0
  • #6 27 Wrz 2012 14:31
    Chris_W
    Poziom 36  

Jak dasz wentylator to wystarczą 110 rury, a grawitacyjnie to lepiej trzymać się 160.
    Działać jakoś będzie ale rozwiązanie jest raczej nieeleganckie.

0
  • #7 27 Wrz 2012 14:47
    Marcinspike
    Poziom 11  

Nie będzie nieeleganckie, akurat rury pójdą bokiem ściany i będą zamaskowane błytą karton gips (nie podpadnie że są tam rury), ale potwierdzając rury można wpuścić w komin - 1 ciąg, jak na rysunku czy wypuścić na dach.
    Reasumując nawiewniki higro + wyciąg z rur da efekt?

1
  • #8 28 Wrz 2012 10:41
    Chris_W
    Poziom 36  

Nieeleganckie w sensie, że powinno to być zrobione od razu przy budowie jak trzeba (wymurować komin).
    Jak dasz wentylator na kominie to wymuszasz ciąg, już nie musisz martwić się o odcinki poziome kanałów, o przekroje, o różnice temperatur - to wszystko można zaniedbać bo powietrze nie płynie "samo w górę" tylko je wyciągasz "na siłę", plusem jest również możliwość wentylowania o każdej porze roku (latem, zimą we dnie i w nocy), warto kupić wentylator wielobiegowy (lub regulator obrotów) i sobie dostosować wyciąg do potrzeb.
    Wadą jest... pobór prądu, często hałas, ewentualna usterkowość tej maszynerii.

0
  • #9 28 Wrz 2012 16:49
    Marcinspike
    Poziom 11  

Dzięki za zainteresowanie tematem, powiedz mi jeżeli będę miał tę rurę 160 wyciągniętą i wpuszczoną w komin, na wysokość ok 3m, będzie działać bez wentylatora?. Czy muszę dla każdego pomieszczenia zrobić osobny wyciąg? czy wystarczy jedna rura, która będzie wyciągać z dwóch pomieszczeń?

0
  • #10 28 Wrz 2012 19:41
    Chris_W
    Poziom 36  

Wiem że tak robią i jakoś to działa, osobiście bym tak nie robił (bo to niekontrolowana strata ciepła, największa wtedy kiedy najzimniej) - zrobiłbym automatyke do przewietrzania sterowaną w zależności od wilgotności.

0
  • #12 06 Gru 2015 08:56
    wesolymichal
    Poziom 2  

dzien dobry mam pytanie odnosnie wentylacji pomieszczenia przy nadmuchu dgp cieplego powietrza z kominka , nadmuchy zamontowalem nad oknami , gdzie dac amenostaty wywiewne sufitowe , nadmienie ze jest to domek parterowy z nieuzytkowym strychem /strych jest wentylowany kratkami zamontowanymi w dwoch przeciwnych scianach bocznych I jest tam spory przeciag czy wentylacyjne rury 2m spiro moge zakonczyc na strychu czy musze je podlaczyc do dachowek wentylacyjnych I 2 pytanie w tym momecie kominek pobiera powietrze z domu do spalania I do dystrybucji cieplego powietrza czy to jest ok czy doprowadzic powietrze z zewnątrz z gory dziekuje za odp Michal w

0
  • #13 12 Gru 2015 15:44
    michcio
    Specjalista elektryk

Wywiewy robi się w łazience, kuchni, toalecie. W sypialniach i innych tego typu pokojach robi się nawiew powietrza, najczęściej po prostu jako nawiewniki okienne.
    Żadnego wyrzutu powietrza na strych - może dojść do zawilgocenia konstrukcji dachu. Wyrzucane powietrze jest ciepłe i wilgotne, po zetknięciu z zimnym dachem zacznie wykraplać się woda.
    Powietrze do DGP powinno być pobierane z wewnątrz. Powietrze do paleniska (jeśli kominek jest z zamkniętą komorą) powinno pochodzić z zewnątrz, ale doprowadza się je z dołu (najczęściej kanałem w podłodze) a nie z góry. Doprowadzenie z góry może prowadzić do problemów z ciągiem, cofaniem się spalin itd.

0
  • #14 13 Gru 2015 09:42
    wesolymichal
    Poziom 2  

Dziękuję za pomoc czyli w łazience niema miejsca na nawiew cieplego powietrza

0
  • #15 13 Gru 2015 21:08
    michcio
    Specjalista elektryk

Dla jasności - mówiłem o wentylacji. DGP to w zasadzie osobna instalacja.

0
  • #16 26 Paź 2016 19:29
    szymonbliss
    Poziom 2  

Mam pytanie odnośnie instalacji wentylacyjnej. Nie chcę tworzyć nowego tematu dlatego tutaj. Na rysunku przedstawiłem schemat dotychczasowej instalacji która (nie)pracuję w budynku. Dodam, że jest to hodowla małych zwierząt (gryzoni). Po lewej stronie część grzana z materiałem matecznym. Na żółto regały ok 300 zwierząt, zielony wlot powietrza na wysokości 30 cm, czerwone wentylatowy wywiewowe średnicy 40cm na wysokości 2m, na niebiesko grzejniki. Prawa strona na "młodzież", nie ma być grzana ale jestem na etapie planowania wentylacji. Narazie stoją dwa regały bez zwierząt. Problem mam z wentylacją w tym pierwszym pomieszczeniu. Wykonałem ją źle i konieczne jest jej poprawienie. Wentylacja nie zapewnia dobrej wymiany powietrza. W pomieszczeniu jest wilgotno co źle wpływa na dobrostan zwierząt. Co poprawić, gdzie przenieść wloty/wyloty powietrza żeby to dobrze funkcjonowało? I na co ewentualnie zwrócić uwagę przy planowaniu wentylacji w pomieszczeniu po prawej stronie? Może znacie jakieś dobre strony z takimi ciekawostkami? Za rady bardzo dziękuję. Szymon

0
  • #17 26 Paź 2016 21:10
    Chris_W
    Poziom 36  

Jaka jest kubatura i jakie są obecne wentylatory. Wszystko wskazuje, że wentylacja jest za słaba. Stworzenia są wrażliwe na przeciągi?

0
  • #18 08 Lis 2016 19:08
    szymonbliss
    Poziom 2  

Tak, zwierzęta są bardzo wrażliwe na przeciągi. kubatura pomieszczenia po lewej 26m2 wysokość 2,4m. Po prawej 46m2 wysokość 2,4m. Zastanawiam się nad przełożeniem wentylatorów ze ściany budynku na sufit. Jest niewielkie poddasze którym można by poprowadzić rury. Obecnie jest także duże stężenie amoniaku:/ Myślę również nad tym czy nie można by użyć ciepłego powietrza które wyrzucam na zewnątrz do ocieplenia pomieszczenia po prawej. coś na zasadzie rekuperacji. Macie jakieś pomysły? Temat będę realizował w ten długi weekend. Postaram się wkleić jakieś zdjęcia. Co do wentylatorów mam takie: http://elgracool.pl/product-pol-940-Silnik-wentylatora-5-W-M4Q045-BD01-01.html.. Sprawdziłem średnicę śmigła172mm kąt 180

0