Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5102, Brak poziomu sygnału oraz stereo.

jakubinho 10 Cze 2012 10:43 3248 12
  • #1 10 Cze 2012 10:43
    jakubinho
    Poziom 9  

Witam,
    Jeszcze w zeszłym tygodniu w moim Radmorze 5102 wszystko działało. Dzisiaj pojawił się problem: lampka stereo nie zapala się, natomiast wychylenie poziomu sygnału dla wszystkich sieci stanęło w jednym miejscu. Sprawdzałem ten wskaźnik na długich falach i działa bardzo dobrze, zmienia swoje położenie. Głowica została przestrojona w zakładzie radmora więc to odpada. Wszystko było dobrze do dziś, czy może to być w takim wypadku wina stereodekodera?

0 12
  • #2 10 Cze 2012 10:52
    ZbeeGin
    Poziom 38  

jakubinho napisał:
    Wszystko było dobrze do dziś, czy może to być w takim wypadku wina stereodekodera?

Uszkodzenia raczej należy szukać w bloku pośredniej częstotliwości PPCz albo w przestrojonej głowicy. Być może podczas jej modyfikacji, ktoś czegoś nie dopatrzył i usterka dopiero teraz się pojawiła.
    I najważniejsze: Najpierw sprawdź instalację antenową. Czy słabe stacje są odbierane tak samo jak przedtem, z tą różnicą, że wskaźnik nie reaguje?

0
  • #3 10 Cze 2012 11:02
    jakubinho
    Poziom 9  

Stacje odbierają bardzo czysto, nie ma problemów. Wczoraj chwilę poziom sygnału reagował, dzisiaj ponownie stanął na najniższej kresce.

0
  • #4 11 Cze 2012 15:43
    egon42
    Poziom 37  

Jak by kolega zerknął w schemat to by zobaczył, że sygnał na wskaźnik wydzielany jest w radmorze zaraz za filtrem FCH 10,7Mhz i dalej wzmacniany jest w tranzystorach T202 i T203 tak, że raczej reszta Pcz nie ma na to wpływu wtedy zostaje głowica i tranzystory T201 202 203. Głowicę też trzeba dobrze sprawdzić, bo jak jest słaba czułość to wskaźnik nic nie pokaże, a radio na mono będzie grało czysto. Jak nie ma poziomu sygnału to stereo nie działa bo dekoder jest blokowany przy za małym sygnale.

0
  • #5 11 Cze 2012 18:16
    ZbeeGin
    Poziom 38  

egon42 napisał:
    Jak by kolega zerknął w schemat to by zobaczył, że sygnał na wskaźnik wydzielany jest w radmorze zaraz za filtrem FCH 10,7Mhz i dalej wzmacniany jest w tranzystorach T202 i T203 tak, że raczej reszta Pcz nie ma na to wpływu wtedy zostaje głowica i tranzystory T201 202 203.

Jeśli to do Mnie to cytuję "szukać w bloku pośredniej częstotliwości PPCz", czy te elementy które wymieniłeś znajdują się w bloku PPCz (patrzę na schemat)? Owszem. Więc nie rozumiem skąd taka uwaga.

jakubinho. Na schemacie są rozpisane napięcia. Warto je sprawdzić.
    Czy masz dostęp do innej głowicy - nie koniecznie z Radmora, ale poprawnie działającej - z której mógłbyś do bloku PPCz doprowadzić sygnał p.cz.?

0
  • #6 12 Cze 2012 15:58
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

ZbeeGin napisał:
    te elementy które wymieniłeś znajdują się w bloku PPCz (patrzę na schemat)? Owszem. Więc nie rozumiem skąd taka uwaga.
    Znajdują się tylko na tej samej płytce, ale z blokiem p.cz już nie mają zbyt wiele wspólnego. Blok p.cz to głównie US201 i okolice
    egon42 napisał:
    że raczej reszta Pcz nie ma na to wpływu wtedy zostaje głowica i tranzystory T201 202 203
    Dobrze kolega prawi. Szukałbym jednak w głowicy.

0
  • #7 12 Cze 2012 17:39
    ZbeeGin
    Poziom 38  

marian1981.02 napisał:
    Znajdują się tylko na tej samej płytce, ale z blokiem p.cz już nie mają zbyt wiele wspólnego. Blok p.cz to głównie US201 i okolice

I znów muszę powtórzyć "bloku PPCz" nie "bloku p.cz.". Kolego Marianie, biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie na forum powinieneś zauważać takie różnice.

0
  • #8 12 Cze 2012 18:29
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

ZbeeGin napisał:
    I znów muszę powtórzyć
    Kolego blok PPCz jest oznaczeniem zastosowanym przez radmora, a p.cz jest oznaczeniem powszechnie stosowanym jako "moduł pośredniej częstotliwości".
    ZbeeGin napisał:
    Marianie, biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie na forum
    Więc daruj sobie OK? Wiadomo o co chodzi...

0
  • #9 16 Cze 2012 08:20
    malon
    Poziom 13  

Witam, mogę podpowiedzieć że spotkałem się z przypadkiem zanikania wskazania siły sygnału. Okazało się, że usterka banalna, słaby styk w gnieździe PPcz. Wyczyścić i ma grać :D

Pozdrawiam

0
  • #10 16 Cze 2012 10:18
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

malon napisał:
    Wyczyścić i ma grać :D
    Taki przypadek to pewno jeden na 1000 radmorów. Ale może akurat...

0
  • #11 08 Sie 2012 17:27
    jakubinho
    Poziom 9  

Dla moich następców rozwiązanie, które u mnie zadziałało: wystarczyło najprostsze rozkręcenie na 2/3 głośności i pozostawienie na 2 godziny. Mam jednak inny problem związany z radmorem.
    2x zdarzyło mi się , że w radmorze padły kanały i zaczął charczeć po odłączeniu od karty dźwiękowej.
    W temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1574981.html na winowajczynię została wskazana płyta główna, a właściwie podkładki pod śrubkami. U mnie niestety nie ma podkładek pod śrubkami na płycie głównej.
    Chciałem podłączyć Radmora 5102 pod zewnętrzną kartę dźwiękową USB, by móc przełączać dźwięk pomiędzy laptopem, a komputerem stacjonarnym. Problemem jest jednakże strach o kolejne przepalenie. Czy poprzez przełączanie samego kabla USB może się coś stać?

0
  • #12 08 Sie 2012 18:24
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

jakubinho napisał:
    2x zdarzyło mi się , że w radmorze padły kanały
    Jak padły?
    jakubinho napisał:
    Czy poprzez przełączanie samego kabla USB może się coś stać?

Nie.
    jakubinho napisał:
    W temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic783076.html na winowajczynię została wskazana płyta główna, a właściwie podkładki pod śrubkami. U mnie niestety nie ma śrubek na płycie głównej.
    W temacie na który się powołujesz nie ma nic o żadnej płycie ani śrubkach. Tam chodzi o kabel połączeniowy. Więc o co ci chodzi?

0
  Szukaj w 5mln produktów