Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi A3 98r. 1,6 8L - Wymiana sprzęgła - opis i porady.

18 Lip 2012 00:08 19892 7
  • Poziom 15  
    Audi A3 98r. 1,6 8L - Wymiana sprzęgła - opis i porady.
    Witam.
    Posiadam Audiczke A3 1,6 1998r - i zaczynam robić mały i większy remont 14-letniego pojazdu.
    W tym poście chce opisać jak "samemu" wymienić sprzęgło - oczywiście z pomocą forumowiczów.
    Najpierw opiszę problem, a potem pytania.

PROBLEM:
    Jakiś czas temu zaczęło się coś dziać dziwnego i miałem problem z diagnozą usterki. Biegi 1 i 2 w miarę jeżdżenia tak do 30 min. w jeździe mieszanej (dojazd do miasta i korki) strasznie ciężko wchodziły - myślałem że zaczeło się coś dziać ze skrzynią biegów.
    Ale po jakimś czasie z 1 i 2 nie było problemów, ale na 4 i 5 biegu przy gwałtownym przyspieszeniu (np. redukcja na niższy bieg i moc powyżej 3,5 tys obrotów) samochód nie przyspieszał.
    Znajomi mechanicy kazali sprawdzać czy to na pewno sprzęgło następnymi sposobami:
    - na żwirku, piasku czy da się zmielić biegami - dało się
    - podjechać na krawężnik i na 1, 2 czy wjedzie/zgaśnie - zgasł
    - na 4, 5 biegu na prostej czy zgaśnie - zgasł

Po tych testach (nic mądrzejszego na necie nie znalazłem ;/) byłem w kropce bo nie wiedziałem do końca co jest przyczyną problemu.
    Między czasie miałem przegląd, to poinformowałem gościa że mam problem - to powiedział, że jest ok i podbił ;/.

Teraz przez ostatni miesiąc już wiem że strasznie ślizga się sprzęgło ale usterka występuje powyżej 3 tys obrotów.

PYTANIA:
    Będę wymieniał sprzęgło i postanowiłem to zrobić sam.
    Mam podjazd/kanał.
    Uchwyt podwieszania kosztuje około 200zł.
    Pyt. nr 1 - Jaki kupić uchwyt?.
    Opuszczanie skrzyni biegów.
    Pyt. nr 2 - Ile waży taka skrzynia? Czym ją opuścić, bo nie mam takiego siłownika. Czy macie jakieś pomysły? Może ktoś robił coś podobnego?
    Pyt. nr 3 - Na co zwrócić uwagę przy wymianie? Co jeszcze warto wymienić?
    Pyt. nr 4 - Mam upatrzone sprzęgło Lukasa za 360zł - co myślicie o tym sprzęgle i cenie?
    Mam zamiar przeznaczyć cały dzień na wymianę - znajomi muwili że 8-12 godzin powinno wystarczyć.
    Pyt. nr 5 - Ile zajmuje to fachowca?
    Cena jaką usłyszałem w serwisach to 850-1500zł - to ceny z ich sprzęgłem.
    850zł to cena u poleconego mechanika (robocizna 500zł)
    Pyt. nr 6 - Ile kosztuje taka usługa i z jakim sprzęgłem? Jakie wy mieliście naprawy i z jakim skutkiem?

Jak coś przyjdzie mi do głowy to napiszę.
    Po dokonaniu naprawy umieszczę instrukcje z zdjęciami jak tego dokonać.

Z góry dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomoc.

Pozdrawiam Łukasz.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator na urlopie...
    misiekyo napisał:
    Jaki kupić uchwyt?.

Jaki uchwyt, do podwieszenia silnika po wymontowaniu skrzyni? To w takim razie się nie wypowiem, bo jakbyś choć odrobinę pomyślał, to doszedłbyś do wniosku, że da się to zrobić i bez tak owego przyrządu!
    misiekyo napisał:
    Ile waży taka skrzynia? Czym ją opuścić, bo nie mam takiego siłownika. Czy macie jakieś pomysły?

Nie potrzeba Ci żadnego siłownika, tym bardziej, że będziesz to robił na podjeździe/kanale. Wszystko zrobisz gołymi rękoma... Ile waży? Hmm, pewnie ze 30kg. Sam, jeśli jesteś przeciętnym facetem, dasz radę wyciągnąć, ale z włożeniem możesz mieć problemy samemu. Poprosisz ze dwóch kolegów/sąsiadów i Ci pomogą ją włożyć na miejsce :D
    misiekyo napisał:
    Na co zwrócić uwagę przy wymianie? Co jeszcze warto wymienić?

Tam na wszystko trzeba zwracać uwagę - nie ma jak odpowiedzieć na to pytanie... Po rozebraniu wszystkiego, zaproś na "kafkę" jakiegoś osobnika co grzebie przy tym i niech poogląda co mu się tam w oczy rzuci... Pytanie do wróżki.
    misiekyo napisał:
    Mam upatrzone sprzęgło Lukasa za 360zł - co myślicie o tym sprzęgle i cenie?

I cena i sprzęgło ok.
    misiekyo napisał:
    Ile kosztuje taka usługa i z jakim sprzęgłem?

Co kraj, to obyczaj! Co warsztat inna cena - pytanie małoprecyzyjne.
    misiekyo napisał:
    Jakie wy mieliście naprawy i z jakim skutkiem?

Pytanie ogólnikowe - dużo by opowiadać...
    misiekyo napisał:
    Może ktoś robił coś podobnego?

A za powyższy cytat, temat już powinien "polecieć" do kosza! Proponuję odświeżyć sobie zasady działów w działach samochodowych.
  • Poziom 15  
    zeimp napisał:
    Jaki uchwyt, do podwieszenia silnika po wymontowaniu skrzyni? To w takim razie się nie wypowiem, bo jakbyś choć odrobinę pomyślał, to doszedłbyś do wniosku, że da się to zrobić i bez tak owego przyrządu!

Co masz na myśli bez tego przyrządu? Możesz rozszerzyć swoją wypowiedź i po kurtce opisać sposób?

Będę wdzięczny.
    zeimp napisał:
    misiekyo napisał:
    Jakie wy mieliście naprawy i z jakim skutkiem?

Pytanie ogólnikowe - dużo by opowiadać...

Pytanie do użytkowników, czy zdecydowanie polecają lub odradzają jakieś sprzęgła?

zeimp napisał:
    misiekyo napisał:
    Ile kosztuje taka usługa i z jakim sprzęgłem?

Co kraj, to obyczaj! Co warsztat inna cena - pytanie małoprecyzyjne.

Chodzi mi o to że na przykład sprzęgło Lukasa jest najlepsze na rynku zamienników i koszt wymiany takiego sprzęgła powinien wynieść np. 850zł (uczciwa cena z dobrym sprzęgłem?).

Dzięki:
    - za poradę odnośnie opuszczania skrzyni - myślałem podobnie o opuszczaniu, ale o montowaniu z powrotem to się zobaczy (ma pomoc).
    - za ocenę sprzęgła.
  • Moderator na urlopie...
    misiekyo napisał:
    Co masz na myśli bez tego przyrządu? Możesz rozszerzyć swoją wypowiedź i po kurtce opisać sposób?

Jak już będziesz miał auto na kanale, podniesione koła (cały przód), to jak pomyślisz i zajrzysz od spodu, to znajdziesz kilka sposobów na zablokowanie/unieruchomienie silnika - coby nie wypadł z komory silnika :D
    Trochę własnej inicjatywy kolego.
  • Poziom 15  
    Bez oglądania na kanale nie brałbym się za tworzenie tematu, a tym bardziej za wymianę sprzęgła.
    Po obejrzeniu stwierdziłem, że najbezpieczniej jest podwiesić.
    Zaprzyjaźnieni mechanicy też potwierdzają moje słowa i dodają żebym się nie wygłupiał i podwiesił.

Więc twoja wypowiedź puki co to nic nie wprowadza do tematu :(.

Jeżeli przedstawisz jakiś sensowny pomysł to zastanowię się czy odpuścić zakup przyrządu do podwieszania. Puki co jest w planach tylko jeszcze nie wiem jaki model.
  • Moderator Samochody
    Silnik możesz podwiesić na czymkolwiek, od haka w suficie począwszy, poprzez żuraw, do poprzeczki opartej na podkładkach o ranty błotników.
  • Poziom 15  
    Tak jak w temacie nie pytam jak zawiesić silnik - bo to już obmyśliłem.
    Tylko proszę o opinie użytkowników, doradzenie na tema jaką Poprzeczkę (uchwyt podwieszenia) wybrać.

Bo mam do dyspozycji kanał zadaszony bez haka lub podjazd/rampa na powietrzu (raczej to wybiorę lepsze podejścia i więcej miejsca).
    Brak żurawia.

I do tego hak albo żuraw wiąże się z demontażem klapy silnika - dodatkowa robota.
  • Poziom 39  
    misiekyo napisał:
    Tylko proszę o opinie użytkowników, doradzenie na tema jaką Poprzeczkę (uchwyt podwieszenia) wybrać
    Wybierz niebieską lub czerwoną.

Dodano po 58 [sekundy]:

Ja mam niebieską i spisuje się świetnie.