Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha AX-700 - Potencjometr 50K czy 100K

27 Lip 2012 16:10 3359 25
  • Poziom 12  
    Witam.

W moim wzmacniaczu Yamaha AX-700 uszkodzeniu uległ potencjometr od głośności. Z tego co się dowiedziałem oryginalnie jest to potencjometr ALPS 60K, niedostępny na całym rynku.

W ręce wpadły mi dwa chińskie potencjometry jeden A50K a drugi B100K. Wschodni producenci oznaczają potencjometry odwrotnie czyli A oznacza logarytmiczny natomiast B linowy.

Czy moglibyście mi doradzić, który z tych potencjometrów mam założyć?

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Witam.Zakładam, że potencjometr to zwykły 6 nóżkowy potencjometr z dodatkowymi dwoma nózkami na kontur.Jeśli tak jest to można z powodzeniem stosować 2x50K z odczepem.Osobiście polecam Telpody krajowe 2x47kohm B, bo są lepsze od tych chińskich.Jakby kolega wmontował potencjometr 100kohm to miałby kolega wrażenie, że wzmacniacz ciszej gra.
  • Poziom 12  
    No te telpody mają dodatkowe dwa i jakbym je kupił to co z nimi zrobić?
    Mówi pan o tym?
    [...]

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  • Specjalista techniki DVD
    W twoim przypadku potrzebujesz zwykłego potencjometru 2x47kΩ logarytmicznego ten z A*** pasuje a odczepy nie łączysz z niczym.
  • Poziom 21  
    Ten z aukcji to chińczyk, zacznie trzeszczeć po niedługim czasie.Osobiście był bym za telpodem logarytmicznym bez odczepu - łatwiej je kupić.Chyba jeszcze są takie na allegro po 10zł ale głowy nie dam.
  • Poziom 20  
    koks010 napisał:
    W moim wzmacniaczu Yamaha AX-700 uszkodzeniu uległ potencjometr od głośności.

Na czym polega uszkodzenie? Nie nadaje się do regeneracji?
    r.
  • Poziom 12  
    Już go zamówiłem skąd wiesz że chińczyk? Nie wygląda na chińczyka.
  • Poziom 34  
    Może nie wygląda , ale to oryginalna yuma :) Jak będziesz miał szczęście , to odstęp od współbieżności charakterystyk będzie na poziomie 6-7 dB , szczególnie w początkowym zakresie regulacji . Nie wspominam już o żywotności . Takie wynalazki nadają się najwyżej do układów regulacji barwy , gdyż są używane sporadycznie . Montując to "coś" do AX700 przerobisz przyzwoitą Yamahę na Yamasonica .
  • Poziom 12  
    To bardzo proszę znajdźcie mi na allegro coś co najlepiej by można było włożyć do yamahy.
  • Poziom 34  
    Wstaw zdjęcie i wymiary , coś się znajdzie .
  • Poziom 12  
    to ma być obrotowy, długość 20mm, 6 nóżek, oryginalnie jest 60K.

Długość może być jakakolwiek, obecnie mam zamontowaną tą chińszczyznę
    [...]

Chodzi tylko tak jak wspomniałeś na początku lewy gra głośniej ale później się to wyrównuje.

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Tak. Tylko mi dziwnie wyglądają te potencjometry. Zalatuje mi coś chińszczyzną.
  • Poziom 12  
    No a właśnie oryginalne ze strony alpsa mają już wycięte dlatego nie jestem pewny jeśli chodzi o oryginalność.
  • Poziom 12  
    hm. Nie będzie. Musi być trzy.
  • Poziom 21  
    Cztery wyprowadzenia, bo pewnie to 4 wyprowadzenie to odczep dla konturu.
  • Poziom 12  
    No ja bym chciał trzy wyprowadzenia, bo później z zamontowaniem takiego były by kłopoty.
  • Specjalista techniki DVD
    Jeżeli wzór Uwy=Uwe*(Rb/(Ra+Rb)) nic ci nie mówi to powiem :
    jeśli potencjometr skręcisz na minimum czyli Rb=0 to co ze wzoru "usłyszysz", dokładnie 0=zero sygnału.