Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć amplituner i dwa wzmacniacze?

mmmaaattt 30 Jul 2012 15:39 4272 18
    mmmaaattt
    Level 9  
    Witam, jestem laikiem w nagłośnieniu. Chce kupić kino domowe ale czytałem na forum ze do odtwarzania muzyki najlepszym rozwiązaniem jest kupić amplituner KD i wyjściem pre-out podłączyć wzmacniacz stereo. ale potrzeba mi jeszcze podłączyć zwykły wzmacniacz na 6 głośników który zasili głośniki w kuchni (wbudowane w sufit) i głośniki na tarasie. I tu moje pytanie. Czy istnieją amplitunery z dwoma wyjściami pre-out? Jak jeszcze można podłączyć taki zestaw? Proszę o pomysły
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    petrus
    Level 24  
    Wystarczy, że kupisz rozdzielacz 1rca na 2rca.
    Są też amplitunery KD z 2-gą strefą, poczytaj trochę o tym :)
    mmmaaattt
    Level 9  
    Dzięki

Mam zamiar podłączyć taki zestaw:

4 x głośniki sufitowe do wzmacniacza stereo(1)
    2 x głośniki czołowe do wzmacniacza stereo(2)
    głośniki przestrzenne do amplitunera KD, a do wejść frontowych amplitunera KD podłączyć dwa głośniki na zewnątrz domu.

Wzmacniacze stereo(1,2) do amplitunera rozdzielaczem pod wyjście pre-out.

Dobrze kombinuje czy to nie bedzie działało?
    Pablo1964
    Moderator
    Zupełnie nie rozumiem sensu takiego połączenia. Na zewnątrz domu zastosuj sprzęt estradowy. Amplituner i komplet głośników w jednym pomieszczeniu - tylko wtedy kino domowe ma sens.
    mmmaaattt
    Level 9  
    ale głośniki sufitowe są w innym pomieszczeniu.. tylko wzmacniacze chce mieć w jednym miejscu. w pomieszczeniu z TV bedzie tylko kino domowe, z tym że głośniki "czołowe" podłączone do wzmacnicza stereo bo zwiekszyć jakość odtwarzanej muzyki.
    Pablo1964
    Moderator
    Bez sensu. Co tak naprawdę chcesz nagłośnić? I jakim kosztem?
    mmmaaattt
    Level 9  
    Chcę uzyskać takie coś: Jak podłączyć amplituner i dwa wzmacniacze?

W salonie chce mieć Amplituner kina domowego i zestaw stereo aby w czasie oglądania filmów mieć 5.1 i jednocześnie mieć dobrą jakośc dzwięku podczas słuchania muzyki.

Kuchnia: Mam zainstalowane 4 głośniki sufitowe które będą używane do słuchania radia i CD. dlatego chciałbym podłączyc oddzielny wzmacniacz do amplitunera KD który zasili te głośniki. no i zostaje kwestia dwóch głośników na tarasie gdyż nie wiem gdzie lepiej je podłączyć . bedą używane dośc rzadko, najczęsciej na imprezach/spotkaniach na tarasie. Pomyslałem zeby podłączyć te dwa głóśniki albo do amplitunera KD w miejsce głośników czołowych (które beda podpięte pod stereo) lub poprostu do wzmacniacza stereo (jeśli bedzie mial 4 kanały)

Przepraszam za niefachowe nazewnictwo ;)
    Pablo1964
    Moderator
    mmmaaattt wrote:

W salonie chce mieć Amplituner kina domowego i zestaw stereo aby w czasie oglądania filmów mieć 5.1 i jednocześnie mieć dobrą jakośc dzwięku podczas słuchania muzyki.

Przerost formy nad treścią. Dobry amplituner z zestawem pełnowymiarowych kolumn w zupełności wystarczy. Jeżeli masz wątpliwość, zadbaj o to, by amplituner był wyposażony w wyjście pre-out kanałów przednich. Wtedy będzie można zawsze dokupić wzmacniacz stereo.

Do kuchni niezależny wzmacniacz i źródło sygnału. Na taras niezależny sprzęt estradowy, który będzie mógł pracować na otwartej przestrzeni.

Jaki budżet zamierzasz przeznaczyć na zakup?
    mmmaaattt
    Level 9  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html

To ja już nie wiem co kupić. Cały czas kierowałem się tym co napisałeś wyżej.
    Na taras nie potrzeba mi sprzętu estradowego bo to nie jest otwarta przestrzeń.

Chce przeznaczyć około 10000zł

NIe wiem czy oddzielny tuner/odtwarzacz/wzmacniacz do kuchni jest potrzebny. Zmniejszy tylko cene kina domowego a na tym zależy mi najbardziej.
    Pablo1964
    Moderator
    mmmaaattt wrote:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html
    To ja już nie wiem co kupić. Cały czas kierowałem się tym co napisałeś wyżej.

Przeczytałeś, że rozwiązanie polegające na podłączeniu wzmacniacza poprzez pre-out jest najlepsze a nic nie piszesz, czy słyszysz różnicę. Proponowane rozwiązania typu głośniki sufitowe czy rozdzielacz na wyjściu pre-out degradują jakość dźwięku w tak znacznym stopniu, że podłączenie wzmacniacza stereo do amplitunera w celu poprawy brzmienia mija się z celem.
    Budżet 10 000 zł na nagłośnienie 3 pomieszczeń może wystarczyć ale bez stosowania wyrafinowanych rozwiązań. Pierwsze co przychodzi mi na myśl to amplituner 7.1 z pre-out i obsługą drugiej strefy (taras) i wzmacniacz stereo z możliwością podłączenia czterech kolumn (kuchnia). Wtedy wzmacniacz można faktycznie podłączyć poprzez pre-out - nie będzie konieczności zakupu dodatkowego źródła dźwięku. Choć może do kuchni lepszy byłby amplituner stereofoniczny? Czego będziesz słuchać w kuchni? Przez głośniki wbudowane w sufit wchodzi w grę raczej tylko radio lub muzyka w tle.
    Pablo1964
    Moderator
    Zacznij od salonu. Obawiam się, że braknie budżetu na taki amplituner do kuchni. Poza tym on tam raczej nie będzie wykorzystany. Jakimi głośnikami dysponujesz w kuchni?
    mmmaaattt
    Level 9  
    4 x MDS x-650.

pomyślałem żeby może głośniki na taras podłączyć do wzmacniacza stereo głośników czołowych tylko żeby miał możliwość podłączenia 4 głośników. dobrze by było??
    Pablo1964
    Moderator
    To głośniki samochodowe. Sprawdzą sie tylko przy słuchaniu w tle. Najlepiej będzie kupić do nich używany radioodbiornik jak najtańszym kosztem. I skoncentrować budżet na nagłośnieniu salonu.
    mmmaaattt
    Level 9  
    Mógłbyś podać jakiś przykład takiego radioodbiornika który się nada?? bo za bardzo nie wiem co masz na mysli
    Pablo1964
    Moderator
    Jakikolwiek amplituner stereofoniczny. Nie potrafię wskazać takiego, który zagra dobrze w kuchni z czterema głośnikami samochodowymi, dlatego proponuję kupić coś najtańszego.
    mmmaaattt
    Level 9  
    Teraz juz rozumiem dzięki;) a jak z tymi głośnikami na taras? nie lepiej podłączyć je do wzmacniacza stereo głośników frontowych od KD? zamiast amplitunera z 2 strefą?
  • Helpful post
    Pablo1964
    Moderator
    Można także od biedy i tak zrobić. Jednak w przypadku proponowanego przeze mnie rozwiązania, każda kolumna zasilana jest przez odrębną końcówkę mocy.
    mmmaaattt
    Level 9  
    Dzięki wielkie za pomoc